خیانت دوباره در بورس تهران؟ حضور دلال ها و سفته بازها در بورس

خیانت دوباره در بورس تهران؟ حضور دلال ها و سفته بازها در بورس
امروز 30 خرداد بورس تهران در چهارمین روز از بهترین هفته سی سال اخیر بازار بورس ایران بار دیگر اعداد رویایی را به خود دید و شاخص کل بورس با 2368 واحد مثبت افزایش، نماگر اقتصادی کشور را به 108847 واحد رساند تا رکوردها یکی پس از دیگری شکسته شوند اما شرایط فعلی بورس با وضعیت اقتصادی کشور چندان سازگار نیست و لزوم ورود نهاد ناظر به بازار شدیداً احساس می شود.
 

شرایط فعلی ایران: پولدارها پولدارتر می شوند و فقرا فقیرتر

 

خیانت دوباره در بورس تهران؟ حضور دلال ها و سفته بازها در بورس

 

تکرار یک فاجعه نزدیک است

 
در سال 92 بود که حسن روحانی با تبلیغات زیاد مردم عادی را به بورس فراخواند و شاخص بورس تهران در جهشی بزرگ به یکباره از ارتفاع 68 هزار واحدی تا حدود 89 هزار واحد پیش رفت و به یکباره اعلام شد این صعود حبابی بوده و ریزش شدیدی را در بازار بورس شاهد بودیم به طوری که شاخص بورس از 89 هزار واحد تا سطح 61000 واحد هم افت را تجربه کرد.پس از ان دوران رشد تدریجی شاخص بورس به واسطه توافق هسته ای آغاز شد و شاخص تا کانال 80 تا 85 هزار واحدی در نوسان بود و آرام گرفته بود. اما همه چیز به یکباره عوض شد و در شرایطی که آمریکا از توافق هسته ای خارج شد و شرکتهایی که با شرکتهای بزرگ بورسی توافقاتی داشتند، یکی یکی بازار ایران را ترک کردند این دلار بود که با جهش از سطح قیمتی 3500 تومان تا 8000 تومان اقتصاد ایران را با چالش بزرگی مواجه کرد. جهش قیمتی دلار منجر به کاهش ارزش پول کشور و افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی مثل خودرو و مسکن و طلا شد. موج گرانی شدیدی در کشور به راه افتاد و آثار تورمی این اتفاق احتمالاً از اواسط تابستان با شروع رسمی تحریم های جدید آمریکا علیه کشورمان در بازار خود را نشان خواهد داد.
 
نکته جالبی که در این بین وجود دارد، رشد شارپی شاخص بورس تهران بود به طوری که در هفته جاری اتفاقی نادر در بورس تهران رخ داد و تنها در 4 روز کاری، شاهد افزایش نزدیک به 15 هزار واحدی شاخص کل بورس تهران بودیم که در تاریخ بورس تهران سابقه نداشته است.
 

انفعال دولتی ها در قبال اخلال در نظم اقتصادی کشور

 
این اتفاق در حالی رخ می دهد که جناب نوبخت، سخنگوی دولت از ورود پولهای سرگردان به بازار سرمایه ابراز خرسندی کردند که البته اگر چنین باشد، باید از این اتفاق به نیکی یاد کرد اما  شرایط فعلی ما را به یاد اتفاقات سال 92 و جهش شاخص از 68 هزار تا 89 هزار می اندازد. جایی که همین صحبتها مطرح می شد و بازار ما در شرایط تحریم و تنها به واسطه افزایش قیمت دلار از سطوح 800 تا 1000 تومان به سططوخ 3000 تا 3500 تومان دچار افزایش حاشیه سود برخی شرکتهای بزرگ بورسی شد که عملاً به واسطه تسعیر ارز این اتفاق رخ داده بود و نه تولید. اتفاقی که از همان ابتدا مشخص بود و منجر به افزایش ارزشش سهام این شرکتها شد اما پس از اعلام سودهای سالجدید مالی، بسیاری از این شرکتها به واسطه به ثبات رسیدن قیمت ارز و افزایش هزینه های خود به همان علت و کاهش تولید به واسطه تحریم ها با تعدیل های منفی شدید، صورتهای مالی را برای سال جدید پیش بینی کردند و سقوط شاخص از 89000 تا 61000 رخ داد. و متاسفانه دولت و مسئولین بازار سرمایه مسئولیت عدم کنترل بازار را نپذیرفتند و اعلام کردند رشد شاخص حبابی بوده است و مبنای اقتصادی نداشته و تمام صحبتهای خود مبین بر تشویق مردم بر حضور در این بازار را فراموش کردند تا بسیاری از سهامداران تازه وارد طی پروسه ای 2-3 ساله با ضررهای هنگفت بازار بورس را ترک کنند.
 
