افشای پنهان کاری نفتی با جهش قیمت دلار

افشای پنهان کاری نفتی با جهش قیمت دلار
پس از جهش قیمتی دلار در چند روز اخیر که شتاب بیشتری به خود گرفته و با شیب تندتری در حال افزایش است، گمانه زنی های بسیاری در مورد علت این رشد قیمتی عجیب در بین مردم و حتی کارشناسان اقتصادی شکل گرفته است. همانطور که مستحضر هستید در سال گذشته، واحد پول ایران، یک سوم از ارزش خود را از دست داد و این اتفاق در حالی در هفته اخیر تشدید شده که برخی بر این اعتقادند که عوامل بیرونی و با اهداف خاص سیاسی سعی در به هم زدن ثبات اقتصادی و نظم اقتصادی در کشور را دارند که دولتمردان نیز در زمره همین افراد محسوب می شوند.
 

افشای پنهان کاری نفتی با جهش قیمت دلار

 
افشای پنهان کاری نفتی
 
اما از روز گذشته، کارشناسان اقتصادی صحبتهای متناقضی در مورد شرایط موجود بیان کرده اند به طوری که تحلیلگران اقتصادی سایت المانیتور این جهش قیمتی را مقطعی دانسته اند و به معتقد بودند دوباره قیمت دلار به زیر سطح 5000 تومان باز می گردد.
 
از طرفی برخی مشاورین اقتصادی که از نزدیکان دولت نیز هستند مدعی شدند این جهش قیمتی به نفع اقتصاد کشور است چرا که با سرکوب نکردن قیمت واقعی دلار، باعث پیشی گرفتن صادرات از واردات خواهد شد. اما صبح امروز سخنگوی دولت طی اظهار نظری اعلام کرد، برخی صحبتها مبنی بر اینکه دولت از روند بالا رفتن قیمت دلار رضایت دارد، اظهار نظر شخصی برخی تحلیلگران نزدیک به دولت است و دولت با این رشد بی رویه قیمت دلار مخالف است و جلوی آن را خواهد گرفت.
 
جالب ترین اظهار نظر را رییس سابق بانک مرکزی یعنی طهماسب مظاهری انجام داد. طهماسب مظاهری معتقد است دستکاری قیمت دلار در شرایط رکود در سالهای گذشته امروز سرباز کرده و علت اصلی جهش قیمتی دلار است. او در ادامه صحبتهایش اینطور گفت که نرخ ارز با توجه به شرایط کلا اقتصاد کشورهای در مقایسه با هم تنظیم می شود و به دلیل اینکه در سالهای گذشته  اقتصاد ما در رکودی عمیق فرو رفته بود اما با آمارسازی این اقتصاد را رو به رشد و بعضاً در رونق عنوان کردند، این تضاد اکنون بیشتر به چشم می آید.
 

رییس کل اسبق بانک مرکزی گفت: دستکاری قیمت دلار و سرکوب نرخ ارز در شرایطی رکودیِ سال های گذشته عامل اصلی نوسانات اخیر نرخ ارز محسوب می شود.

در شرایط طبیعی وقتی تورم در کشوری بیش از کشور دیگر است و رشد اقتصادی کمتری دارد، ارز آن کشور که نشانه توان اقتصادی آن کشور و قدرت مبادله کالا و خدمات است نیز به همان نسبت ارزشش کمتر خواهد شد چرا که در شرایط رکودی است و تولید کمتر نسبت به دیگر کشورها دارد و در نتیجه ارزش پولش ضعیف می­ شود و این یک روند طبیعی است.
طهماسب مظاهری افزود: هر چقدر تولید کشور بالاتر برود متناسب با آن ارزش پول کشور در مقابل کشوری که تولید کمتری دارد بالاتر خواهد رفت.
 
او در پایان صحبتهایش به این نکته اشاره کرد که در سالهای اخیر با فروش نفت سعی کرده ایم قیمت دلار را دستکاری و سرکوب کنیم و اکنون نتیجه این کار عبث و در شرایطی که اقتصاد ما رشدی نداشته ولی در رسانه ها آن را در آستانه رونق اعلام کردند، به صورت جهش قیمتی دلار هویدا شده است.
 
این صحبتهای مظاهری از آن جها حائز اهیمت است که حسن روحانی بارها در سخنرانی های خود از شکوفا شدن اقتصاد ایران در دوران پسابرجام صحبت کرده و در واقع با صحبتهای رییس سابق بانک مرکزی، نقض صخبتهای رییس جمهور اثبات می شود چرا که عملاً در بخش تولید ما رونق و شکوفایی نداشته ایم و تنها با فروش نفت بیشتر توانسته ایم، درآمدهای ارزی کشور را بالا ببریم و قیمت دلار را کنترل کنیم واین مهم از طریق رونق بخش تولید به دست نیامده است و چه بسا اگر مجدداً صادرات نفت ایران محدود شود، قیمت دلار به سطوح بسیار بالاتر هم برسد و همین عامل که یک متغیر ریسک بزرگ نیز محسوب می شود، باعث شده فعالان اقتصادی با توجه به زمزمه های بر هم خوردن توافق هسته ای، و بازگشت تحریم های مجدد و با پیش بینی افزایش قیمت دلار به سطوح بالاتر، اقدام به خرید گسترده دلار بزنند.
 
 
 
 
 
 
منبع : تماشاچی

نظرات

user

قطعا پای دولتی ها در کاره توی امد نیوز(صدای مردم) درباره این موضوع مفصلا توضیح داده بود جا داره تشکر کنم بخاطر بخش جهان منهای فوتبالتون واقعا عالیه

پاسخ دادن
user

سعی میکنیم در این بخش مواردی که بحث روز هستن رو پوشش بدیم

پاسخ دادن