تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بورس ایران و اقتصاد جهان

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بورس ایران و اقتصاد جهان
با قطعی شدن خروج آمریکا از برجام و اعلام رسمی ترامپ مبنی بر پایان حضور آمریکا در توافقنامه هسته ای 5+1 و ایران واکنشهای متفاوت و زیادی در سطح کارشناسان سیاسی و اقتصادی جهان شاهد بودیم که البته بیشتر نظرات به این محور بود که آمریکا نمی بایست از برجام خارج می شده و ایران با وضعیت موجود نباید با برگشت به عقب، کل توافقنامه را زیر پا بگذارد و... اما این اتفاق از دید برخی کارشناسان به اقتصاد جهانی ضربه وارد خواهد کرد و شوک منفی به اقتصاد جهان وارد خواهد آورد. در ادامه این مطلب به بررسی  تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بورس ایران و اقتصاد جهان می پردازیم؛ با دراپ بال همراه باشید.
 
 

خروج آمریکا از برجام برای ملت درد نداشت ولی برای دولت ...

 
 

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بورس ایران و اقتصاد جهان

 
تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بورس
 
از چند روز قبل از اینکه ترامپ تصمیم خود را علنی کند، بسیاری از بورسهای جهان به استقبال این تصمیم رفتند و با افت در شاخص کار خود را سپری کردند و علت آن نیز مشخص بود چرا که با بازگشت تحریمها و علی الخصوص تحریمهای نفتی ایران، صادرات نفت ارزان ایران کاهش پیدا می کرد و در نتیجه از چند روز قبل، قیمت نفت جهانی رو به افزایش گذاشت و کارشناسان پیش بینی می کنند این افزایش قیمت فعلاً ادامه داشته باشد.
 

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر اقتصاد جهان 

 
حتما می دانید که نفت و فراورده های آن جزئی از مواد اولیه بسیاری از صنایع محسوب می شوند و با افزایش قیمت این کالای استراتژیک، هزینه شرکتها و صنایع افزایش پیدا می کند و در نتیجه پیش بینی اولیه آنها در تخمین سود سالانه سازمان و مجموعه شرکت تحت امرشان دستخوش تغییر منفی خواهد شد یا اصطلاحاً با تعدیل منفی رو به رو می شود. همین عامل باعث شده تا ارزش سهام بسیاری از شرکتها در هفته جاری در بورسهای بین المللی با افت مواجه شود ولی شرکتهای پتروپالایشی روزهای خوبی را سپری کنند چرا که افزایش قیمت نفت ولو به طور مقطعی می تواند به افزایش حاشیه سود آنها منجر شود.
 

تاثیر نقض توافق هسته ای بر گروه های بورسی ایران 

 
در ایران اما قصه برعکس است و بورس تهران به جای افت، رشد را تجربه می کند؛ رشدی حبابی و مقطعی که تنها متاثر از رشد قیمت دلار و البته رشد مقطعی قیمت نفت است که از طرفی منجر به افزایش حاشیه سود دو طرفه شرکتهای پتروپالایشی شده (هم افزایش قیمت دلار و هم افزایش قیمت نفت) ولی از طرف دیگر شرکتهایی که از نفت و فراورده های آن به عنوان ماده خام اولیه استفاده می کردند با کاهش ارزش سهام مواجه شدند که از جمله این گروهها می توان به گروههای سیمانیف فولادی، کامودیتی و ... اشاره کرد.  اما به سبب بزرگ بودن سهم بازار شرکتهای پتروپالایشی نسبت به سایر گروهها و نمادهای معاملاتی در بورس تهران، در واقع زور سمت مثبت بازار اکنون بیشتر از بخش منفی آن در شاخص است اما در شاخص هم وزن، آثار منفی خروج آمریکا از برجام مشخص است و تعداد نمادهای منفی و قرمز بورس تهران علی رغم اینکه شاخص بورس روزهای سبزی را پشت سر می گذارد، رو به افزایش است.
 
 
ناگفته پیداست که سهامداران می بایست در این شرایط بسیار با دقت عمل کنند چرا که با بازگشت تحریمهای نفتی جدید، بسیاری از شرکتها با کاهش حاشیه سود مواجه خواهند شد.
منبع : تماشاچی

نظرات