بررسی عملکرد برانکو در پرسپولیس ؛ نزدیکی پروفسور به اخراج

بررسی عملکرد برانکو در پرسپولیس ؛ نزدیکی پروفسور به اخراج
برانکو ایوانکویچ سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران در مدت سه سالی که در این تیم به عنوان سرمربی مشغول به کار بوده، از لحاظ فنی توانسته عملکرد خوبی از خود به جای بگذارد و جای هیچ بحث و حرف و حدیثی در این زمینه وجود ندارد؛ اما عملکرد برانکو با پرسپولیس در نیم فصل دوم رقابتهای لیگ برتر و بازیهایی که هواداران این تیم از پرسپولیس می بینند، اوضاع را تا حدی متفاوت تر از قبل کرده است؛ در ادامه این مطلب به بررسی عملکرد برانکو در پرسپولیس می پردازیم با دراپ بال همراه باشید.
 
 
 

بررسی عملکرد برانکو در پرسپولیس ؛ نزدیکی پروفسور به اخراج

 
عملکرد برانکو در پرسپولیس
 
برانکو در سه سال گذشته توانسته 2 قهرمانی لیگ، یک سوپر کاپ و حضور در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا را برای پرسپولیس به ارمغان بیاورد و در فصل جاری نیز برای اولین بار در تاریخ پرسپولیس به عنوان صدرنشین از گروهش در آسیا صعود کرد که موفقیت بزرگی محسوب می شود. این موفقیت سه ساله حاصل دانش فنی برانکو و کادرش و در اختیار داشتن ستاره های فوتبال ایران است که در واقع در قالب تیمی به ثمر نشسته است اما برانکو در یک مورد عملکرد غیرقابل دفاعی از خود در طول این سه سال از خود بر جای گذاشته که به هیچ عنوان نمی تواند با هر نوع توجیهی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند.
 
او در سه سالی که در پرسپولیس حضور داشته علاقه خاصی به استفاده از ستاره ها نشان داده و هرگز بر روی بازیکنان پایه و کشف استعدادهای جدید در پرسپولیس کار نکرده و به نوعی از بازیکن آماده سایر تیمها استفاده کرده است و مثل باشگاههای همچون رئال مادرید، بارسلونا، منچستر یونایتد و ... که بازیکنانی همچون آسنسیو، کاسیاس، مسی، ژاوی، پیکه و بسیاری دیگر را ار آکادمی جوانان خود پرورش دادند و در تیم اصلی استفاده کردند، عمل نکرده است.
 
از مربیان ایرانی انتظار چندانی در این زمینه نمی رود اما وقتی یک مربی خارجی با فرهنگ اروپایی وارد کشور می شود، انتظار می رود که به همان اندازه که در فوتبال اروپا به رده های پایه تیم ها توجه می شود و کار زیربنایی انجام می شود، در تیمهای تحت هدایتشان در ایران نیز به این قضیه توجه شود. نمونه بارز این قضیه دراگان اسکوچیچ است که در هر تیمی در ایران مربیگری کرده، ستاره های زیادی را از تیمهای پایه شناسایی و کشف کرده که اکنون به ستاره های فوتبال ایران تبدیل شده اند.
 
عملکرد برانکو در پرسپولیس

پس از رفتن سرتن چوک و پانادیچ و حضور زلاتکو ایوانکویچ، افت فنی پرسپولیس بیشتر نمود پیدا کرد.

 
اما میراث برانکو برای مربی بعدی پرسپولیس چیست؟ بازیکنان فعلی ترکیب اصلی پرسپولیس عمدتاً پا به سن گذاشته هستند(میانگین سنی بازیکنان پرسپولیس 29 سال است) و همین امر نشان می دهد برانکو حتی در ترکیب اصلی تیمش نیز جز موارد اجبارف تمایلی به ریسک کردن و استفاده از جوانان بی تجربه ندارد؛ به عنوان مثال اگر طارمی از این تیم نمی رفت شاید هیچوقت بازی به علی علیپور جوان نمی رسید و این استعداد خوب فوتبال ایران همچنان زیر سایه طارمی میسوخت.
 
 

بیشتر بخوانید؛ میانگین سنی بازیکنان پرسپولیس در فصل هفدهم

 
 
اگر چند جوان به نام های محمد انصاری، صادق محرمی، شایان مصلح و سیامک نعمتی نیز اکنون در ترکیب پرسپولیس هستند این بازیکنان به عنوان ستاره از تیمهای دیگر به پرسپولیس آمده اند و در واقع محصول کار کردن برانکو با این بازیکنان نیستند. بازیکنانی همچون علوان زاده یا آدام همتی یا طاهرخانی و ... که مدتهاست در پرسپولیس حضور دارند اما هرگز به آنها اعتماد نمی شود که حتی با وجود مسجل شدن قهرمانی نیز دقایقی برای پرسپولیس بازی کنند.
 
این نکته زمانی بیشتر نمایان می شود که بدانیم اگر اینکار در طول این سه سال از سوی برانکو انجام شده بود، اکنون این تیم نگرانی بابت محرومیت نقل و انتقالات نداشت و می توانست به سادگی از ستاره های تیم های پایه خود استفاده کند؛ اگرچه از اخبار اینطور پیداست که خبر لغو محرومیت نقل و انتقالاتی پرسپولیس قبل از بازی با الجزیره اعلام خواهد شد.
 
بررسی عملکرد برانکو در پرسپولیس
 
 
برانکو که این روزها تحت فشار مقایسه شدنش با شفر قرار دارد باید بداند که شفر در همین مدت کوتاه حضورش در استقلال که هنوز به یکسال هم نرسیده، اینکار را انجام داده و میگوئل کولی را که متخصص در کار با جوانان و کشف استعداد است را در آکادمی استقلال مشغول کرده است. به نوعی همواره این نقد به برانکو وارد است که او تنها در تیمهایی موفق است که هر 11 بازیکن آن را ستاره ها تشکیل داده باشند و دانش مربیگری او آنقدری نیست که بتواند در تیمهای متوسط، تحول اساسی ایجاد کند و گواه این امر نیز سابقه مربیگری او قبل از پرسپولیس است که در بسیاری از موارد که در تیمهای متوسط مربیگری کرده بود از تیم اخراج شده است؛ در ادامه به بررسی عملکرد برانکو در 4 تیم آخرش قبل از آمدن به پرسپولیس می پردازیم.
 

اخراج از شاندونگ

 
در 17 دسامبر 2009 برانکو به عنوان سرمربی شاندونگ معرفی شد؛ و علی رغم اینکه برانکو این تیم را با 63 امتیاز به قهرمانی سوپرلیگ چین رساند اما به واسطه کسب نتایج ضعیف در لیگ قهرمانان آسیا در فصل 2010 و کسب فقط 7 امتیاز و حذف در مرحله گروهی، از سمت خود اخراج شد(حال و روز آن تیم شاندونگ نیز مثل این روزهای پرسپولیس بود که هواداران شاندونگ به بازی تدافعی و محافظه کارانه او اعتراض داشتند و حتی با قهرمانی در لیگ چین از عملکرد برانکو راضی نبودند)
 
 

اخراج از الاتفاق

 
در 22 جولای 2011، برانکو به خاوریمانه آمد و هدایت تیم الاتفاق عربستان را بر عهده گرفت. اما در آنجا نیز به دلیل کسب نتایج ضعیف و کسب رتبه چهارم خیلی زود اخراج شد و در تاریخ 1 ماه می 2012 او از سمتش در الاتفاق عربستان بر گنار شد.
 
 

اخراج از الوحده امارات

او بلافاصله پس از الاتفقا عربستان، هدایت الوحده امارات را در می 2012 بر عهده گرفت ولی این تجربه برانکو نیز ناموفق بود و در آوریل 2013 به خاطر کسب نتایج ضعیف و باخت 4-3 به عجمان از سمتش اخراج شد. الوحده در زمان اخراج برانکو در رده هفتم جدول قرار داشت.
 
 

اخراج از دینامو زاگرب

 
او در 2 سپتامبر 2013 به دینامو زاگرب بازگشت و تنها پس از 5 بازی در تاریخ 5 اکتیر 2013 از این تیم نیز اخراج شد.
برانکو حدود دو سالی بیکار بود تا اینکه از 5 آوریل 2015 در تیم پرسپولیس مشغول به کار شد که این موضوع تا به امروز ادامه دارد.
 
 

وجه اشتراک اخراج برانکو از تیمهای قبلی 

 
نقطه مشترک تمام سوابق گذشته برانکو تا پیش از آمدن به پرسپولیس که منجر به اخراج او شد، کار کردن با تیمهای متوسطی بود که برانکو هرگز نتوانست در آنها تحولی ایجاد کند؛ او که ذاتاً یک مربی محتاط و دفاعی محسوب می شود، تفکراتش چندان به مذاق هواداران تیمهایی که آنها را هدایت کرده خوش نیامده چرا که آنها خواستار بازیهای زیباتری از تیمشان بودند که با نتیجه همراه باشد اما برانکو تا قبل از پرسپولیس، نه زیبا بازی می کرد و نه نتیجه می گرفت که منجر به اخراج او از 4 تیم شد؛ اتفاقی که در چند ماه اخیر نیز شاهد رخ دادنش در پرسپولیس بوده ایم و پرسپولیس نه زیبا بازی می کند و نه نتیجه میگیرد و اگر این تیم اکنون قهرمان لیگ برتر شده، مدیون امتیازاتی است که در نیم فصل اول کسب کرده وگرنه تیم برانکو در نیم فصل دوم در افت محسوسی به سر می برد و در یک سراشیبی سقوط قرار گرفته است که ادامه این روند می تواند برای برانکو گران تمام شود.
 
 

درس از گذشته و شرط داشتن تیم پر ستاره

 
بررسی عملکرد برانکو در پرسپولیس
 
او با درس گرفتن از 4 تجربه قبلی خود در قرارداد با پرسپولیس که یکی از بزرگترین تیمهای ایران و آسیا محسوب می شود این نکته را به مسئولین وقت پرسپولیس گوشزد کرد که در صورتی که خواهان حضور پرسپولیس در فینال آسیا هستید، می بایست بازیکنان با کیفیت زیادی جذب تیم شوند و پس از آن بود که اکبر طاهری، با تمام توان سعی در جذب ستاره های فوتبال ایران کرد و همین عامل ساده توانست ورق زندگی حرفه ای برانکو را عوض کند به طوری که او دیگر مربی بازنده نبود و با اتکا به ستاره ها بازی ها را می برد که این اتکای بیش از حد به ستاره ها در پایان فصل سوم حضورش در پرسپولیس برای او گران تمام شده است چرا که این تیم در حالی خالی شدن از ستاره ها است و برانکو دوباره در حال تبدیل شدن به همان مربی که در 4 تیم قبلی بود! او نمی تواند در تیم بدون ستاره مربیگری کند ... نکته ای که فیروز کریمی مربی گسترش فولاد نیز به آن اشاره کرد و پس از اینکه برانکو مدعی شد، کادر فنی او بهترین کادر فنی در آسیا است، در مصاحبه ای مدعی شد اگر برانکو مدعی است کادر فنی خوبی دارد، بیاید و یک تیم با بازیکنان متوسط را مربیگری کند چرا که کار کردن با ستاره ها کار چندان سختی نیست و به عنوان مثال در برخی بازیها اگر حتی بازی بارسلونا گره هم بخورد، اما این لیونل مسی است که بازی را برای بارسا در می آورد و در نهایت به نام والورده تمام می شود!
چه بسا اگر این بازیکنان که عمدتا یا ملی پوش هستند یا در حد ملی پوشان قرار دارند در اختیار مربیان پیشین این تیم از جمله دایی یا درخشان هم قرار می گرفتند، آنها نیز می توانستند عملکردی مشابه برانکو داشته باشند؛ پرسپولیس در سالیان گذشته همواره از ضعف در دروازه و خط دفاع رنج می برد که با آمدن بیرانوند و سید جلال حسینی و شجاع خلیل زاده، این مشکل تا حد زیادی مرتفع شد و گواه این ادعا نیز همین مورد است که عملکرد ساختار دفاعی پرسپولیس بدون سید جلال حسینی به یکباره با افت وحشتناکی مواجه می شود، در نتیجه حضور ستاره ای به نام سید جلال حسینی تاثیر زیادی در موفقیت برانکو در پرسپولیس داشته است.
 

