دوران مربیانی مثل شفر تمام شده | مربیان جوان در تیمهای مطرح فوتبال جهان

دوران مربیانی مثل شفر تمام شده | مربیان جوان در تیمهای مطرح فوتبال جهان
عدم نتیجه گیری تیم استقلال در فصل جاری باعث به وجود آمدن هرج و مرج عجیبی در این باشگاه شده است به طوری که هواداران این تیم به زعم خود، عوامل مختلفی را در به وجود آمدن این شرایط دخیل می دانند که به طور کلی می توان به عدم ثبات در ساختار مدیریت، کادر فنی و بازیکنان این تیم اشاره کرد که منجر به این ناکامی شده است اما به نظر می رسد وینفرد شفر نیز کم کم باید با دوران مربیگری در فوتبال برای همیشه خداحافظی کند چرا که عصر مربیانی مثل او مدتیست که به اتمام رسیده است.
 

رده بندی دستمرد مربیان فوتبال جهان  در سال 2018

 

دوران مربیانی مثل شفر تمام شده | مربیان جوان در تیمهای مطرح فوتبال جهان

 
دوران مربیانی مثل شفر تمام شده | مربیان جوان در تیمهای مطرح فوتبال جهان
 

مربیان جوان موفقتر از قدیمی ها

 
با نگاهی به میانگین سنی مربیان تیمهای مطرح فوتبال باشگاهی در جهان به سادگی می توان فهمید که عصر مربیان پا به سن گذاشته ای همچون هیتسفیلد، ونگر، لیپی، فرگوسن، کاپلو و بسیاری دیگر از مربیانی که زمانی در زمره موفقترین مربیان فوتبال جهان و اروپا بودند به پایان رسیده و هم اکنون مربیان جوان تری مثل سیمئونه، یورگن کلوپ، گواردیولا، لوییز انریکه، گرت سات گیت، دالیچ،دشام، زیدان، امری و ... سکان هدایت فوتبال جهان را به دست گرفته اند و حتی مربی مثل یواخیم لو نیز که در زمره مربیان میانسال محسوب می شود نمی تواند در فوتبال روز جهان دوام بیاورد. به عنوان مثال می توان به حضو موفق سانتیاگو سولاری در تیم رئال مادرید اشاره کر که با رکوردی خیره کننده، بدون باخت و بدون گل خورده در چند بازی اخیر رئال مادرید، این تیم بحران زده را به نوار موفقیت بازگردانده است.
 

بیشتر بخوانید؛ چرا دوران بازی مالکانه در فوتبال مدرن جهان تمام شده است؟

 
در مجموع در بهترین حالت مربیان میانسالی مثل مورینیو، ساری، والورده، الگری و ... هنوز در چرخه مربیان برتر فوتبال اروپا حضور دارند اما به جرات می توان گفت مربیانی که سن و سالی از انها گذشته، به سبب به روز نشدن علمشان، نمی توانند در فوتبال روز جهان دوام بیاورند و در خوشبینانه ترین حالت می بایست از فردی با علم روز فوتبال در کادر فنی خود استفاده کنند. به عنوان مثال می توان به عملکرد بسیار موفق وینفرد شفر در فصل گذشته لیگ برتر با استقلال اشاره کرد که این مربی کهنسال، به واسطه حضور جری ساناک که از علم فوتبالی خوبی برخوردار بود و بازیخوانی خوبی داشت، توانست عملکرد موفقی داشته باشد ودر فصل جاری بدون حضور ساناک یا فردی مثل او در کادر فنی استقلال، این تیم به یک تیم متوسط میانه جدولی تبدیل شده است که به زحمت تیمهای مقابل خود را می برد.
 

برانکو نیز بدون پانادیچ و چوک حرفی برای گفتن نداشت

 
در پرسپولیس نیز همین وضعیت صادق است و برانکو ایوانکویچ به تنهایی با پرسپولیس نتایج در خوری کسب نمی کرد و به رویه و عادت همیشگی خود یعنی فوتبال محتاطانه بازگشته بود اما حضور کمک مربیانی مثل سرتن چوک یا پانادیچ در این تیم در چند سال اخیر به او کمک زیادی در موفقیت این تیم کرده است؛ سند این ادعا نیز نزدیکی برانکو به اخراج در تیمهای سابقش است که بدون دستیاران مجرب بوده است.
 

بررسی عملکرد برانکو در تیمهای سابقش

 

هنکه کلید موفقیت استقلال

 
دوران مربیانی مثل شفر تمام شده | مربیان جوان در تیمهای مطرح فوتبال جهان
 
سالهای پیش نیز میشاییل هنکه آلمانی کمک زیادی به  پرویز مظلومی در کادر فنی استقلال کرده بود اما با خروج هنکه از کادر فنی استقلال، پرویز مظلومی استقلال را تا مرز زوال پیش برد.
 
یا در مصداقی دیگر می توان به خروج افرادی مثل بیژن ذوالفقارنسب، حشمت مهاجرانی، علی پروین، محمود یاوری، پرویز مظلومی و چندین و چند چهره معروف سالهای نه چندان دور فوتبال ایران از چرخه مربیگری اشاره کرد که به سبب همین موارد دیگر توان رقابت با جوانان تازه نفس در عرصه مربیگری را نداشته و ندارند و ترجیح به ترک عرصه مربیگری داده اند.
 
در خصوص وینفرد شفر نیز همین موضوع صادق است و او به تنهایی از علم و دانش فوق العاده ای در فوتبال روز دنیا برخوردار نیست و نبود فردی با دانش روز فوتبال در کادر فنی استقلال در فصل جاری، این تیم را به شدت تحت فشار قرار داده که به نظر می رسد مدیریت این تیم هرچه سریعتر می بایست به این موضوع ورود کند چرا که استقلال با شفر پا به سن گذاشته قطعاً به هیچ موفقیتی نخواهد رسید و نیاز به حضور فردی با سواد فوتبالی بالا در کادر فنی این تیم احساس می شود.
 

مربیان جوان موفق در لیگ برتر

 
دوران مربیانی مثل شفر تمام شده | مربیان جوان در تیمهای مطرح فوتبال جهان
 
در همین فوتبال ایران نیز شاهد این هستیم که مربیان جوان لیگ برتری مثل یحیی گل محمدی، جواد نکونام، مهدی تارتار، علی دایی و ... عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته اند و یک مربی مثل امیر قلعه نویی که چند سالی را با کمک مربیان بی دانش خود در افت به سر می برد، برای استمرار حضور در چرخه مربیان برتر لیگ، مجبور به استخدام دستیاران خارجی با تجربه ای مثل تکسیرا شد؛ نتیجه اینکه اگر شفر تن به حضور یک دستیار خوب در کادر فنی اش ندهد، وضعیت استقلال حتی بدتر از شرایط فعلی هم خواهد شد و در فاصله دو هفته به قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا در فصل جدید، مدیریت این تیم اگر واقعاً دلش به حال هواداران این تیم می سوزد، می بایست سریعاً نسبت به استخدام یک دستیار قوی و یا تغییر شفر اقدام کند چرا که این تیم با بضاعت فعلی نیز قادر است هر حریفی را شکست دهد و تنها تاکتیک و ترکیب اشتباه سرمربی است که عملکرد فردی بازیکنان را با مشکل مواجه کرده است.
 
پی نوشت: سرعت تغییرات در فوتبال جهان به قدری زیاد است که اگر مربیانی همچون کونته، آنچلوتی، مورینیو و چند مربی صاحب نام دیگر نتوانند خود را به علم روز فوتبال به روز کنند، آنها نیز خیلی زود به سرنوشت مربیانی همچون لیپی و کاپلو و اسکولاری دچار خواهند شد.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

همه اینا یه طرف یحیی هم یه طرف ناگلزمن هم به عنوان سمبل مربیان جوان بود ک ای کاش بهش اشاره میشد

پاسخ دادن
user

مرسی . فراموش شد . مربی جوان خوب الان زیادن توی فوتبال اروپا

پاسخ دادن
user

این تیم نیاز به بازیکن نداره . کادر فنی گند زده توی تیم

پاسخ دادن