کد خبر:21052
پ
تحلیل بازی استقلال و ذوب آهن

ذوب قلعه آهنی به دست مامه تیام در صعود هیجان انگیز استقلال

تیمهای فوتبال استقلال و ذوب آهن در حالی دیداربرگشت لیگ قهرمانان آسیا در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۱۸ را برگزار کردند که این بازی هیجان انگیز و جنجالی با حساب ۳-۱ به سود استقلال به پایان رسید تا استقلال که در بازی رفت با حساب ۱-۰ بازی را واگذار کرده […]

تیمهای فوتبال استقلال و ذوب آهن در حالی دیداربرگشت لیگ قهرمانان آسیا در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۱۸ را برگزار کردند که این بازی هیجان انگیز و جنجالی با حساب ۳-۱ به سود استقلال به پایان رسید تا استقلال که در بازی رفت با حساب ۱-۰ بازی را واگذار کرده بود در این بازی با درخشش مهاجم سنگالی خود توانست با ۳ گل از سد تیم سختکوش و منسجم ذوب اهن بگذرد و در نهایت با حساب ۳-۲ به جمع ۸ تیم برتر آسیا برسد. در ادامه این مطلب به تحلیل بازی استقلال و ذوب آهن می پردازیم؛ با دراپ بال همراه باشید.

 

برنامه مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸

 

 

تحلیل بازی استقلال و ذوب آهن در دیدار برگشت یک هشتم نهایی آسیا ۲۰۱۸

 

تحلیل بازی استقلال و ذوب آهن

 

 

استقلال در این بازی در مضیغه نفری بازیکنان کلیدی اش قرار داشت و با از دست دادن امید ابراهیمی و داریوش شجاعیان مجبور به تغییرات نفری زیادی در تیمش شد اما از طرفی مامه تیام مهاجم گلزن این تیم در این دیدار حضور داشت که اتفاقا هر سه گل این دیدار برای استقلال را او به ثمر رساند تا نقش ویژه ای در ثبت نتیجه ۳-۱ ایفا کرده باشد.

در این بازی پژمان منتظری بر خلاف بازی رفت به قلب دفاع رفت و وریا غفوری به دفاع راست برگشت و خسرو حیدری در پست هافبک راست به بازی گرفته شد و در مهمترین تغییر بازی نیز روزبه چشمی و فرشید باقری در میانه میدان بازی کردند که نمایش خوبی از خود ارائه نکردند.

 

همه چیز از خطای ثانیه ۳۰ تیام شروع شد 

 

بازی در حالی آغاز شد که در همان ثانیه ۳۰ بازی مامه تیام بر روی متهم به عامل مصدومیت داریوش شجاعیان در بازی رفت یک خطای شدید انجام داد و لحظات اولیه بازی با تشنج همراه شد که این تشنج تا پایان بازی با برخوردهای شدید بازیکنان دو تیم با یکیدیگر ادامه پیدا کرد. مامه تیام با توجه به دریافت کارت زرد در ثانیه ۳۰ بازی اما ۹۰ دقیقه در زمین حضور داشت و با حرفه ای گری نه تنها کارت زرد دیگری دریافت نکرد بلکه سه گل زیبا نیز برای استقلالی ها به ثمر رساند.

 

استقلال طبق برنامه پیش رفت؛ گل زودهنگام 

 

استراتژی استقلالی ها رسیدن به گل زودهنگام بود که با ناشی گری ولسیانی مدافع ذوب آهن که در پست غیرتخصصی بازی می کرد، در همان دقیقه ۱۰ بازی صاحب یک ضربه پنالتی شد و این ضربه پنالتی را مامه تیام بر خلاف جهت حرکت رشید مظاهری به گل اول بازی تبدیل کرد تا فشار روانی این بازی برای استقلالی ها کاهش یابد اما پس از این گل، تیم استقلال به شکل عجیبی عقب کشید و این ذوبی ها بودند که بازی را در اختیار گرفتند که چندین بار بر روی دروازه استقلال خطرساز ظاهر شدند که با خوش شانسی رحمتی و استقلال، توپهای بوجمدان، ولسیانی به گل تبدیل نشد ولی از طرف دیگر، مدافعین پر اشتباه ذوب آهن با لو دادن یک توپ در میانه میدان یک موقعیت ایده آل را در اختیار مامه تیام قرار دادند تا این بازیکن زیباترین گل فصل لیگ قهرمانان آسیا را به ثمر برساند و استقلالی ها در واقع با دو حمله صاحب ۲ گل شوند.