خیانت دوباره در بورس تهران؟ حضور دلال ها و سفته بازها در بورس
 
اکنون نیز در آستانه وضع تحریمهای جدید آمریکا از اواسط مرداد هستیم اتفاقی از همان جنس در حال تکرار است؛ سهام شرکتها به واسطه افزایش قیمت دلار در حال افزایش است و این در حالی است که به زودی مجمع شرکتها برگزار خواهد شد و پیش بینی های شش ماهه شرکتها با توجه به وضعیت تحریمیی و کاهش تولید به روی کدال خواهد نشست و باز هم شاهد سقوط آزاد ارزش سهام و شاخص کل بورس خواهیم بود . امیدواریم در آن روز،  آقای نوبخت به یاد صحبتهای امروز خود باشند که همه چیز را طبیعی و مسرت بخش جلوه دادند چرا که اکنون وقت ورود بازارگردان و مدیریت شرایط بازار است و نه وقتی که بازار در حالت سقوط قرار دارد و سرمایه در حال فرار از بازار است.
 
 
در هر صورت شرایطی که اکنون در بازار بورس تهران حکمفرماست شباهت زیادی به حضور دلالها در بازار سرمایه دارد و پس از تجربه بازار خوردو، طلا، دلار، آنها در حال جولان در بازار سرمایه هستند و احتمالاً در فصل نقل و انتقالات مسکن در اواسط تابستان نیز تنور بازار مسکن را داغتر از امروز خواهند کرد و قیمت مسکن باز هم با افزایش رو به رو می شود.
 
 

لزوم ورود کارشناسان اقتصادی به جهش شاخص کل بورس

 
شرایطی که سران اقتصادی دولت یا همان وزرا تنها در حال تماشای آن هستند و اقدام عملی در جهت دلالیزم گسترده ای که در بازارهای موازی به نوبت دیده می شود انجام نمی شود. شرایطی که امروز در نمادهای مختلف بورسی می بینیم را حتی در رونق اقتصادی کشور نیز ندیده بودیم به طوری که هر ناظر خارجی اگر بورس تهران را این روزها رصد کند، تصور می کند چه اتفاق مثبتی در اقتصاد کشور رخ داده که بورس ایران اینگونه به جلو می تازد!  واقعاً  چه اتفاق مثبتی در صنایع رخ داده اساتید؟
 

ضعف دولت در برخورد با اخلال گران اقتصادی

 
متاسفانه شرایطی در کشور برای عده ای خاص مهیا شده که هر روز با توجه به رانتی که در اختیار دارند، بر ثروت خود افزوده و هیچ نهاد ناظری نیز بر این موضوع ورود نکرده و نمی کند. اینکه 5000 خوردوی لوکس به طرز عجیبی وارد کشور شود و به یکباره قیمت بسیاری از خودروهای خارجی نزدیک به دو برابر شود؛ اینکه در شرایط نابه سامان اقتصادی کشور به یکباره عده ای ظرف 4 روز، 20 درصد به سرمایه شان افزدوده شود! اینکه عده ای سو استفاده گر از هم اکنون در کمین بازار مسکن نشسته و آماده بهره برداری نامشروع از این بازار هستند و ....
 

آیا رشد بورس با واقعیت اقتصادی کشور همخوانی دارد؟

 
در پایان شاید بد نباشد کارشناسان اقتصادی برجسته کشور به جای دولتمردان که این روزها ترجیح داده اند سکوت کنند در مورد وضعیت بورس و شرایط اقتصادی واقعی کشور نظر دهند چرا که این جهش با شرایط واقعی اقتصاد کشور مطابقت ندارد و به احتمال بسیار زیاد باید منتظر تکرار اتفاقات سال 92 و ریزشش شدید بازار باشیم.
 
 
پی نوشت: مسلماً جواب دولتی ها و مسئولین بازار بورس به سهامداران متضرر پس از ریزش بازار نباید حبابی بودن رشد شاخص باشد چرا که مردم از این صحبتهای تکراری خسته شده اند!راستی آقای نوبخت از وضعیت تورم چه خبر؟ حال تورم هم مثل خال این روزهای بورس خوب است؟
منبع : تماشاچی

نظرات