خروج از برجام برای ملت درد نداشت اما برای دولت داشت!

خروج از برجام برای ملت درد نداشت اما برای دولت داشت!
شب گذشته سرانجام ترامپ رییس جمهور آمریکا دستور خروج از برجام را صادر کرد و به تمامی شرکتهای طرف قرارداد با ایران 6 ماه فرصت داد تا به تدریج مراودات اقتصادی و تجاری خود با ایران را کم کنند چرا که آمریکا در پی تصویب تحریمهای جدید و یکجانبه شدید دیگری علیه ایران است و تمامی شرکتهایی که از قوانین تخطی کنند، مشمول جرایم و تحریم می شوند.
 

خروج از برجام برای ملت درد نداشت اما برای دولت داشت!

 
خروج از برجام برای ملت درد نداشت اما برای دولت داشت!
 
ماههای پایانی سال 94 بود که پس از یک ماراتن سنگین و طاقت فرسا در مذاکرات 5+1 سرانجام توافق هسته ای ایران با قدرتهای جهانی امضا شد و مردم ایران که حسابی از گرانی ها و وضعیت معیشت به واسطه تحریم ها نالان بودند به تصور بازگشت همه چیز به دوران قبل از تحریم و برداشته شدن تحریم ها به خیابانها ریختند و پایکوبی کردند؛ آنها به تصور اینکه دلار 3000 تومانی که عمدتاً به دوران ریاست جمهوری سابق نسبت داده شد دوباره به قیمتهای زیر 1000 تومان باز می گردد و رونق به اقتصاد ایران بر میگردد خوشحال و شاد بودند اما تنها دو سال وقت کافی بود تا همه متوجه شوند که برجام از ابتدایش نیز برای ایران سودی نداشت و شادی خیابانی مردم بیهوده بوده است.
 
مردمی که در طول این 2 سال، هر روز شاهد افزایش قیمت دلار و به تبع آن گران شدن اقلام اساسی(از جمله مسکن و خودرو و دارو و ...) بودند دیگر امیدی به برجام نداشتند؛ حتی کسب و کارهای داخلی نیز که امید زیادی به رفع تحریم ها داشتند پس از چند ماه متوجه شدند خبری از برداشته شدن واقعی تحریمهای بانکی نیست و در اصل هنوز تحریمها به قوت خود پا بر جا بودند و بسیاری از کسب و کارها در مسیری که پیش بینی می شد قرار نگرفتند.
 
تنها فایده برجام برای دولت این بود که تحریم نفتی برداشته شد و ایران مجدداً بدون محدودیت می توانست با کشورهای مختلف به داد و ستد نفتی بپردازد که البته این اتفاق رخ داد ولی مردم تاثیر افزایش درآمد دولت نسبت به دوران تحریم را در سفره های خود ندیدند چرا که اصولاً بخش تولید ما هنوز در خواب بود و درآمدهای نفتی خرج هزینه دولت فربه و حسن روحانی شد؛ نه خبری از اشتغال زایی بود و نه رونق در صنایع!

در واقع مردم ما دو سال است که برجام را تمام شده تلقی می کنند و فرمان شب گذشته ترامپ برای مردم تازگی نداشت و اثر چندانی ندارد و این دولتی ها هستند که باید از بابت بازگشت مجدد تحریمهای نفتی و قطع ارتباطات اقتصادی و بر هم خوردن قراردادهایی که بستند و اجرا نشد، نگران باشند وگرنه ملت مدتهاست که فرجام برجام را می دانستند وقتی دلار از 3000 به 7000 تومان رسید همه چیز مشخص بود حال برای مردم عادی فرقی نمی کند قیمت دلار به 10 هزار تومان برسد یا 100 هزار تومان! کسی که توان خرید احناس مورد نیازش را با دلار 3000 تومانی هم ندارد برایش فرق چندانی نمی کند که دلار 7000 تومن شود یا 70 هزار تومان! او نمی تواند بخرد ...
 
به عنوان مثال فردی که نمیتواند با 10 میلیون تومان یک ماشین بخرد آیا برایش فرقی می کند که قیمت ماشینی که قبلاً 15 میلیون تومان بود به 150 میلیون تومان تغییر کند؟
 
در هر صورت اتفاقی که شب گذشته رخ داد یک بازگشت به عقب تاریخی برای ایران محسوب می شود و باید دید پس از این، دولت برای جبران کسری بودجه ش دست به چه اقداماتی می زند؟ چرا که در طول حدود 6 سالی که دولت تدبیر و امید بر سر کار است، رونق واقعی در صنایع مشاهده نشده است و آمارها تنها به اتکای صادرات نفتی بوده است.
افزایش مالیات یا افزایش قیمت دلار؟
 
دولتی که با شعار تدبیر و امید بر سر کار آمد اما اکنون حتی نزدیک ترین حامیان او نیز به سکاندارش اعتماد ندارند و یکی یکی از کشتی دولت امید پیاده می شوند. البته اکنون دلواپسان هسته ای نیز با خیال راحت می توانند به کارهای هسته ای خود بپردازند و کشور را با اورانیوم اداره کنند!
 
نکته ای که وجود دارد این است که تهدید ایران به از سرگیری فعالیتهای هسته ای سابق خود در صورت بر هم خوردن برجام اصولاً از نظر غرب چندان با اهمیت به نظر نمی رسد چرا که آنها نیز به خوبی گلوگاه دولت را شناسایی کرده اند و می دانند با غنی سازی و اقدامات هسته ای دردی از وضعیت معیشت و اقتصاد ملت ایران دوا نخواهد شد و به همین خاطر برای افزایش فشار به دولت ایران، نه تنها از برجام خارج شدند بلکه با اعمال تحریمهای مجدد قصد دارند با فشار مضاعف اقتصادی اینبار وارد کارزار با سران ایرانی شوند. شاید بهتر باشد مسئولین با شعار تحریم ها بی اثر بوده خداحافظی کنند چرا که وضعیت اقتصادی ناب ه سامان امروز بسیاری از ایرانی ها و قیمت شگفت انگیز دلار، نتیجه همین تحریم ها است و شاید فکر کردن به اصلاح امور اقتصادی کشور در شرایط فعلی مهمتر از باز کردن پلمپهای تاسیسات هسته ای باشد چرا که با غنی سازی، وضعیت اشتغال و اقتصاد کشور بهبود پیدا نمی کند!
 
سخن پایانی اینکه خروج از برجام برای ملت درد نداشت چرا که این درد در طول 2 سال گذشته با شیب ملایم به آنها تزریق شده تا کمتر این درد را احساس کنند.
 
پی نوشت: به هم خوردن توافق هسته ای برای هر کسی نان و آب نداشته باشد برای برخی آقازاده ها دوباره سفره جدیدی باز شد تا به کسب و کار سابق خود در دوران تحریم باز گردند؛ روز گذشته بود که نماینده محلس از کشف 6000 خودروی خارجی وارد شده توسط یک آقا زاده خبر داد و تهدید کرد اگر با او برخورد نشود اسمش اعلام خواهد شد. بالاخره گرانی دلار و گران شدن ماشینهای خارجی دوستان را وسوسه کرده است و ... کسب و کار کاسبان تحریم مجدداً رونق می گیرد.
 
 
منبع : تماشاچی

نظرات

user

عجب نمد خوبی است این مشکلات مردم ! با این حرف ها هم یقینا مشکل مردم حل نخواهد شد .

پاسخ دادن
user

ایران و ایرانی تو این مملکت واسه مسئولان این مملکت فقط یک کلمه است. مسئولان مملکت ما بیگانه پرستن. نمونه اش پولی که تو عراق و لبنان و یمن و سوریه و بحرین و افغانستان و ونزوئلا و کشورهای آفریقایی و... خرج میشه. امیدی هم به بهبود اوضاع نیست. فقط هر روز بدتر ميشه.

پاسخ دادن
user

سفره برجام مال اقازاده ها بود حالا هم ک میخان دوباره تحریممون کنن ب چپ عای شوچنکو اصول گرا اصلاح طلبم نداره همشون سرته یه کرباسن عشقشون اینه دهن مردومو سرویس کنن

پاسخ دادن