کشور از کنترل روحانی خارج شد | تبدیل بازار بورس به قمارخانه دلالان

کشور از کنترل روحانی خارج شد | تبدیل بازار بورس به قمارخانه دلالان
در حالی که اوضاع اقتصادی کشور اصلا در شرایط مناسبی به سر نمی برد، خبرها حاکی از شروع موج جدیدی از گرانی و افزایش تورم به واسطه گران شدن بنزین می دهد که این موضوع، در واقع آخرین نمونه از بی کفایتی تیم اقتصادی دولت روحانی در 4 سال دوم ریاستش بر مملکت می باشد.
 

کشور از کنترل روحانی خارج شد | تبدیل بازار بورس به قمارخانه دلالان

 
کشور از کنترل روحانی خارج شد | تبدیل بازار بورس به قمارخانه دلالان
 
حسن روحانی که نتوانست طبق وعده خود انتظارات از برجام و توافق هسته ای را محقق کند و نتیجه توافق هسته ای جز فشار مضاعف بر مردم نبود، به نظر می رسد این روزها افسار اداره کشور از دستش رها شده و هر چه دستاورد در زمینه مهار تورم در چند سال گذشته از خود بر جای گذاشته بود را در کمتر از چند ماه در حال از دست دادن است.
 
استیصال رئیس جمهور در مهار اتفاقات اقتصادی، لزوم ورود مقام رهبری در گشایش هرچه سریع تر در امور مردمی که تحت فشار اقتصادی در حال خم شدن هستند را می طلبد چرا که در هیچ دوره ای از 40 سال عمر انقلاب استلامی به یاد نداریم که وضعیت اقتصادی مملکت تا این حد وانفسا و حاد شده باشد چرا که این روزها اداره مملکت به دست دلالانی افتاده که تنها با هدف سودجویی، برخی تصمیمات مهم در مدیریت ارشد کشور را می گیرند و به سودهای بادآورده و بدون زحمت کشیدن می رسند و حاصل این اتفاق، افزایش فاصله طبقاتی و شکاف بین قشر مرفه و ضعیف جامعه شده است به طوری که دیگر طبقه یا قشری به نام قشر متوسط در جامعه وجود ندارد و شاهد دو قطبی قشر ضعیف و قشر مرفه در سطح جامعه هستیم.
 
به نظر می رسد با تنگنای اقتصادی دولت که به واسطه تشدید تحریم های نفتی رخ داده، دولت مجبور است از تمام ظرفیت خود برای اداره امور کشور استفاده کند و نوسانات قیمت دلار، شاخص بورس  و سهام، طلا و ... نیز توسط بسیاری از کارشناسان در همین راستا ارزیابی می شود.
 
در شرایط فعلی آیا تیم اقتصادی حسن روحانی قادر به پاسخگویی در خصوص علل رشد بی سابقه شاخص بورس در ماههای گذشته هستند؟ چه اتفاق مثبتی در حوزه تولید و صنعت کشور رخ داده که شاخص بورس اینگونه قله ها را یکی پس از دیگری به صورت حبابی و پوشالی فتح می کند؟  آیا تولید محصولات ایران خودرو و ساپیا افزایش یافته و مردم بی اطلاعند و هر روز شاهد افزایش قیمت خودرو هستند؟ یا صادرات نفت و پتروشیمی افزایش یافته و کارشناسان از این موضوع بی خبرند که سهام این شرکتها پی در پی در حال افزایش است؟
 
موضوعی که اظهر من الشمس بوده و هست و رشد قیمتی ارزش سهام این شرکتها تنها به واسطه افزایش قیمت دلار ارزیابی شده و هیچ حرکت مثبت عملیاتی در میزان تولید این شرکتها و صنایع دیده نمی شود که اگر چین بود، اکنون شاهد قیمت 50 میلیون تومانی برای خودروی پراید در بازار نبودیم!
 
اتفاقی که در بازار ارز و بورس کشور در حال رخ دادن است، به زودی هیولای تورم را بیدار خواهد کرد چرا که سرمایه برخی سودجویان بدون اینکه باعث رونق در صنعت مذکور داشته باشد، هر روز با 5 درصد رشد مواجه می شود و این رشد حبابی، در نهایت منجر به رشد هیجانی تورم در سطح جامعه خواهد شد چرا که افراد خاصی از طریق سودجویی از بورسی که شبیه به بازار قمار شده، به سودهای یک شبه رسیده اند و با تزریق نقدینگی حاصل از آن سودهای کلان یک شبه به بازارهایی همچون مسکن و خودرو و حتی دلار،  باعث تقویت کاذب بخش تقاضا شده و موجب افزایش یافتن قیمتها در کالاهای اساسی کشور شده اند.
 
حال باید منتظر ماند و دید، چه زمانی دولت قمارخانه ای به نام سازمان بورس را بسته و تخته خواهد کرد و یا تا چه زمانی سازو کار دامنه نوسان 5 درصدی (کف و سقف) که موجب جولان دلالان در بازار بورس شده برداشته می شود؟   آیا تیم اقتصادی حسن روحانی می توانند به این سوال پاسخ دهند که چرا دامنه نوسان از بازار بورس ایران برداشته نمی شود تا مثل سایر کشورهایی که از بازار بورس قوی برخوردارند، به صورت آزاد، سهام شرکتها خرید و فروش شود؟
 
پاسخ این سوال مشخص است؛ چرا که اگر دامنه نوسان برداشته شود، ریسک سرمایه گذاران برای استفاده از رانت های اطلاعاتی افزایش پیدا می کند و موجب فرار سرمایه دلالان از بازار بورس خواهد شد و در مقطع فعلی، که خود دولت نیز از نوسان بازار بورس سود می برد، چنین اتفاقی رخ نمی دهد تا همچنان شاهد یکه تازی دلالان در بازار بورس باشیم و دولت نیز تنها نظاره گر رشد شدید تورم در ماه های اتی باشد.
 
پی نوشت: اداره امور دارایی و مالیات می بایست نسبت به این سوال پاسخگو باشد که چرا نسبت به سودهای بادآورده و یک شبه ای که در بازار بورس توسط سهامداران کسب می شود، بی تفاوت است و اهرم های لازم برای جلوگیری از این سودهای بی معنی وجود ندارد؟ اگر سرمایه سهامداران وارد شرکت مذکور می شد و به بخش تولید و صنعت تزریق می شد و خروجی این اتفاق رونق تولید بود، هیچ حرفی در سهیم بودن سهامداران با شرکتهای مذکور نبود اما اتفاقی که اکنون در بورس ایران در حال رخ دادن است، پول بازی عده ای دلال در بازار است که هرگز این سرمایه به صنعت هدف تزریق نشده و نمی شود و تنها با نوسانات مثبت از صنعتی به صنعت دیگر در حال گردش است.
منبع : تماشاچی

نظرات