فاجعه مدیریت اقتصادی در دولت روحانی ؛ بورس می تازد و مردم می بازند!

فاجعه مدیریت اقتصادی در دولت روحانی ؛ بورس می تازد و مردم می بازند!
در حالی که کشور از لحاظ اقتصادی در شرایط خاصی قرار گرفته و خروج آمریکا از برجام با خروج شرکتهای طرف قرارداد با شرکتهای ایرانی از اقتصاد کشور همراه شده هر روز شاهد اتفاقات جدید و رکوردهای منفی جدیدی در بخش های مختلف اقتصاد کشور هستیم و این در حالی است که مسئولین همچنان وعده رسیدگی می دهند اما همین حالا نیز کار از کار گذشته و قیمت ها دیگر به قیمتهای سابق باز نخواهند گشت و با استمرار این رویه، هر روز بیش از دیروز به فاجعه مدیریت اقتصادی در دولت روحانی پی خواهیم برد.
 

نوسانگیری دولت از بورس تکرار می شود؟

 

فاجعه مدیریت اقتصادی در دولت روحانی ؛ بورس می تازد و مردم می بازند!

 
فاجعه مدیریت اقتصادی در دولت روحانی؛ بورس می تازد و مردم می بازند!
 
در بخش خودرو به یکباره شاهد پدیده ای هستیم که قیمت ماشین های داخلی و خارجی با افزایش قیمت شدید مواجه شده اند و این در حالی است که شورای رقابت همچنان نظاره کر ماجراست و هنوز اقدام عملی در خصوص چرایی و کنترل افزایش قیمت ها صورت نگرفته است.
 
در بخش مسکن کسی نیست که نداند به یکباره چه اتفاقی در بازار مسکن رخ داد و قیمتها یک شبه با چه شیب تندی رو به بالا حرکت کردند و خیال پایین آمدن هم ندارند و این در حالی است که با شروع فصل نقل و انتقالات در تابستان به نظر می رسد این افزایش قیمت ها پیادارتر خواهند شد؛ این در حالی است که پس از روی کار آمدن دولت روحانی، هنوز شاهد اقدام عملی در جهت کنترل قیمت مسکن در کشور نبوده ایم و این موضوع به زودی آثار زیانبار خود را در بحث رکود تورمی نشان خواهد داد.
 
در بازار دلار و طلا نیز هر روز شاهد ثبت رکوردهای جدید هستیم به طوری که دلاری که آقای جهانگیری از آن صحبت می کند(دلار 4200 تومانی) اصلا در بازار یافت نمی شود و قیمت دلار در بازار آزاد به مرز 8000 تومان نزدیک شده است و این در حالی است که اصلا دلاری در بازار وجود ندارد که متقاضی واقعی بخواهد آن  را با قیمت 8000 تومان هم خریداری کند. سکه تمام بهار آزادی نیز به سطخ 2 و نیم ملیون تومان رسیده است!
 
همه این عوامل دست به دست هم داده تا بورس تهران با جهش بلندی به سمت شاخص 100 هزار واحدی حرکت کند؛ جهشی حبابی که تنها به واسطه تسعیر ارز در صنایع بزرگ شکل گرفته و کیست که نداند اوضاع قراردادهای منعقد شده شرکت ها با طرفهای خارجی، یکی یکی در حال لغو شدن است و صعود ارزش سهام شرکتهای بزرگ بورسی هرگز به واسطه افزایش تولید و فروش نبوده و تنها به واسطه رشد حبابی حاشیه سود به واسطه نوسانات ارزی بوده است و بس. اتفاقی که مشابه آن در سال 91/92 رخ داد و سهامداران زیادی با ضررهای 40/50 درصدی مجبور به ترک بورس شدند.
 
در همه جای دنیا معتقدند بورس یک کشور دماسنج اقتصادی و نمایانگر وضع اقتصاد یک کشور است، آیا واقعا حال اقتصاد کشور اینقدر خوب است که شاخص بورس تهران در دو روز متوالی 5000 واحد افزایش پیدا کند؟
 
شرایط فعلی کشور به مثابه مثلی است که پولدارها پولدارتر می شوند و فقیران بدبخت تر! چرا که با افزایش ناگهانی قیمت کالاهای اساسی، افرادی که جنس و کالا در اختیار داشتند بدون زحمت به یکباره شاهد دو برابر شدن میزان دارایی های خود شده اند و آنهایی که قصد خرید مسکن و خودرو و .... داشتند شاید هرگز نتوانند این اقلام را تهیه کنند و هر روز بر درجه فقر آنها در جامعه افزوده خواهد شد.
 
به نظر می رسد در شرایط فعلی، استیضاح سریع وزیر اقتصاد باید در دستور کار نمایندگان مجلس قرار بگیرد تا در خصوص نابه سامانی پیش آمده در کشور پاسخگو باشد؛ با شرایط فعلی کشور با شیب تندی در مسیر سقوط قرار گرفته است و شاید دولت مجبور به استعفا شود!
 
با توجه به سودمدیریت گسترده در طول سالهای اخیر در کشور به طور قطع می توان گفت 90 درصد نسل دهه شصت کشور به طور کامل سوختند(نسل کشی) و این موضوع غیرقابل انکار است چرا که آمار تجرد، طلاق، بیکاری، اعتیاد، جرم و ...   همگی نشانگر بی کفایتی برخی مسئولین در مدیریت و اداره کشور است. بدون شک جواب جوانی که اکنون این شرایط نا به سامان اقتصادی را پیش روی خود می بیند، حضور دلالان در بازار مسکن، خودرو، دلار و ... نیست چرا که عنوان کردن این موضوع عدم لیاقت مسئول ذی ربط در نظارت و کنترل شرایط را اثبات می کند چرا که این موارد بارها در اقتصاد کشور رخ داده و ناتوانی دولت در ارائه راهکارهای پیشگیرانه منجر به تکرار آن شده است.
 
خوشبختانه دولت سابقی هم در کار نیست تا تقصیرها به گردن او بیفتد و فاجعه مدیریت اقتصادی در دولت روحانی هر روز بیش از پیش اثبات می شود.
 
هر چه که هست، فصل رکوردهای منفی در اقتصاد ایران به زودی با تورم شدید و گسترده ای همراه خواهد شد که به طور کلی اقتصاد کشور را نابود خواهد کرد و اگر مسئولین به طور ویژه فکری به حال بازگرداندن قیمتها به وضعیت قبل نکنند، اتفاقات بسیار تلخی در انتظار ملت خواهد بود.
 

تصویری زیر خاکی از وقتی ایران تحریم نبود!

 

 
 
منبع : تماشاچی

نظرات

user

این بی شرفا چی از جون این کشور میخان انشالا ک ه چه زودتر انقلاب بشه و از این باتلاق ج ا نجات پیدا کنیم

پاسخ دادن
user

واقعا که اینا دارن نسل کشی میکنن و نسل دهه شصت رو ریختن تو کوره آدم سوزی و کشتن.... هر روز آقازاده ها پولدارتر میشن و مردم عادی بدبخت تر

پاسخ دادن