تخلف سازمان لیگ در ثبت قرارداد عالیشاه اثبات می شود؟

تخلف سازمان لیگ در ثبت قرارداد عالیشاه اثبات می شود؟
پس از اینکه شب گذشته اخبار مبنی بر غیرقانونی بودن حضور امید عالیشاه در فصل جاری رقابتها رسانه ای شد؛ ابتدا این بازیکن نسبت به این مسئله واکنش نشان داد و آن را یک جوک دانست و سپس وکیل او با انتشار بخشی از قرارداد او سعی در برطرف کردن مشکل کرد اما به نظر می رسد انتشار این قرارداد و چند مستند دیگر، بر مشکلات فوتبال ایران افزوده است چرا که اگراین قرارداد و مستند دیگری که در ادامه به آن می پردازیم به دست فیفا برسد، بدون شک فوتبال ایران با تعلیق مواجه خواهد شد.
 

 

جزئیات تغییرات در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا 2018/2019

 

تخلف سازمان لیگ در ثبت قرارداد عالیشاه اثبات می شود؟

 
تخلف سازمان لیگ در قضیه ثبت قرارداد عالیشاه اثبات می شود؟
 
اینکه السدی ها دو ساعت بعد از بازی شکایت خود را از پرسپولیس ثبت کرده باشند، نکته کلیدی این ماجرا است اما از این حیث به نظر نمی رسد این اتفاق افتاده باشد و خطر جدی باشگاه پرسپولیس را تهدید نمی کند اما با وقوع این اتفاق، پرده از یک تخلف در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال برداشته شد و یا باشگاه پرسپولیس تخلف کرده و یا باشگاه تراکتورسازی در آن مقطع، به طور غیرمجاز از عالیشاه استفاده کرده است.
 
همانطور که پیشتر اعلام کردیم و مسئولین وقت تراکتورسازی نیز اعلام کرده بودند، امید عالیشاه برای بازی در تراکتورسازی نیاز داشت تا قرارداد خود با پرسپولیس را فسخ کند و وقتی انتقال او به تراکتورسازی نهایی شد، به معنای فسخ قرارداد او با پرسپولیس که تنها یک نیمی فصل از آن باقی مانده بود، تلقی می شود و در این مورد هیچ شکی وجود ندارد.
 
حال امید عالیشاه مدعیست که قراردادش با پرسپولیس را فسخ نکرده است که در این حالت انتقالش به تراکتورسازی غیرممکن می شد و بر طبق قوانین فیفا او نمی توانسته در حالی که با پرسپولیس قرارداد داشته، با تیم دیگری قرارداد ببندد که علی الظاهر این اتفاق افتاده و سازمان لیگ می بایست در این رابطه شفاف سازی کند.
 

سندی که دندان فوتبال ایران را می شکند!

 

 
نکته دیگر اینکه فیفا اصلاً دخالت دولتها در فوتبال را نمی پذیرد و مصادیق این اتفاق را با تعلیق مواجه میکند؛ سندی که در چند ساعت گذشته با عنوان پاسخ دندان شکن باشگاه پرسپولیس به شکایت السد مطرح شد در واقع محلی ار اعراب ندارد و قابل اتکا نیست چرا که در صورتی که فیفا چنین بند و ماده ای را مشاهده کند، رای به تعلیق فوتبال ایران خواهد داد؛ در قوانین فیفا مفاهیمی همچون تیم نظامیف بازیکن سرباز و طی مدت سربازی در تیم نظامی وجود ندارد و چنین ماده قانونی که بازیکنی بخشی از مدت قراردادش را به طور اجباری در تیم دیگری سپری کند و سپس به تیم سابقش بازگردد به رسمیت شناخته نمی شود. این اتفاق تنها در حالتی رخ می دهد که بازیکن به صورت قرضی راهی تیم دیگری شود ولی در ادبیات مدیران وقت تراکتورسازی چنین موضوعی مطرح نبوده و آنها تنها در شرایطی پذیرای امید عالیشاه بودند که او به صورت قطعی و با فسخ قراردادش به تراکتورسازی بپیوندد و عملاً بحث انتقال قرضی به تراکتورسازی مطرح نبوده است.
 
