هجوم اژدهای نقدینگی به بورس؛ تاکتیک دولت برای مهار تورم

هجوم اژدهای نقدینگی به بورس؛ تاکتیک دولت برای مهار تورم
در حالی که شاخص کل بورس تهران با عبور از مقاومت 140 هزار واحدی با سرعت بیشتری به سمت فتح رکوردهای جدید حرکت می کند به نظر می رسد این افزایش قیمت ها در بازار بورس تهران چندان با واقعیت اقتصادی فعلی کشور همخوانی ندارد .
 

هجوم اژدهای نقدینگی به بورس؛ تاکتیک دولت برای مهار تورم

 
هجوم اژدهای نقدینگی به بورس؛ تاکتیک دولت برای مهار تورم
 
سهام شرکتهای پتروپالایشی و کامودیتی که عمدتاً نمادهای بزرگ بورسی را تشکیل می دهند و به واسطه صادرات و عرضه ارز در بازار آزاد با افزایش قیما بی سابقه رو به رو شده است تا پیش از این تا حد زیادی به سمت ارزش واقعی خود پیش رفته اند و افزایش قیمت های فعلی بیشتر شبیه بزرگتر شدن حباب موجود در بازار بورس است چرا که از لحاظ اقتصادی در برنامه های متعدد تلویزیونی و کارشناس های اقتصادی معتقدند وضعیت اقتصادی کشور در شرایطی نیست که وضعیت بورسش چنین باشد و رشد فعلی در واقع ناشی از هجوم اژدهای نقدینگی سرگردان به بورس برای مقطعی کوتاه است و با نزدیک شدن به زمان شروع تحریم های نفتی ایران در آبان ماه، به نظر می رسد نقدینگی فوق بار دیگر از بورس خارج خواهد شد و مهار این اتفاق برای تیم اقتصادی دولت بسیار سخت خواهد بود.
 
نمونه این اتفاق را در سال 92 دیده بودیم که دولت با تبلیغات فراوان، مردم را تشویق به سرمایه گذاری در بورس کرد و به یکباره  ماه های قرمز وحشتناک بورس آغاز شد و سرمایه نقدی بزرگی از سطح جامعه در کوره بورس ذوب شد تا دولت به این سبک بخشی از نقدینگی و تورم را مهار کند. در حال حاضر نیز به نظر می رسد با توجه به اینکه پیش بینی می شود تا پایان سال، تورم حدود 60 درصدی در کشور حاکم شود، دولت در اقدامی پیش دستانه قصد دارد نقدینگی در سطح جامعه را با سرسبز نشان دادن بورس به سمت بورس کشانده و به یکباره سرمایه سرگردان در جامعه که منجر به سفته بازی در بازارهای موازی بسیاری شده را مهار کند. در واقع دولت با اینکار قصد دارد توجه سرمایه داران را از حضور فعال در بازار ارز و طلا به سمت بازار موازی بورس کشانده و احتمالاً در ماه منتهی به شروع تحریم های نفتی ایران، بسیاری از این سرمایه ها در بورس قفل و نهایتاً ذوب خواهد شد و این برای دومین بار خواهد بود که دولت با این روش قصد دارد اژدهای نقدینگی سرگردان و تورم را مهار کند. گفتنیست پیش از اعمال تحریم های رسمی نفت ایران از آبان ماه، کره جنوبی داوطلبانه به و تبعیت از آمریکا، واردات نفت خود از یاران را قطع کرده است.
 
مهاری به قیمت، ضررهای سنگین برای خیل سهامداران تازه وارد که با هیجان بسیار به بورس وارد شده اند اما به محض ورود به یکباره روی دیگری از بورس یعنی صف های فروش پشت سر هم را نیز تجربه خواهند کرد.
 
در هر صورت توصیه می شود سهامداران تازه وارد به بورس با هوشیاری بسیار و مشاوره با کارشناسان اقتصادی مبادرت به خرید سهام نمایند چرا که وضعیت فعلی بورس به هیچ عنوان با واقعیت اقتصادی کشور همخوانی ندارد.
 
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه