تبعات تعیین دستوری قیمت دلار 4200 تومانی

تبعات تعیین دستوری قیمت دلار 4200 تومانی
پس از تلاطمهای اخیر قیمت دلار در کشور و اوج گرفتن آن تا سطح 6100 تومان، شب گذشته ابتدا شاهد عرضه گسترده دلار توسط یک شرکت پتروشیمی در بازار بودیم که قیمت را تا سطح 5700 پایین آورد سپس در جلسه ای که به ریاست حسن روحانی برای بررسی و مدیریت فوری شرایط ارز برگزار شد، مقرر شد تا از امروز دلار به قیمت 4200 تومان خرید و فروش شود و در واقع تک نرخی شود!
 

بیشتر بخوانید؛ افشای پنهان کاری نفتی در جهش قیمتی دلار

 

تعیین دستوری قیمت دلار برای اولین بار در جهان

 
 
تعیین دستوری قیمت دلار برای اولین بار در جهان
 
اقدامی عجیب که اصول اقتصادی را تار و مار می کند به طوری که ارزش پول کشورها معمولاً در هیچ جای دنیا با تعرفه و بخشنامه و به صورت دستوری تعیین نمی شود و متاثر از شاخص های کلان اقتصاد آن کشور در مقایسه با کشورهای دیگر است اما شب گذشته در اتفاقی نادر این اتفاق در کشور ما رخ داد تا شرایط پیچیده تر از قبل شود.
 
با اعلام اسحاق جهانگیری، از این پس خرید و فروش دلار به قیمتی غیر از 4200 تومان جرم و قاچاق محسوب می شود! با این اظهار نظر باید پرسید تکلیف آن عده از افرادی که دلار را با قیمتهای بالای 5000 تومان خریداری کرده اند چه می شود؟  با این مصوبه عملاً دولت به این عده از افراد که در کار خرید و فروش دلار بودند این سیگنال را داد که باید دلارهایشان را برای خوودشان نگه دارند و یا با ضرر به فروش برسانند.
 
از طرفی صرافی ها نیز حاضر به فروش دلار با قیمت 4200 به مردم نیستند چرا که تا پیش از این آنها دلارهای مردم را با قیمتهای بالای 5000 تومان خریداری کرده اند و اکنون به هیچ عنوان حاضر نمی شوند دلارهای خریداری شده را به قیمت 4200 تومان بفروشند.
 
با مصوبه جدید، مجدداً شاهد صفهای طویل مردم برای خرید دلار به قیمت 4200 هستیم و این در حالی است که صرافی ها حاضر به فروش دلار با این قیمت نمی شوند و لحظه به لحظه به صف مردم اضافه تر می شود.
 
در واقع اگر بانک مرکزی تامل بیشتری در شرایط متلاطم بازار ارز می کرد، بازنگری در صنف صرافی ها می کرد که پس از اتفاقات سال 90-91 و جهش قیمتی دلار از 800 تومان به 3000 تومان در هر خیابان شاهد سبز شدن یک صرافی بودیم!
 

نقش صرافی ها در تلاطم ارزی 

 
شاید اگر وظیفه توزیع ارز به بانکها سپرده شود، از انواع تخلفاتی که در این سالها صرافی ها انجام دادند نیز جلوگیری شود؛ اکنون شاهد این هستیم که برخی جریانهای مافیایی با هماهنگی صرافی های بزرگ در بر هم خوردن نظم بازار ارز نقش دارند به طوری که کافیست چند صرافی بزرگ از عرضه دلار به هر دلیلی خودداری کنند، آنگاه است که بازار شایعات داغ می شود و بقیه نیز به تبعیت از آنها اینکار را انجام می دهند و قیمت دلار به شکل عجیبی بالا خواهد رفت.
 

تاثیر دلار 4200 تومانی بر تولید داخل 

 
برخی کارشناسان اقتصادی که از بالا رفتن دلار به عنوان عامل مثبتی در جهت تقویت تولید کالای داخلی نام می بردند اکنون باید به حال دلار 4200 تومانی بگریند چرا که عملاً کالای داخلی توان رقابت با کالای خارجی را با این وضعیت نخواهد داشت و در صورت اجرایی شدن این طرح، شاهد پایین امدن قیمت محصولات خارجی خواهیم بود که عمدتاً با کیفیت تر از کالای داخلی هستند و در آنصورت آخرین نفس های بخش تولید نیز گرفته می شود و رسماً اقتصاد کشور به سمت تعطیلی پیش می رود.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

تولید داخلی ک ب ارز خارجی وابسته باشه که نمیشه اسمشو گذاشت تولید داخل البته صادرات تو این شرایط خیلی ب نفعه بهتره هر صرافی ک دلار 4200 نداد باهاش برخورد کنن

پاسخ دادن