 

قرارداد فاقد تاریخ پایان قرارداد اعتبار دارد؟

 
قرارداد امید عالیشاه با تراکتورسازی

قرارداد امید عالیشاه با تراکتورسازی

 
از این گذشته، انتشار بخشی از قرارداد امید عالیشاه با تراکتورسازی توسط وکیل این بازیکن، شبهات را افزایش داده چرا که نه تنها در فوتبال بلکه در هیچ قرارداد رسمی حقوقی، وقتی تاریخ دقیق پایان مدت قرارداد مشخص نباشد، سند مذکور فاقد اعتبار قانونی و حقوقی شناخته می شود و خالی گذاشتن بخش پایان مدت قرارداد و عنوان کردن پایان مدت خدمت سربازی در آن، عملاً اعتبار این سند را زیر سوال برده است و ای کاش وکیل محترم امید عالیشاه به جای انتشار این بخش از قرارداد عالیشاه، به انتشار بخشی می پرداخت که در آن به انتقال قرضی و مشروط عالیشاه به تراکتورسازی اشاره شده بود.
 

2 حالت بیشتر وجود ندارد

 
در هر صورت فارغ از ماجرای شکایت السد از پرسپولیس به نظر می رسد ابهام در قرارداد عالیشاه وجود دارد و در شرایط موجود دو حالت بیشتر وجود ندارد:
 
1.عالیشاه با پرسپولیس فسخ کرده و به تراکتورسازی پیوسته که در این حالت ادعای بازی غیرقانونی او برای پرسپولیس درست به نظر می رسد چرا که او با فسخ قراردادش با پرسپولیس عملاً بازیکن این تیم محسوب نمی شده است و قرارداد جدیدش با پرسپولیس در ابتدای این فصل، مصداق دور زدن مجازات این تیم در محرومیت از پنجره نقل و انتقالات را دارد.
 
2. عالیشاه قراردادش با پرسپولیس را فسخ نکرده و راهی تراکتورسازی شده که در این حالت، تراکتورسازان به استناد صحبتهای مدیرعامل وقت این تیم، نمی توانسته اند این بازیکن را جذب کنند چرا که تنها در حالت فسخ قرارداد او و جذب به صورت بازیکن آزاد می توانسته اند عالیشاه را جذب کنند و اینکه در این شرایط، او به تراکتورسازی پیوسته باشد، تخلف تراکتورسازی محسوب می شود.
 

فدراسیون و سازمان لیگ پاسخگو باشند

 
وجه مشترک هر دو حالت بالا، تخلف در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال است که هر یک از شرایط بالا درست باشد، بدون شک در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال تخلف صورت گرفته است؛ اگر عالیشاه با پرسپولیس فسخ کرده باشد، سازمان لیگ علی القاعده بنا بر محرومیت این تیم از جذب بازیکن نباید قرارداد جدید عالیشاه با پرسپولیس را ثبت می کرد و اگر عالیشاه فسخ نکرده باشد، او بازیکن آزاد محسوب نمیشده و سازمان لیگ نمیبایست قرارداد او با تراکتورسازی را قبول می کرد.
 
گفتنیست در ماجرای جعل قرارداد مهدی طارمی و دستکاری تاریخ این قرارداد نیز سازمان لیگ بی تقصیر نبوده و به نوعی با اطلاع از برخی موارد، با مدیرعامل وقت پرسپولیس در اجرای این کار همکاری کرده است ولی به دلیل منافع ملی، به آن قضیه ورود نشد چرا که پای بسیاری از افراد سرشناس در داخل در قضیه فوق گیر بود. امام اکنون سازمان لیگ در شرایطی قرار دارد که اگر فسخ قرارداد عالیشاه با پرسپولیس را تایید کند،  این تیم از بازیکن غیر مجاز استفاده کرده و اگر فسخ قرارداد عالیشاه با پرسپولیس را تایید نکند، تراکتورسازی از بازیکن غیرمجاز استفاده کرده است!
 
امیدواریم مسئولین فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ پاسخ قانع کننده ای بابت اتفاقات اخیر داشته باشند چرا که حذف ناگهانی منوی قرارداد بازیکنان با تیم ها از سایت سازمان لیگ نیز کمی بر شائبه ها افزوده است.
 
تکمیلی: مسئولین پرسپولیس مدعی شده اند اگر مشکلی وجود داشته باید تیم الدحیل نیز معترض می شده که نشد اما این ادعا اینطور رد می شود که الدحیلی ها از اتفاقاتی که در فدراسیون و سازمان لیگ رخ داده بی خبر بوده و السدی ها به هر دلیلی و توسط هر شخصی، از برخی اتفاقات با خبر شده اند و اعتراض کرده اند در حال حاضر نیز فدراسیون و سازمان لیگ در دو راهی قرار گرفته اند که فسخ قرارداد عالیشاه با پرسپولیس را تایید کنند یا خیر؟ چرا که اگر تایید نکنند، بازی عالیشاه برای پرسپولیس قانونی بوده ولی از طرف دیگر بازی او برای تراکتورسازی در آن مقطعی که او برای این تیم بازی کرده، غیر قانونی خواهد بود که دردسر جدید برای فدراسیون فوتبال به وجود می آورد. نکته دیگری که در اینی بین وجود دارد این است که در دستکاری تاریخ قرارداد طارمی با پرسپولیس که به اعتراف خود مهدی طارمی و اکبر طاهری نیز رسید، تا قبل از شکایت ریزه اسپور، همه چیز طبق روال و عادی به نظر می رسید ولی شکایت این باشگاه باعث شد تا حقیقت برملا شود و صرف ادعای مسئولین باشگاه پرسپولیس با توجهبه سابقه ای که در این زمینه دارند، نمی تواند ملاک قرار گیرد چرا که به نظر می رسد، ادعای انها با واقعیاتی که وجود دارد کمی متفاوت است.
 

 
ضمنا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که روزنامه خبرورزشی نیز در شماره روز گذشته خود به طور اختصاصی به این موضوع پرداخته بود و برخلاف اینکه گفته می شود این موضوع یک شایعه است، اما به نظر می رسد موضوع فراتر از یک شایعه ساده مجازی باشد.
 

روایت ماجرا از زبان سایت تابناک

 
تراکتورسازی تراکتورسازی طبق رای فیفا، از حضور در پنجره تابستانی نقل و انتقالات محروم است ولی می تواند بعد از پایان این مهلت، 3 بازیکن آزاد جذب کند که دو نفرشان عالیشاه و نوراللهی هستند. اما رقم خوردن چنین انتقالی، نیاز به یک اتفاق دارد: فسخ قرارداد با پرسپولیس. عالیشاه و نوراللهی با پرسپولیس قرارداد دارند و به همین دلیل، بازیکن آزاد محسوب نمی شوند تا بتوانند بعد از پایان مهلت نقل و انتقالات به تراکتورسازی بروند. آنها برای ماندن در تراکتورسازی باید قراردادشان با پرسپولیس را فسخ کنند.
لیگ یک اگر عالیشاه و نوراللهی به فسخ قراردادشان با پرسپولیس رضایت ندهند، نمی توانند پیراهن تراکتورسازی را در فصل بعد بپوشند. آنها به دلیل عدم اتمام مهلت سربازی شان به پرسپولیس هم نمی توانند برگردند و باید راهی تیمی نظامی شوند که در لیگ برتر، چنین تیمی نداریم. بنابراین عالیشاه و نوراللهی بدون فسخ قرارداد با پرسپولیس، باید فصل بعد را در لیگ یک و در ملوان یا فجر سپاسی سپری کنند.
 
حال اگر پرسپولیسی ها مدعی این هستند که او با پرسپولیس فسخ نکرده، مسئولین باید پاسخ دهند عالیشاه چطور بدون فسخ قرارداد با پرسپولیس به تراکتورسازی پیوسته است؟
 
 

مرور تاریخی اتفاقات

 

