فریبکاری مسئولین وزارت در رابطه با علت کم آبی ؛ معضلی به نام هندوانه! | تماشاچی

فریبکاری مسئولین وزارت در رابطه با علت کم آبی ؛ معضلی به نام هندوانه!

فریبکاری مسئولین وزارت در رابطه با علت کم آبی ؛ معضلی به نام هندوانه!
در حالی که این روزها بحث آب و کم آبی در بسیاری از استانها کشور به معصل جدی تبدیل شده، اگر مسئولین به رویه 40 سال اخیر خود در بی توجهی در مدیریت ذخایر آب کشور ادامه دهند، بر طبق پیش بینی ها، ایران تا 20 سال آینده به خشکترین کشور جهان تبدیل خواهد شد چرا که به جای مدیریت مصرف آب، پیوسته از مردم خواهش می شود در مصرف آب صرفه جویی کنند و این در حالی است که بیش از 90 درصد هدررفت آب، در بخش کشاورزی و استفاده از روشهای سنتی است و کم آبی موجود ارتباط زیادی به مصرف خانگی ندارد و با ادامه این روند، ایران در سالهای آینده به زودی به سمت جنگ آب که منجر به جنگ داخلی در کشور می شود، خواهد رفت. اتفاقاتی که در سالیان گذشته رخ داده، فریبکاری مسئولین وزارت در رابطه با علت کم آبی را بیشتر نمایان می کند که هر مسئولی که به سر کار آمد، هیچ اقدام عملی و جدی برای حل مشکل جدی آب را که به سمت تبدیل به بحران پیش می رود، نکرد.
 
 

تماشا کنید؛ کلیپ تولید ابر باران زا در آمریکا

 
 

فریبکاری مسئولین وزارت در رابطه با علت کم آبی ؛ معضلی به نام هندوانه!

 

 
اینکه مدیران ما در بخش مذکور به جای ارائه راه حل و مدیریت بهینه مصرف آب پیوسته به دنبال افزایش بارش و نزولات آسمانی هستند در نوع خود پدیده ای در علم مدیریت محسوب می شود؛ چرا که به جای پاسخگویی در رابطه با مشکلات و کمبودها همه مشکلات را به کاهش بارشها ارتباط می دهند و هرگز از نقش بی اثر خود در مدیریت آب موجود و ذخایر فعلی نگفتند. در ادامه توجه شما را به یک مثال ساده در این حوزه جلب می نماییم.
 
آب مجازی مفهومی است که در سال ۱۹۹۳ توسط تونی آلن، جغرافی دان انگلیسی مطرح شد و به حجم آبی اطلاق می شود که برای تولید محصولات مختلف کشاورزی و صنعتی مصرف می شود. این مفهوم امروزه به شاخص مهمی در حوزه مدیریت آب تبدیل شده است. شرایط اقلیمی، فرهنگی، سطح توسعه صنعتی و نظام مدیریتی حاکم بر بخش آب باعث می شود که این شاخص در نقاط مختلف دنیا متفاوت باشد، اما معمولا میانگین جهانی آن به عنوان معیار تصمیم گیری ملاک عمل قرار می گیرد. یکی از رایجترین کاربردهای این شاخص، برآورد حجم آبی است که در فرایند تجارت جهانی به یک کشور وارد یا از آن خارج می شود.
آب مجازی هر کیلوگرم هندوانه یعنی متوسط جهانی آبی که برای تولید یک کیلوگرم هندوانه مورد نیاز است حدود ۲۳۵ لیتر است اما در ایران این شاخص حدود ۳۰۰ لیتر است. یعنی در ایران یک هندوانه ۳,۵ کیلویی حدوداً یک متر مکعب آب مصرف می کند تا به بار بنشیند. این یعنی تولید ۵۰۰ هزار تن هندوانه نیازمند ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب است که ۱.۵ برابر آبی که پشت سد لتیان ذخیره می شود و اگر آمار صادرات ماه ششم هم به آن اضافه شود احتمالا معادل آبی است که شهروندان اصفهانی در یک سال مصرف می کنند.
 

 
ایران در شرایط اقلیمی خشکی قرار دارد و بحران آب به عنوان یکی از چالشی ترین معضلات اقتصادی و اجتماعی کشور مطرح است. همین امر باعث شده تا اصولا کشاورزی در اغلب نقاط کشور فاقد مزیت بوده و شدت بحران به حدی است که تعطیلی کامل بخش کشاورزی در بسیاری از مناطق کشور از منظر ملی توجیه پذیر و قابل دفاع است. در چنین شرایطی تولید و صادرات محصولات با آب بری بالا محل ابهام جدی است.
قیمت هندوانه صادراتی به طور متوسط تنها حدود کیلویی ۲۰ سنت یا ۸۰۰ تومان است. جالب است بدانید قیمت تمام شده آب مصرفی شهری متر مکعبی حداقل ۱۰۰۰ تومان است و آب صنعتی در برخی مناطق بحرانی تا متر مکعبی ۱۲۰۰۰ تومان هم مبادله می شود.
 
