نابودی اقتصاد ایران به دست پتروپالایشی ها | کشور به سقوط اقتصادی نزدیک شد

نابودی اقتصاد ایران به دست پتروپالایشی ها | کشور به سقوط اقتصادی نزدیک شد
در حالی که مرزهای جدیدی از قیمت دلار و ارزهای مختلف در بازار آزاد در نوردیده می شود، در لحظه نگارش این مطلب دلار در بازار آزاد به قیمت 19200 تومان رسیده تا در کمتر از 4 روز، ارزش ان از کانال 14000 تومان به کانال 19000 تومان صعود کرده باشد؛ واکنش منفعلانه تیم جدید مستقر در بانک مرکزی که همه چیز را به عرضه و تقاضای بازار سپرده اند و تنها تماشاگر اتفاقات تلخ اقتصادی کشور هستند مزید بر علت شده تا عده ای سو استفاده گر در صنایع بالا دستی و صادراتی مثل پتروپالایشی ها و کامودیتی ها به طور کلی اقتصاد کشور را تا مرز سقوط بکشانند و کارشناسان پیش بینی می کنند با ادامه این وضعیت که از کنترل خارج شده، دولت در آستانه اعلام ورشکستگی قرار بگیرد.
 

چرا دولت از بالا رفتن قیمت دلار راضی است؟

 

نابودی اقتصاد ایران به دست پتروپالایشی ها ؛ کشور به سقوط  اقتصادی نزدیک شد

 
نابودی اقتصاد ایران به دست پتروپالایشی ها ؛ کشور به سقوط نزدیک شد
 
چند شب قبل بود که مناظره ای در رسانه ملی حول سودهای کلان پتروشیمی ها به واسطه عرضه ارز های صادراتی آنها در بازار ترتیب داده شد و کارشناسان حاضر در استدیو به این موضوع اشاره کردند که در زمانی که دوستان در صنایع بالادستی پتروشیمی نرخ خوراک را با دلار دولتی 3200 تومن دریافت می کردند و قیمت دلار در بازار آزاد 4000 تومان بود، تنها به واسطه تسعیر ارز 800 تومانی و عرضه دلارهای صادراتی در بازار آزاد، پتروشیمی ها قادر بودند تا 40 درصد حاشیه سود خود را افزایش دهند و حال اینکه با وجود افزایش نرخ دلار به 14000 تومان (در زمان پخش آن برنامه قیمت دلار 14000 تومان بود) اما هنوز هم پتروشیمی ها از دلار 3800 تومانی برای تامین خوراک خود استفاده می کنند و به نوعی این رانت خواری یک سیکل معیوب در بدنه اقتصاد کشور ایجاد کرده است.
 
این در حالی است که قیمت دلار دولتی برای دارو که کالایی به مراتب با ارزش تر از محصولات پتروشیمی است و در اولویت جلوتری قرار دارد، 4200 تومان است و سوال از وزیر نفت این است که چطور ممکن است چنین فاجعه ای در اقتصاد رخ داده باشد ؟
 
اتفاقی که اکنون در حال رخ دادن است این است که ارزش سهام پتروشیمی ها به صورت حبابی در بورس در حال افزایش است که عمده آن به واسطه افزایش حبابی و مصنوعی قیمت دلار است که خود دوستان پتروشیمی مسبب آن هستند. روال کار دوستان به این شکل است که به واسطه حاشیه سود سنگینی که اکنون به واسطه دریافت دلار 3800 تومانی و عرضه دلارهای صادراتی با قیمت 19000 تومانی برای این شرکت ها به وجود آمده، آنها بخشی از سود حاصل از عرضه دلارهای صادراتی را مجدداً به بخش تقاضای دلار در بازار آزاد تزریق می کنند و بدین ترتیب به طور کاذب، همواره تقاضا برای دلار را بالا نگه می دارند که این اتفاق منجر به بالاتر رفتن قیمت دلار می شود.
 
نمونه این اتفاق در بورس در حال رخ دادن است و دوستان با صف های خرید مصنوعی سعی در ترغیب سرمایه گذاران برای خرید سهام شرکتهای مذکور به قیمتهای بسیار بالاتر از ارزش واقعی می کنند و این در حالی است که شاید در چند ماه آینده و به واسطه تحریم های جدید آمریکا و کاهش تولید و صادرات دوستان پتروپالایشی، ارزش سهام آنها به یک سوم کاهش یابد و باز هم این مردم هستند که فریب صحنه سازی سودجویانی را می خورند که ساختار اقتصاد کشور را مثل سال 92 لرزان کرده اند.
 
البته همانطور که در مطالب پیشین گفته بودیم، دولت علی الظاهر از بالا رفتن قیمت دلار ناراحت است اما در باطن آنها از این اتفاق خوشحال هستند چرا که درآمد به دلار دارند و هزینه هایشان به ریال است و همین عامل باعث شده تا اراده جدی برای مهار این وضعیت در دولت دیده نشود چرا که آنها از حالا به فکر جمع آوری منابع مورد نیاز برای اداره کشور در زمان تحریم های اصلی آمریکا هستند و به منابع ریالی که از این طریق به دست می آورند نیاز مضاعف دارند.
 
در هر صورت بهتر است هر چه زودتر موضوع استیضاح رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی کلید بخورد چرا که مردم توان تحمل موج جدیدی از گرانی را ندارند و با گوجه فرنگی کیلویی 9 هزار تومان و سیب زمینی کیلویی 5 هزار تومان و در امدهای ریالی ناچیز نمی توان امورات گذراند و معیشت کرد.
 
با رویه فعلی، افراد ثروتمند ثروتمندتر شده و فقیران و حتی طبقه متوسط نیز هر روز به انحطاط نزدیک تر می شوند و شکاف عمیق طبقانی در کشور مسلماً تبعات اجتماعی بسیار بدی را در پی خواهد داشت. اکنون در شرایطی قرار داریم که سهامداران بورس که عمدتاً، قسمتی از مازاد سرمایه خود را به بورس می آورند و عمدتاً در دهک های بالا قرار دارند، در طی سه ماه اخیر با سودهای بیش از 70-80 درصد سرمایه خود رو به رو شده اند و اینگونه هر اژدهای نقدینگی بی پشتوانه کشور گردن کلفت تر می شود؛ سوال اینجاست که آیا یک فرد عادی نیز باید همانند این دسوتان مالیات برپردازد؟  چه دلیلی برای کاهش مالیات پتروشیمی ها و صنایع تولیدی از 25 درصد به 20 درصد وجود داشت؟
 

 
وقتی رئیس جمهور ایران در تریبون سازمان ملل نطق می کند مهمترین مسئله خاورمیانه فلسطین است به معنای آن است که از حال مردم خویش خبر ندارد ...
منبع : تماشاچی

نظرات

user

خانه از پای بست ویران مسله فقط رییس جمهور و فلان معاون و فلان کارمند نیست سر شاخه عیب داره ما رسما داریم وارد قحطی میشیم تا یه ماه دیگه فلاکت سراسر کشورو در بر میگیره با این نرخ افزایش قیمت مگر اینکه مردم کاری کنند

پاسخ دادن
user

کلیدساز هسته ای ... دمر بخواب خسته ای

پاسخ دادن
user

نگرانم #روحانی نتونه با این گرونیا برگرده #ایران . چون وقتی میرفت #دلار 14 تومن بود الان شده 20 تومن . نکنه نتونه برگرده کلیدساز معروف؟

پاسخ دادن
user

بی ناموسا همه آقازاده ها تو هیئت مدیره این پتروشیمیا هستن . سگ تو روح پدرشون و هفت نسلشون که مملکتو به گوه کشیدن. از وزیر صنعت قبلی بپرسین تو چند تا پتروشیمی فعال بوده تازه میفهمین داستان چیه.

پاسخ دادن
user

خاک تو سر این مردم کنم که بخوان دلارو با این قیمتا بخرن . البته میدونم مردم نیستن اینایی که دلار میخرن و خودشونن که کاذب قیمتا رو ببرن بالا و جیب دولتو پر کنن برا وقت تحریم و خالی شدن جیبشون آماده باشن

پاسخ دادن