 
شروع محرومیت نقل و انتقالاتی تراکتورسازی از 4 ژانویه 2017 یعنی 15 دی 95 همزمان با شروع نقل و انتقالات زمستانی فصل 95/96 بود در نتیجه این تیم می بایست قبل از رسیدن به این تاریخ(15 دی 95) چند بازیکن جدید جذب می کرد و منتظر شروع محرومیت نقل و انتقالاتی نمی شد؛ بنابراین مدیران تراکتورسازی مجبور بودند تا از سه سهمیه بازیکن آزاد خود استفاده کنند؛ همانطور که میدانید بازیکنان آزاد که تیمی ندارند می توانند در خارج از تاریخ شروع رسمی نقل و انتقالات و در صورتی که تیم مذکور، لیستش پر نباشد، به تیمها اضافه شوند. در آن مقطع تراکتورسازی 3 سهمیه آزاد داشت که می توانست قبل از شروع محرومیتش از آن استفاده کند و بازیکن جدید جذب کند و بر همین اساس نیز به دو بازیکن پرسپولیس یعنی امید عالیشاه و احمد نوراللهی این پیشنهاد را داد که در صورت فسخ قرارداد با پرسپولیس، و حضور به عنوان بازیکن آزاد در تراکتورسازی، قرارداد حرفه ای از لحاظ مالی با آنها بسته می شود و مساعدت ویژه ای برای کاهش مدت خدمت آنها انجام خواهد شد و همین عامل نیز عالیشاه جوان را که در اوج دوران بازی برای پرسپولیس بود وسوسه کرد و به یکباره سر از این تیم در آورد.
 
بر این اساس، عالیشاه با فسخ قراردادش با پرسپولیس و طبق سندی که اخیرا وکیل عالیشاه منتشر کرده، از تاریخ 13 دی ماه 95 به تراکتورسازی پیوست و این در حالی بود که از تاریخ 15 دی 95، رسما نقل و انتقالات زمستانی شروع می شد و از این تاریخ به بعد عملاً تراکتورسازان نمی توانستند بازیکن جذب کنند؛ چه آزاد و چه غیر آزاد !
با توجه به مستندات بالا، عالیشاه تنها در صورت فسخ قرارداد با پرسپولیس می توانسته به عنوان بازیکن آزاد به تراکتورسازی بپیوندد و اگر او همچنان در قید قرارداد با پرسپولیس می بود، عملاً می بایست منتظر شروع نقل و انتقالات زمستانی در تاریخ 15 دی می شد تا به تراکتور بپیوندد که با محرومیت این تیم، عملاً این اتفاق ممکن نبود در نتیجه با حضور عالیشاه در تراکتورسازی، فسخ قرارداد او با پرسپولیس قطعی به نظر می رسد و ادعاهای مطرح شده در این زمینه مبنی بر اینکه او با پرسپولیس فسخ نکرده چندانبه واقعیت نزدیک نیستند.
از طرفی وقتی بازیکنی با تیمی فسخ قرارداد می کند، دیگر بازیکن آن تیم محسوب نمی شود و قراردادی بین آنها وجود ندارد در نتیجه وقتی عالیشاه با پرسپولیس فسخ کرده، هیچ قراردادی بین او و پرسپولیس وجود نداشته و اگر او قصد پیوستن مجدد به این تیم را داشت، به عنوان یک بازیکن آزاد و یا بازیکن جدید با او برخورد می شد و قرارداد جدید بسته میشد که با توجه به محرومیت نقل و انتقالاتی پرسپولیس، عملاً این اتفاق غیرممکن به نظر می رسد اما اکنون مشخص نیست سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال چطور این موضوع را ممکن کرده اند و بازیکنی که قراردادی با باشگاه پرسپولیس نداشته در ابتدای فصل جاری و در حالی که پرسپولیس دومین پنجره محرومیت نقل و انتقالاتی خود را پشت سر می گذاشت، مجوز عقد قرارداد جدید بین عالیشاه و پرسپولیس صادر شد.
بحث های حال حاضر در فضای مجازی نیز بیشتر بر روی این موضوع متمرکز است که چطور این اتفاق رخ داده و حالا شفاف سازی سازمان لیگ در این خصوص به شدت احساس می شود.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

داداش اینا کە چیزی نیست و خیلیم عادیه برا تیم جعل پولیس اون از طارمی و اینم از عالیشاه مطمئنا درستش میکنن مسولان سازمان لیگ و فدراسیون

پاسخ دادن
user

ماسمالی میشه میره . معلومه که از بین بازی کردن غیرقانونی عالیشاه برای پرسپولیس و بازی کردن غیرقانونی عالیشاه برای تراکتور مورد دوم رو انتخاب میکنن تا سوگولیشون در خطر نباشه. با یه سند سازی ساده میان میگن آقا عالیشاه فسخ نکرده بوده تموم شد و رفت

پاسخ دادن