شرط قرارداد برانکو: حضور ستاره ها 

 
نکته جالب اینجاست که یکی از شرطهای قرارداد برانکو ایوانکویچ برای تمدید قراردادش، یا باز شدن پنجره نقل و انتقالات تابستانی تیم و یا عقد قرارداد با تمامی بازیکنان فعلی تیم بوده است که این نکته نشان می دهد او تا چه حد به ستاره ها در تیمش وابسته است که حتی از دست دادن برخی از آنها را هم نمی تواند متصور شود چرا که تیم بدون ستاره برانکو، خروجی اش اینطور می شود که او در 5 بازی اخیرش در 3 دیدار شکست خورده و یک بار مساوی کرده و تنها یک برد به دست آورده است. شاید وقت آن رسیده که او لجبازی با ستاره و بهترین پاسور لیگ یعنی محسن مسلمان را کنار بگذارد چرا که هم به نفع او است و هم به نفع پرسپولیس چرا که با ادامه این روند، او بیش از هر زمان دیگر به اخراج نزدیک است و شاید کار او با پرسپولیس تا پایان نیم فصل لیگ هجدهم نیز نکشد و به قطع همکاری منجر شود.
 
زنگ خطر برای برانکو وقتی به صدا در آمد که او در هفته های پایانی فصل پانزدهم و حتی نیم فصل اول فصل شانزدهم، تیمش نتیجه نمی گرفت اما زیبا بازی میکرد و مورد حمایت سکوها قرار داشت اما اکنون او قهرمان است اما مورد انتقاد سکوها قرار دارد و این موضوع یک دلیل بیشتر ندارد: هوادار پرسپولیس فرق بین بازی با کیفیت و بی کیفیت را متوجه می شود و این موضوع با امار و ارقام و رکوردهایی که بیشتر آنها مرهون اتفاقات نیم فصل اول است، قابل پنهان شدن نیست.
 
 

سخن پایانی با مدیریت پرسپولیس 

 
اکنون شرایط در پرسپولیس طوری است که اگر در هر لحظه مدیریت پرسپولیس قصد قطع همکاری با برانکو را داشته باشد، مربی جدید با بازیکنانی مواجه است که عمدتاً نزدیک 30 سال سن دارند و بازیکنان جوان زیادی از برانکو برای مربی بعدی که قابلیت بازی در ترکیب اصلی را داشته باشند به یادگار نمانده است که این موضوع بزرگترین تهدید برای چند سال آینده پرسپولیس است چرا که این تیم با مسن شدن ستاره های فعلی به یکباره تهی از بازیکن با کیفیت می شود و  چرا که بازیکنان جوان هم سطح بازیکنان ترکیب اصلی به طور موازی پرورش نیافته اند. به طور مثال اگر سید جلال حسینی در این تیم نباشد، هنوز هیچ جایگزینی مطمئنی برا او وجود ندارد. اکنون که محسن مسلمان از ترکیب پرسپولیس به هر علتی خارج شده هیچ جایگزینی برای او در طول این سه سال پرورش داده نشده و اگر گادوین منشا یا علی علیپور و یا حتی وحید امیری از شرایط آرمانی دور باشند، بازکن جایگزینی در سطح آنها برایشان وجود ندارد. شاید وقت آن باشد تا مدیریت پرسپولیس از برانکو بخواهد از فصل جدید، توجه ویژه ای به تیم های پایه پرسپولیس و شناسایی و پرورش استعدادهای پایه های پرسپولیس داشته باشد و از آنها در تکریب اصلی به مرور استفاده کند تا پشتوانه ای قوی برای تیم اصلی به حساب بیایند. شاید جانشین با کیفیت از نظر برانکو خرید ستاره های تیمهای دیگر باشد اما علم مدیریت و باشگاهداری در تیمهای طراز اول دنیا می گوید می بایست بر روی تیمهای رده های پایه نیز سرمایه گذاری شود تا در مواقع نیاز بدون هزینه تراشی برای خرید ستاره های تیمهای دیگر، از بضاعت تیمهای پایه خود باشگاه استفاده شود. تیم فوتبال بارسلونا بی دلیل به ثروتمندترین باشگاه جهان تبدیل نشده است چرا که خاستگاه بازیکنانی همچون، ژاوی، دکو، فابرگاس، مسی، پیکه، اینستا و .... در لاماسیا یا همان اکادمی رده های پایه بارسلونا بوده است که با پرورش این استعدادها توانسته به سود کلانی دست یابد.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

خیلی داری میسوزی پماد بزن افتخارات برانکو انگار تو رو هم خوب سوزونده برانکو سرمربی تیم ماس و ما هم ازش راضی هستیم ب کسی دیگه ای جز پرسپولیسی ها ربطی نداره در موردش حرف بزنن علی پور و انصاری و مسلمان رو برانکو بازیکن کرد شما به شوفرت برس ک بعد خرید 30 تا بازیکن و 7 تا بازیکن خارجی ی جام حذفی اونم با بازی با تیم های دسته 1 گرفت نبینم در مورد برانکو حرف بزنی

پاسخ دادن
user

با سلام هدف نویسنده از این نوشته روشن نیست، از یک تیم با شرایط و امکانات موجود چه چشمداشتی داریم؟ برانکو مربی خوبی است و دستاوردهای خوبی داشته. اینکه بگوئیم دیگه به درد نمیخوره حرفی نادرست، هر تیم برای خود اهدافی تعیین میکند، این اهداف بنابر سرمایه آورده شکل میگیرد، سپس راهبرد خود را روشن مینماید. یک تیم نمی تواند همه کار را باهم انجام دهد. یک تیم سیاستش ساخت بازیکن و درآمدزایی است و یک تیم بکارگیری بازیکنان خوب و به دنبال درآمدزایی. تیم ته جدولی دو سه سال پیش را به قهرمانی رسانده ، قهرمانی با اختلاف امتیاز دیدنی امسال، بهترین خط حمله، بهترین دفاع و ....... . واقعا کم لطفی و به گونه دیگر باید گفت با غرض ورزی میباشد!!!???

پاسخ دادن
user

درود. نه دوست عزیز . غرض ورزی در کار نیست . تنها کافیه به نتایج و کیفیت بازی پرسپولیس در نیم فصل دوم نگاهی بیاندازید. همون چیزی که توی برنامه نود هم اشاره شد . تنها 28 امتیاز اونهم اگه منصف باشیم عمدتاً با بازیای ضعیف. هدف این نوشته اینه که برانکو تا آخر دوران فوتبالش قرار نیست در فوتبال ایران و پرسپولیس بمونه پس بهتره یه کار بنیادی توی پرسپولیس انجام بده چون اینطور که از شواهد و قرائن و اتفاقا همون آمار و ارقام معلومه تیم پرسپولیس رو به نزوله . فقط یه هوادار افراطی پرسپولیس میتونه نزول تیم رو نبینه و با اشاره به قهرمانی و رکوردها این افت رو نادیده بگیره. قهرمانی که قسمت عمده ش در نیم فصل اول به دست اومد. توصیه میکنم لینک زیر رو مطالعه کنید : https://tamashachi.com/%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D9%BE%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%B3-%D9%84%D9%88-%D8%B1%D9%81%D8%AA/

