فرار نقدینگی از بورس | عدم مدیریت حباب بورس کار دست مسئولان داد

فرار نقدینگی از بورس | عدم مدیریت حباب بورس کار دست مسئولان داد
بورس تهران با افت بیش از 5 هزار واحدی در اولین روز هفته، منطبق با بورس های جهانی افت سنگینی را تجربه کرد که البته به نظر می رسد افت ینگبن بورس تهران بیشتر ناشی از تخلیه حبابی است که طی ماه های گذشته در آن به وجود آمده بود؛ حبابی که تنها به واسطه رشد مصنوعی قیمت دلار باعث افزایش لحظه ای حاشیه سود سهام شرکتها شد و در نبود نظارت کافی نهاد ناظر، سهام شرکتها بدون پشتوانه عملیاتی بالا و بالاتر رفتند و اکنون که زمزمه های فروپاشی نظام اقتصاد دلاری در سطح جهان به گوش می رسد و کاهش ارزش دلار در سطح جهان فراگیر خواهد شد، حباب مذکور ترکیده و ارزش سهام شرکتها به سمت قیمتهای منطقی خود در حرکت است.
 

کلیپ لو رفته از اتاق بازرگانی و صحبتهای شجاعانه یک تاجر علیه وزیر صمت

 

علت سقوط بورس های جهان چیست؟

 

فرار نقدینگی از بورس | عدم مدیریت حباب بورس کار دست مسئولان داد

 
فرار نقدینگی از بورس | عدم مدیریت حباب بورس کار دست مسئولان داد
 
با رصد تعداد معاملات، حجم معاملات و ارزش معاملات امروز 21 مهر 97 در بازار بورس تهران به خوبی می توان افت فاحش نسبت به روزهای گذشته را رصد کرد و خریدهای حقوقی های بازار برای جلوگیری از افت بیشتر هم نتوانسته فشار فروش حقیقی ها را مدیریت کند به طوری که شاخص کل بورس در حال از دست دادن یکی از حمایت های مهم خود است و احتمال ریزش های بیشتر نیز در روزهای آتی وجود دارد و سهامداران حقیقی می بایست نسبت به این مسئله هوشیار بوده و از خریدهای هیجانی پرهیز نمایند و با توجه به بررسی و ارزیابی ارزش واقعی سهام، نسبت به خرید و فروش آن اقدام کنند.
 
کاهش تولید نفت ایران در ماههای گذشته به علاوه انتشار کلیپی از تعطیلی 20 روزه یکی از خط تولیدهای مهم فولاد مبارکه اصفهان و افت مجدد قیمت دلار در بازار و البته در پیش بودن تحریم های جدید آمریکا از مهمترین دلایل افت این روزهای بورس تهران است که به نظر می رسد نقدینگی نیز تا به ثبات رسیدن شرایط پس از تحریم ها خیال بازگشت به بازار سرمایه را ندارد و با سرعت هر چه بیشتر در حال ترک بازار سرمایه است.
 
شرایط فعلی، شباهت بسیاری به اتفاقات سال 92 دارد که شاخص بورس به یکباره از سطوح 67000 تا 89000 بالا رفت و پس از ترکیدن حباب آن، تا سطح 61000 به پایین برگشت. در آن زمان نیز علت رشد شارپی بورس، تنها 3 برابر شدن قیمت دلار عنوان شد و پس از فروکش کردن تب ان هیجان، به یکباره همه چیز برعکس شد.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

اقتصاد ایران نابوده بورسم روش

پاسخ دادن
user

دلار کارش تمومه . همه بورسای دنیا هم کله پا شدن . بورس ایرانم وضعیتش اینطوری میشه که یه روز سبز سه روز قرمز و با یه شیب ملایم به پایین بر میگرده

پاسخ دادن