مثال بالا به خوبی وضعیت فاجعه مدیریت کلان کشور برای پیشگیری از بحران آب را که به زودی به جنگ آب تبدیل می شود نشان می دهد؛ مدیریتی که هیچ اقدام عملی و جدی برای مبارزه با چاههای غیرمجاز، خارج کردن بخش کشاورزی از آبیاری سنتی،  مبارزه با پرمصرف های مرفه بی درد جامعه که به بهانه پرداخت هزینه آب بها، استخرهایشان را روزی یکبار، تعویض آب می کنند و ... نمی کند.
 
آیا اگر وام های بلند مدت و بدون سود با تنفس 4-5 ساله به کشاورزان برای تجهیز زمینهای کشاورزی خود به سیستم آبیاری قطره ای تخصیص داده می شد، اکنون شاهد این وضعیت بودیم؟ آیا اگر جرایم سنگین برای حفرکنندگان چاه غیرمجاز در نظر می شد اکنون شاهد این وضعیت بودیم؟
 
فریبکاری مسئولین وزارت در رابطه با علت کم آبی ؛ معضلی به نام هندوانه!
 
به طور طبیعی وقتی فردی در طبقه مرفه بی درد طبقه بندی می شود، بهای هر چیزی را پرداخت می کند حتی جریمه آن ولو سنگین باشد پس راه برخورد با اسراف کاران ثروتمند، وضع جرایم سنگین نیست بلکه قطع آب آنهاست تا بیشتر قدر آب را بدانند چرا که اگر جرایم میلیاردی نیز برای آنها وضع شود، آنها قادر به پرداخت هر جریمه ای هستند و این راه برخورد، اصولاً کمکی به حل مشکل آب نمی کند.
 
آیا بهتر نیست در شرایطی که کشور دچار کم آبی است، در کشت محصولاتی مثل هندوانه که مصرف آب زیادی دارند، بازنگری شود؟ در شرایط فعلی شاید اگر کشت هندوانه به حداقل ممکن برسد و این محصول را وارد کنیم، احتمالاً به نفع کشور خواهد بود چرا که قیمت هندوانه با هزینه واقعی که برای آن صرف می شود، همخوانی ندارد و صرف یک مترمکعب آب برای تولید یک کیلوگرم هندوانه واقعاً آمار نگران کننده ای است که اگر از هر ایرانی بپرسند آیا با این وضعیت حاضر به توقف کشت این محصول و واردات آن هست یا خیر بدون شک جواب مثبت خواهد بود.
 
اکنون کشور در شرایطی قرار دارد که ضعف مدیریت در سطح کلان در عرصه های مختلف نمود پیدا کرده و به طور واضحی این ضعف مدیریت کشور را با شتاب بیشتری به سمت قهقرا می برد.
 
جدای از بحث کم آبی در مصرف خانگی که اذیت کننده است، این نکته از آن جهت بیشتر اهمیت دارد که با عدم مدیریت صحیح آب در بخش کشاورزی به زودی قادر به تولید محصولات استراتژیکی مثل گندم، گوشت (به واسطه کاهش دامداریها و مرغداریها) و ... خواهیم بود که بحران بزرگی را در دورنمای نزدیک کشور ترسیم کرده است.
 
فریبکاری مسئولین وزارت در رابطه با علت کم آبی ؛ معضلی به نام هندوانه!
 
شاید وقت آن رسیده برای مقطعی هم که شده تمرکز بر روی فناوری هسته ای را کنار گذاشته و بر روی اولویت اصلی این روزهای کشور یعنی بحران آب بیشتر تمرکز کنند که حتی قادر است ایران را به سمت جنگ داخلی پیش ببرد چرا که جنگ های اینده طبیعتاً برای نفت نخواهد بود و بر طبق پیش بینی ها جنگ های آینده بر سر منابع آبی خواهد بود که به نظر می رسد ایران خیلی زود به استقبال این موضوع رفته است.
 
البته معضل کم آبی برای دوستان دو تابعیتی در بدنه دولت از اهمیت چندانی برخوردار نیست چرا که در نهایت، به سادگی کشور را ترک کرده و به کشورها متبوع خود(سوییسو انگلیسو امریکا و ...) مهاجرت می کنند و به منابع آبی دسترسی خواهند داشت و این گرفتاری برای مردم عادی است که این روزها از هر جهت تحت فشار قرار دارند؛ آنقدر تحت فشار که مشکلات اقتصادی را فراموش کرده اند و فقط با روزمرگی امورات می گذرانند.
 

بیشتر بخوانید؛ جواد نکونام : به من گفتنید روی انتن زنده از کم آبی و مشکل آب خوزستان صحبت نکن!

 
شاید در کنار طرح استیضاح از وزیر اقتصاد و وزیر صمت(صنعت معدن و تجارت) باید استیضاح وزیر کشاورزی نیز به روی میز نمایندگان مجلس برود چرا که به انتظار نزولات آسمانی نشستن برای حل مشکل آب، اصولاً نیازی به وزیر ندارد و مردم نیز می توانند کار دوستان را یعنی دعا کردن انجام دهند!
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه

بهرام

کشور از دست رفت هم وطنان کاری کیند...

مرگ بر حروم خور

مرگ بر وزرای دو تابعیتی . مرگ بر مسئول دو تابعیتی که حال مردم براش مهم نیست. مردم نمیدونن حواسشون به اسامی متخلفین اقتصادی باشه یا بی آبی و آب شدن خانواده شون رو تماشا کنن!