دلایل سقوط سنگین بورس های جهانی | جنگ اقتصادی آمریکا با چین یا نرخ بهره؟

دلایل سقوط سنگین بورس های جهانی | جنگ اقتصادی آمریکا با چین یا نرخ بهره؟
در هفته گذشته بورس های امریکا و آسیایی نوسانات منفی شدیدی را تجربه کردند به طوری که وال استریت با کاهش 10 درصدی ارزش خود در طول یک هفته گذشته، بیشترین افت را در طی هشت ماه گذشته تجربه کرد؛ اما دلایل سقوط سنگین بورس های جهانی چه هستند؟
 

تاثیر خروج کشورها از مراودات دلاری بر اقتصاد جهان

 

دلایل سقوط سنگین بورس های جهانی | جنگ اقتصادی آمریکا با چین یا نرخ بهره؟  

دلایل سقوط سنگین بورس های جهانی | جنگ اقتصادی آمریکا با چین یا نرخ بهره؟
 
کارشناسان اقتصادی، دو عامل مهم یعنیافزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا و همچنین تشدید جنگ اقتصادی بین چین و آمریکا را از مهمترین دلایل سقوط بورس های آمریکا و آسیا در هفته گذشته دانسته اند اما در کنار این عوامل، افزایش قیمت نفت تا 100 دلار به واسطه شروع تحریم های ایران که به واسطه آن، هزینه بسیاری از صنایع در چین و آمریکا که از بزرگترین مصرف کنندگان نفت جهان به شمار می روند نیز بالا می رود که منجر به کاهش حاشیه سود بسیاری از شرکتهای بزرگ بورس های یاد شده می شود.
 
ویلی دلویشه در این مورد گفت، یک صعود مستمر و مداوم در نرخ بهره برای بورس بد نخواهد بود اما کارشناس دیگری معتقد است، سرعت رشد نرخ بهره است که بورس را اذیت می کند و صعود آن نیز فعلا مشخص نیست و افت بیشتری تا ژانویه برای بورس را ترسیم می کند.
 
افت بی سابقه بورس های اروپایی که در 20 ماه گذشته دیده نشده بود، مزید بر علت شده تا نگرانی ها از بازار سرمایه جهانی افزایش یابد.
 
بسیاری از کارشناسان معتقدند افزایش رشد اقتصادی آمریکا و رونق در صنایع این کشور که منجر به افزایش دستمزدها در آمریکا شده است بانک مرکزی آمریکا را مجبور به افزایش نرخ بهره کرده تا بتواند با در اختیار گرفتن سرمایه ها، تورم ناشی از افزایش دستمزدها را کنترل کند.
 
این در حالی است که ترامپ اقدام فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره را دیوانگی خطاب کرده و این در حالی است که فدرال رزرو به طور کاملاً مستقل از دولت آمریکا، سیاست های خود را اجرا می کند.
 
با توجه به اینکه افزایش نرخ بهره در آمریکا، سرمایه را تشویق به حضور در بانک ها و خرید اوراق قرضه می کند، به طور طبیعی بخشی از سرمایه از بازار بورس خارج می شود که همین عامل منجر به فشار فروش در بسیاری از سهام خواهد شد؛ در طول ده سال گذشته، همواره بورس در آمریکا رشد کرده و نرخ بهره کاهش پیدا کرده و شاخص آنها با یکدیگر رابطه معکوس داشته و به نظر می رسد با رسیدن شاخص بورس به نقطه اوج خود ولمس کردن کف حمایتی نرخ بهره، اکنون ورق برگشته و نوبت افت بورس و افزایش نرخ بهره خواهد بود.
 
   
منبع : تماشاچی

نظرات