پاسخ دادن
user

بی انصاف نباشیم صادق محرمی و ممد انصاری و احیا مسلمان و احد زاده و .... بی ارتباط با تاثیر برانکو نبوده ولی اگه بره برا شخصیت خودشم بهتره

پاسخ دادن
user

رفیق اینا همگی از تیم دیگه ای به عنوان ستاره به پرسپولیس اومدن. مثه اینه که بگی شایان مصلح یا سیامک نعمتی رو برانکو چهره کرد . در حالی که اینطوری نیست . هیچکدوم اینا تو پایه های پرسپولیس نبودن

پاسخ دادن
user

واقعا متاسفم که چقدر سعی در بی ارزش کردن عملکرد و توانمندی کادر فنی پرسپولیس و برانکو دارد ....در ضمن گویا آقای فیروز کریمی فراموش کرده اند که تیم پر ستاره استقلال را تحویل گرفتند و چه نتایج افتضاحی کسب کردند..مطلب نوشته شده بالا چه بی غرض چه با غرض و مرض ، نشان انصاف ندارد و دلالت بر حاشیه سازی می باشد و بس.

پاسخ دادن
user

نه دوست عزیز صحبت از بی ارزش کردن توانمندی برانکو نیست. اگه کادر برانکو قوی نبود نمیتونست دو سال قهرمان بشه صحبت سر چیز دیگه ای بود : اینکه برانکو در سه سال اخیر روی پروژه کشف و شناسایی و پرورش استعدادهای جوان کار نکرده و به خاطر نتایج ضعیفش تو 4 تیم آخرش، ترجیح میده فقط با ستاره ها کار کنه . این دودش تو چشم پرسپولیس میره کما اینکه از همین الانم رفته و داری کم کم آثار تیم پیر پرسپولیس رو توی زمین میبینی. میانگین سنی 29 سال میدونی ینی چی؟ با ستاره های با تجربه کار کردن شاید 2 سال جواب بده ولی بعد یه مدت اگه پشتوانه سازی نکرده باشی، یه دفعه میبینیه یه دهه عقب افتاد پرسپولیس. برانکو وقتی از پرسپولیس میره نمیتونه هیچ ادعایی مبنی بر اینکه این بازیکنو من از جوانان پرسپولیس کشف کردم آوردم تحویل بزرگسالان دادم، داشته باشه و باشگاه مجبوره هی برای خرید ستاره پول خرج کنه . در حال حاضر هیچکدوم از بازیکنای ترکیب اصلی پرسپولیس از جوانان پرسپولیس نیستن و کلا تو این سه سال ندیدیم برانکو یه نفرو کشف کنه ستاره ش کنه . به جای اینکار ترجیح داده ستاره های تیمهای دیگه رو بگیره . تیمهای بارسلون و رئال هم هرچقد ستاره بخرن اما بازم خیلی از بازیکنا از تیمای پایه خودشون میان تیم اصلی . حرف آخر اینکه اگه تیم جوون بود میشد این وضعیت رو عادی دونست ولی میانگین سنی فعلی پرسپولیس خیلی بالاس و با این وضعیت حداقل 5 فصل آینده رو از دست داده راحت چون از همین نیم فصل دوم تیم خودشو انداخته وگرنه بازیکنا همون بازیکنان و برانکو هم همون برانکو ولی این تیم خیلی وقته شاداب بازی نمیکنه

پاسخ دادن
user

آقا میشه چند تا از ستاره ها اون استقلالو نام ببری . شاید ما در جریان نیستیم . اون استقلال کجا ستاره داشت؟ یه تیم داغونو دادن دست ناصرحجازی بیچاره نتونست نتیجه بگیره فیروز کریمی رو آوردن. اتفاقا بی ستاره تیم استقلال بود اون تیم

پاسخ دادن