 

 

نتیجه ۲-۰ نتیجه ایده آل استقلال بود و با این نتیجه به دور بعد صعود می کردند و پس از این گل بود که فشار حملات ذوبی ها بیشتر شد اما پایان نیمه اول، سرعت آنها را گرفت و فرصت ریکاوری تاکتیکی را به بازیکنان هیجان زده استقلال داد.

 

روزبه چشمی چیزی فراتر از فاجعه 

 

در نیمه اول فرشید باقری و روزبه چشمی با اشتباهات پر تعداد خود تاثیر زیادی در جلو آمدن تیم حریف داشتند به طوری که هیچ یک از آنها بازیکن توپ نگه داری محسوب نمی شوند و هرگاه سعی در نگه داشتن توپ و آرام کردن بازی داشتند، به سادگی توپ را لو دادند و فرصت خطرناکی به حریف هدیه کردند.

 

با آغاز نیمه دوم استقلال با سازماندهی دفاعی بهتری وارد زمین شد و بیرون رفتن آرمین سهرابیان در نیمه اول به دلیل مصدومیت، فرصت بازی به امید نورافکن تازه نفس را داد تا مانع از حرکات میلاد فحرالدینی از سمت راست شود که در انجام وظایف خود تا حد زیادی موفق بود.

در نیمه دوم شدت و تنش بازی به قدری بالا بود که درگیری های بازیکنان دو تیم به کادر فنی طرفین نیز کشیده شده بود و وینفرد شفر که در اوج هیجان قرار داشت تقریباً با خودی و غیرخودی با پرخاش برخورد میکرد.

 

برتری ذوبی ها در میانه میدان در نیمه دوم

 

در نیمه دوم نیز مثل نیمه اول، کندی روزبه چشمی و ایستایی فرشید باقری باعث برتری هافبک های ذوب آهن در میانه میدان شده بود به طوری که استقلالی ها نمی توانستند توپ را به سادگی در عرض زمین به گردش در اورند و توپ به سرعت لو می رفت؛ در این نیمه بازی ضعیف خسرو حیدری نیز بیش از نیمه اول به چشم آمد و گویی استقلال با یک یار کمتر در بازی حاضر بود چرا که خسرو هرگز حرکت مفیدی از سمت راست برای استقلال انجام نداد.

 

 

بازی پر التهاب و پر استرس با انواع و اقسام خطاهای بازیکنان دو تیم پیش می رفت که در یک ضد حمله برق آسا اینبار وریا غفوری که برای اولین بار در هافبک راست به کار گرفته شده بود توانست با نفوذی سریع با پاس کات بک، بار دیگر تیام فرصت طلب را در موقعیت گل قرار دهد و این بازیکن سیه چرده تیر خلاص را به ذوبی ها بزند.

 

پس از این گل استقلالی ها که حسابی غرق در شادی و هیجان صعود بودند بازی را برای لحظاتی رها کردند و یک دقیقه هم طوب نکشید که ذوب آهن از عدم آرایش منظم و ساختار دفاعی استقلال استفاده کرد و قاسم حدادی فر با شوتی از راه دور که البته به مجید حسینی نیز برخورد کرد، دروازه استقلال را باز کرد تا دوباره هیجان و استرس به سکوهای استادیوم آزادی باز گردد و امید ذوبی ها برای صعود زنده شود چرا که آنها به یک گل دیگر نیاز داشتند و برای به ثمر رساندن این گل ۲۵ دقیقه زمان داشتند.

 

تحلیل قوای جسمانی ذوب اهن و شروع ضد حملات استقلال 

 

بر روی گل ذوب اهن باز هم کندی چشمی و باقری در دیر رسیدن به بازیکن صاحب توپ باعث شد تا قاسم حدادی فر در حالی که بازیکنی را مقابل خود نمی دید به راحتی و بدون مزاحم به توپ ضربه بزند.

در ۲۵ دقیقه پایانی ذوب اهنی ها که در تمام طول بازی تا دقیقه ۷۰، فول پرس از جلو را در دستور کار خود قرار داده بودند از لحاظ قوای بدنی تخلیل رفتند و این استقلالی ها بودند که توانستند در ضد حملات ۳-۴ موقعیت خطرناک ایجاد کنند که آنها نیز با خستگی که در ساق پاهای بازیکنانی همچون تیام و اسماعیلی دیده می شد از دست رفتند.

 

ذوبی ها در ده دقیقه انتهای بازی رو به بازی انتحاری اوردند و بر روی چند صحنه روی دروازه رحمتی خطرناک ظاهر شدند که مهمترین آن، توپ دقیقه ۹۵ ربیع عطایا بود که در حالتی تک به تک با رحمتی از چند قدمی به بیرون زده شد تا استقلال در روزی که مالک و حاکم زمین نبود، با یک صعود دراماتیک به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برسد.

 

نکات بازی استقلال و ذوب آهن 

 

 

استقلال بدون ابراهیمی مثل پرسپولیس بدون سید جلال 

 

استقلال اگرچه این بازی را با برد ۳-۱ به سود خود تمام کرد اما این تیم نشان داد بدون امید ابراهیمی به کلی ساختار دفاعی اش به هم می ریزد و شاهد عملکرد ضعیف روزبه چشمی و فرشید باقری در میانه میدان بودیم که همین عامل باعث فشار مضاعف ذوبی ها به روی دروازه استقلال شده بود.

 

 

خشونتی که قلعه نویی به بازی تزریق کرد

 

نکته ویژه این بازی، خشونت بیش از حد بازیکنان دو تیم و خطاهای شدیدی بود که بر روی هم انجام می دادند. به نظر می رسد این خشونت ریشه در صحبتهای امیر قلعه نویی پس از بازی دور رفت داشت که از محکم بازی کردن تیمش دفاع کرده بود و در بازی برگشت نیز بازیکنان استقلال قصد داشتند محکم بازی کردن را به امیرخان و یارانش نشان دهند که هر تیمی بخواهد محکم بازی کند، این امکان برایش وجود دارد و مهم رویه مربی است که بازیکنان را آرام کند نه اینکه با توجیه محکم بازی کردن، به خشونت بیشتر تشویق کند!

 

امیر قبل از بازی قافیه را باخته بود 

 

درنهایت این بازی جذاب با حساب ۳-۱ به سود استقلال به پایان رسید تا علم احتمالات در این مورد تسلیم شود چرا که تا پیش از شروع بازی، شانس صعود استقلال به دور بعد زیر ۳۰ درصد ارزیابی شده بود. البته امیر قلعه نویی با جنگ روانی که قبل از بازی به راه انداخته بود به نوعی به طور غیرمستقیم اعلام کرد که حریف استقلال در زمین بازی نخواهد شد و سعی کرد بازی را در بیرون مستطیل سبز به سود خود به پایان برساند که این اتفاق با حرفه ای گری مامه تیام در زهر چشم گرفتن از فخرالدینی در همان ثانیه ۳۰، به ضرر قلعه نویی و تیمش تمام شد چرا که اگر در شرایط عادی و به دور از خشونت این بازی برگزار می شد شاید اکنون ذوب آهن به دور بعد صعود کرده بود اما حواشی بازی به سود استقلالی ها تمام شد و این تیم با حرفه ای گری بازیکنانش به هدفش رسید.

 

داوری ضعیف به ضرر هر دو تیم 

 

بارزترین نکته بازی، قضاوت ضعیف داور عمانی بود که می توانست کیروش استنلی و فخرالدینی از ذوب آهن و فرشید باقری و مامه تیام از استقلال را در صحنه های مختلف اخراج کند.

 

عملکرد ضعیف رحمتی در ارسالها 

 

تحلیل بازی استقلال و ذوب آهن

صحنه ای که ولسیانی در اشتباه رحمتی در خروج از دروازه تا نزدیکی باز کردن دروازه استقلال پیش رفت

 

وینفرد شفر که در مصاحبه هایش از نگرانی اش بابت ارسالهای ذوبی ها برای بازیکنان بلند قامتشان ابراز نگرانی کرده بود در تصمیمی عجیب مهدی رحمتی را که همگان ضعف او در خروج از دروازه را می دانند برای بازی انتخاب کرد که این مسئله در طول بازی نیز در چند نوبت اثبات شد و رحمتی با ضعفش در خروج از دروازه، به ذوبی ها فرصت گلزنی اهدا کرد. شاید در تفکرات شفر رفتن بازی به پنالتی بیشتر محتمل بوده که از رحمتی استفاده کرده است چرا که پس از گل اول استقلال، این تیم به شکل عجیبی انگار که به هدفش رسیده به لاک دفاعی فرو رفت.

 

تیام در پی آقای گلی آسیا 

 

 

تیام در این باز به هت تریکی که کرد ۷ گله شد تا به رقابت با بغداد بونجاح با ۹ گل در صدر جدول گلزنان بپردازد؛ او که عملکرد درخشانی در آسیا داشته احتمالا چشم بسیاری از تیمهای متمول عربی را به خود جلب کرده و استقلالی ها کار سختی برای نگه داشتن او در پیش خواهند داشت.

 

آمار گلزنی تیام در استقلال 

 

لیگ قهرمانان ۶ بازی ۷ گل
لیگ برتر ۶ بازی ۴ گل
جام حذفی ۱ بازی ۱ گل

 

۵ دلیل باخت ذوب آهن به استقلال 

تماشاچی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید