هزینه فیلترینگ تلگرام چقدر است ؟

هزینه فیلترینگ تلگرام چقدر است ؟
فیلترینگ به عنوان یک سیاست قدیمی برای مغلوب کردن تاکتیکهای دشمن همواره در دولت کشورهای مختلف بنا به مقتضایت و سیاستهای آن کشور مطرح بوده است و مختص ایران نبوده و نیست. اما شاید بد نباشد بدانید که دولتها برای فیلترینگ برخی سایتها بعضاً هزینه های سنگینی را متحمل می شوند اما این هزینه از نظر آنها برای صیانت از ارزشی که برایش می جنگند حتماً قابل توجیه است؛ اما در مورد فیلترینگ تلگرام چطور؟ آیا هزینه های مادی و غیرمادی که فیلتر تلگرام به اقتصاد و جامعه ایران وارد کرده است تنها به واسطه همکاری نکردن تلگرام در در اختیار گذاشتن اطلاعات کاربران و آوردن سرورهایش در ایران قابل توجیه است؟ در ادامه این مطلب به هزینه فیلترینگ تلگرام در ابعاد مختلف می پردازیم.
 
 

هزینه فیلترینگ تلگرام چقدر است ؟

 

 

دلایل فیلتر تلگرام 

 
تا پیش از این زمزمه های فیلتر تلگرام از منظر دیگری مطرح بود به طوری که علت فیلتر تلگرام را استنکاف مدیر این پیام رسان در قراردادن برخی سرورهایش که اطلاعات کاربران ایرانی در آن نگهداری می شود عنوان می شد! موضوعی که از اساس اشتباه به نظر می رسید چرا که مسئولین امر با اشاره به اینکه ممکن است تلگرام از اطلاعات کاربران ایرانی سو استفاده کند و حریم خصوصی ایرانی ها با این اقدام تلگرام در خطر است و ... به فکر اوردن سرورهای تلگرام به ایران بودند اما در عمل و از نظر فنی این قضیه آنقدر مضخک بود که هیچ بار فنی پشت این ادعا نبود که بتوان در مورد ان بحث کرد چرا که با فناوری جدیدی که اتفاقاً تلگرام نیز از آن استفاده می کند، تمام اطلاعات کاربران تلگرام در هر جای جهان در کلاد یا همان سیستم های پردازش ابری قرار دارند و لزوما حضور فیزیکی سرور در خاک یک کشور به معنای در امان بودن اطلاعات کاربران تلقی نمی شود و ناگفته پیدا بود هدف از استقرار سرورهای تلگرام در کشور، چیز دیگری بود ولی با عنوان دیگری مطرح شد.
 
در مرحله دوم و پس از اغتشاشات اخیر مردم که نسبت به معیشت شان صورت گرفت، بحث امنیتی به موضوع تلگرام وارد شد و دستگاه امنیتی کشور تشخیص داد که تلگرام یکی از ابزارهای اساسی معاندین و افرادی که سازماندهی اغتشاشات را بر عهده داشتند، بوده و می بایست این پیام رسان فیلتر شود تا از این پس شاهد چنین اتفاقاتی در کشور نباشیم! موضوعی که با وجود ضریب نفوذ اینترنت در ایرانی ها چندان منطقی به نظر نمی رسید چرا که امروز ه با وجود میلیون گوشی هوشمندی که در دست افراد وجود دارد، حتی اگر تلگرام مسدود و معدوم هم شود اما فضای اینترنت هزاران راه جایگزین دیگر برای ارتباط افراد با یکدیگر در اختیار می گذارد و چاره کار فیلتر کردن تلگرام نبود چرا که تلگرام تنها شبکه اجتماعی موجود جهان نبود. همانطور که در اتفاقات سال 88 به شبکه اجتماعی فیسبوک این موارد نسبت داده شد و فیلتر شد، اکنون به تلگرام همان موارد نسبت داده می شود و فیلتر می شود که بدون شک پس از مدت کوتاهی شبکه اجتماعی دیگری جایگزین تلگرام خواهد شد و اصولاً با وجود برقرار بودن خط اینترنت، نمی توان از ارتباطات مردم با یکدیگر جلوگیری کرد و تنها چاره کار قطع کردن اینترنت است چرا که در صورت فیلتر هر شبکه اجتماعی، یک شبکه جایگزین حتماً برای آن وجود دارد و یا در بدترین حالت، کاربران با استفاده از آنتی فیلترها به سادگی به همان شبکه های اجتماعی مورد غضب دسترسی خواهند داشت و عملاً هدف فیلترینگ محقق نمی شود.
 

تلگرام اعتماد کاربران ایرانی را به دست آورد 

 
شرکتهای بزرگ اعتبار خود را از اعتماد کاربرانشان به دست می آورند و به عنوان مثال اگر کمپانی آمریکایی اپل در مقابل دولت امریکا در قبال در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی گوشی آیفون آن تیرانداز مقاومت می کند، این موضوع به محبوبیت اپل در سراسر جهان می افزاید و از طرف دیگر وقتی کاربران متوجه می شوند که شبکه اجتماعی فیسبوک با دولت آمریکا در به اشتراک گذاشتن اطلاعات کاربران همکاری کرده به شدت نسبت به این شبکه اجتماعی بدبین می شوند و فیسبوک به ناگاه با ریزش شدید در کاربران خود مواجه می شود.
 

 
قصه تلگرام نیز همین است، پاول دوروف اساس و بنیان کارش را مستقل از دولتها بنا نهاده و او هرگز همکاری برای در اختیار گذاشتن اطلاعات کاربرانش به دولتها را نمی پذیرد و روز به روز به پیچیدگی قدرت رمزنگاری پیامهای کاربرانش می افزاید تا اطلاعات شخصی کاربران که نزد تلگرام به امانت است، از شنود ماموران دولتی در امان باشد و به همین خاطر نیز دولت روسیه به واسطه همکاری نکردن تلگرام با دولت، این شبکه اجتماعی را فیلتر کرد!
 
نکته اینکه اکثر شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام بر مبنای مبارزه با خشونت و تروریزم و مبارزه با قاچاق بنا شده اند و به عنوان مثال تلگرام وقتی متوجه استفاده عناصر داعش از این شبکه اجتماعی برای هماهنگی در کشتار مردم سوریه می شود تمامی کانالهای داعش را مسدود می کند و یا در اغتشاشات اخیر ایران وقتی به پاول دوروف ثابت می شود که کانال آمدنیوز به ترویج خشونت و آموزش ساخت یک بمب دستی مبادرت کرده، به سرعت این کانال را مسدود می کند اما پاسخ تلگرام در قبال در اختیار قرار دادن اطلاعات اشخاص حقیقی معمولاً منفی است مگر اینکه پای امنیت در میان باشد.
 

نگرانی که گرام به وجود آورد اما بیت کوین به وجود نیاورد! 

 
در حال حاضر جدیدترین دلیلی که برای فیلتر تلگرام عنوان شده است، خروج ارز از کشور به واسطه ارز دیجیتالی به نام گرام است که قرار است تلگرام به زودی در بستر تلگرام عرضه کند. حال سوال اینجاست که اگر ارز دیجیتالی برای اقتصاد کشور مضر بوده پس چطور تا همین ماه پیش و تا قبل از ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتالی به سادگی در صرافی ها خرید و فروش می شد و یا حتی مسئولین دولتی نیز در مصاحبه های خود از بیت کوین استقبال کرده بودند اما به یکباره با قانون خرید و فروش ارز دیجیتال به خط قرمز تبدیل شد؟
 

 
آیا بهتر نبود با فرهنگ سازی و نشان دادن پوچ بودن ماهیت ارز دیجیتالی به مبارزه با این پدیده نوظهور در دنیای فناوری می رفتیم و به جای پاک کردن صورت مسئله (فیلتر تلگرام) یک راه حل برای این موضوع پیدا می کردیم؟
 

خرید و فروش قاچاق ارز دیجیتالی در صرافی ها 

 
چرا که مسئولین چه بخواهند چه نخواهند خرید و فروش ارز دیجیتالی مثل دلار 7000 تومانی در صرافی ها به طور غیرقانونی رواج دارد و این قبیل برخورد ها به نظر نمی رسد که موجب خودداری مردم از خرید و فروش از ارز دیجیتالی شود و بلکه آنها را حریص تر نسبت به آنچه از آن منع شده اند می کند. اگر مسئول فیلتر کردن تلگرام می تواند ادعا کند که با فیلتر تلگرام تمام مشکلات فضای مجازی حل شده است و مردم دیگر به این پیام رسان دسترسی ندارند، آنگاه می توان گفت حداقل در راستای صیانت از برخی سیاستها، این اقدام منجر به نتیجه شده است اما وقتی مشاهده می کنیم که بسیاری از کاربران با روشهای جدید همچنان در تلگرام فعال هستند، آیا ایجاد یک نارضایتی عمومی دیگر در شرایطی که مردم به سختی امرار معاش می کنند، کار عاقلانه و به سود نظام بود؟
آیا مسئول فیلتر تلگرام به این فکر کرد که چه کسب و کارهایی به طور مستقیم و غیر مستقیم با تلگرام گره خورده بودند و وضعیت فعلی چه مشکلاتی برای معاش اندک افرادی که در خانه با تلگرام کسب و کاری داشتند، به وجود آورده است؟
 

آمار کوچ کاربران فعال تلگرام به پیام رسانهای داخلی جدی نیست 

 
هزینه ضربه اقتصادی که تلگرام به برخی کسب و کارها وارد کرده بیشتر است یا هزینه تخمینی خروج ارز از کشور؟ اگر خروج ارز از کشور تنها بار منفی اقتصادی دارد اما ضربه به کسب و کارهای وابسته به تلگرام، هم بار منفی اقتصادی دارد و هم بار منفی اجتماعی و حتی امنیتی چرا که این موضوع منجر به ایجاد نارضایتی عمومی شده است. سابقه نشان داده هیچ دولتی نتوانسته با زور و اجبار خواسته ای را به ملتش تحمیل کند و شاید اگر با فرهنگ سازی و سیاستی مناسب به استقبال پیام رسانهای داخلی می رفتیم نتیجه بسیار بهتر از چیزی است که اکنون شاهد آن هستیم؛ اگر چه تعداد دانلود پیام رسان سروش به نزدیک 5 میلیون دانلود رسیده است اما این عدد بیانگر کاربران اکتیو و فعال در پیام رسان سروش نیست چرا که آنها فقط این پیام رسان را دانلود کرده اند و مثل ده ها اپلیکیشن دیگری که در گوشی های هوشمندشان در اختیار دارند، این پیام رسان را نیز در گوشی خود دارند کما اینکه این عدد نسبت به 40 میلیون کاربری که در تلگرام حضور فعال داشتند، فاصله بسیار دارد و مشاهدات عینی در کانال ها و گروهها نیز نشانگر این هستند که شاید چیزی حدود 10-15 درصد کاربران و اعضای گروهها و کانالهای تلگرامی دچار ریزش شده باشند و این دسته افراد نیز عموماً افرادی هستند که به ابزارهای جدید باز کردن تلگرام دسترسی ندارند که اگر داشتنند همین آمار نیز از تلگرام کوچ نمی کردند.
 

فرهنگ سازی؛ حلقه مفقود کلاف سردرگم فیلترینگ 

 
در نهایت اینکه به نظر نمی رسد سیاست فیلتر تلگرام چاره کار و ابزار رسیدن به هدف مسئولین امر باشد و چاره در فرهنگ سازی نهفته است که مسئولین به جای اینکار آسان ترین کار یعنی فشردن دکمه فیلترینگ را برگزیده اند.
 

 
از طرفی در مواجه با کاربران وقتی از علت عدم استقبال آنها به پیام رسانهای داخلی سوال می شود مدعی می شوند دوست ندارند اطلاعات شخصی و شماره مخاطبین خود را در اختیار یک شرکت خصوصی ایرانی قرار دهند و ترجیح می دهند اگر هم اطلاعات شخصی آنها قرار است در اختیار یک پیام رسان قرار گیرد، در اختیار شرکتی غیر ایرانی باشد که حتی اگر 1 درصد هم قصد سو استفاده از آنها وجود داشته باشد، کار خاصی نمی تواند با آنها انجام دهد انها اینطور مثال می زدند که مثلا شماره دوستان ما یا عکس های خانوادگی ما به چه درد پاول دوروف و دوستان روسی اش می خورد که بخواهیم از آن واهمه داشته باشیم اما اگر همین اطلاعات در اختیار یک شرکت خصوصی ایرانی قرار بگیرد، این ترس وجود دارد که این اطلاعات برای مقاصد خاص به فروش برسد . متاسفانه سابقه اپراتورهای تلفن همراه در این زمینه به قدری خراب است که اعتماد عمومی نسبت به این قبیل کارها صلب شده است.
 

اشتباه تاکتیکی در معرفی چند پیام رسان داخلی 

 
به جرات می توان گفت حتی در لانچ پیام رسانهای داخای نیز شتابزده عمل شده و با بیش از 5-6 پیام رسان داخلی، عملاً کاربرانی هم که از تلگرام به پیام رسانهای داخلی کوچ کرده اند را تقسیم کرده اند و شاید اگر با تدبیر بیشتر دولت بر روی زیرساخت یک پیام رسان داخلی سرمایه گذاری می کرد و این موضوع به شرکتهای خصوصی واگذار نمی شد، نتیجه بهتری عاید می شد.
 
 

ابعاد مختلف فیلترینگ تلگرام 

 
  • از دست رفتن 100 هزار فرصت شغلی که مستقیم و غیر مستقیم با تلگرام در ارتباط بودند؛ ایجاد نوعی نارضایتی عمومی بابت از دست رفتن کسب و کار و تشدید بیکاری و عواقب اجتماعی و روانی وخیمی که در پی خواهد داشت.
  • هزینه سخت افزاری فیلترینگ و اموزش نیروهای جدید برای اینکار
  • هزینه سنگین آشنا شدن کاربران بیشتری با فیاترشکن ها و پروکسی ها که خود خطرات بسیار بیشتری دارند. ( آشنایی با خطرات فیلترشکن ها و پروکسی سرورها  )  در واقع مسئولین برای در امان نگه داشتن کاربران از خطر تلگرام آنها را در معرض خطر جدی تری قرار داده اند.
  • باز شدن پای کاربران به سایتهایی که تاکنون فیلتر بوده اند ولی اکنون با فیلترشکنها به سادگی باز می شوند
  • ...
 

فاجعه فیلترشکن ها 

 
تصویر زیر آمار دانلود ماه مارس 2018 کاربران ایرانی از گوگل پلی است که متاسفانه 90 درصد موارد، فیلترشکن و موارد مرتبط با تلگرام است که این موضوع زنگ خطر جدی برای مسئولین از لحاظ فرهنگی به وجود می آورد.

 
منبع : تماشاچی

نظرات

user

تجربه ثابت کرده که دولت، گوشش به این حرف ها بدهکار نیست و تنها کار خودش رو میکنه.فقط موقع انتخابات و تظاهرات که مردم عزیز ميشن. با این قطعی تلگرام چقدر مردم رو از خودشون روندن و بی اعتماد کردن.دایم می گفتن دستمون روی دکمه فيلترينگ نميرود. با پا رفتن رو کل فيلترينگ. اپراتور ها چقدر سر مردم کلاه گذاشتن مثل اس ام اس های تبلیغاتی که هر چقدر غیر فعال می کردی باز هم می اومد و از شارژت کسر می شد. این پیام رسان های داخلی هم مثل همین اپراتور ها هستند.

پاسخ دادن
user

بله با VPN وصلم ولی نمیتونم وارد تلگرام بشم

پاسخ دادن
user

تلگرام اینجا هم فیلتره ولی چون با VPN دانشگاه وصلم نمیشه وارد فیلتر شکن بشم

پاسخ دادن
user

مطلب فوق العاده بود دولتی ها انگار یه چیزی مغزشونو گاز زده فیلترینگ چاره کار نیست فقط یه سوال من با vpn دتنشگاه ب نت وصلم چطور بتونم همزمان از فیلتر شکنم استفاده کنم لطفا جواب بدین

پاسخ دادن
user

با VPN دانشگاه وصلین؟

پاسخ دادن