تحلیل المانیتور از رشد شارپی قیمت دلار در ایران: نگران نباشید!

تحلیل المانیتور از رشد شارپی قیمت دلار در ایران: نگران نباشید!
واحد پولی ایران در طول یک سال گذشته بیش از یک سوم ارزش خود را از دست داده و به نظر می رسد اقتصاد ایران در حال سقوط کردن است اما علت اصلی شدت گرفتن افت ارزش پول ایران به خاطر ضعف های اقتصادی در این کشور نیست و هیجان مردم در تبدیل سرمایه های خود به مواردی همچون دلار و طلا نیز باعث این امر شده است که با وضعیت موجود، به صورت حبابی واحد پولی ایران در حال از دست دادن ارزشش می باشد؛ در ادامه به تحلیل المانیتور از رشد شارپی قیمت دلار در ایران توجه فرمایید.
 
 

بیشتر بخوانید؛ تاثیر گران شدن قیمت دلار بر اقتصاد ایران

 
 

تحلیل المانیتور از رشد شارپی قیمت دلار در ایران: نگران نباشید!

 
تحلیل المانیتور از رشد شارپی قیمت دلار
 
کارشناس اقتصادی المانیتور که مسائل اقتصادی ایران را رصد می کند 6 عامل را در کاهش ارزش پول ایران در طول یکسال گذشته بر شمرده که در ادامه به چکیده ای از آنها اشاره خواهیم کرد؛ با دراپ بال همراه باشید.
سیاستهای پولی غلط بانک مرکزی ایران اولین عامل اتفاقات اخیر در بازار ارز و اقتصاد ایران به شمار می رود. بانک مرکزی ایران که نتوانسته فاصله زیاد بین نرخ ارز دولتی و نرخ ارز در بازار آزاد ایران را کم کند، متهم ردیف 1 در ناتوانی در جلوگیری از کاهش ارزش ریال محسوب می شود. ایران که با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد در تامین ارز دچار مشکل شده است، نمی تواند همه منابع ارزی خود را به بازار تزریق کند و به همین دلیل، فشار تقاضای ارزی که به صورت تورمی و هیجانی نیز رو به افزایش است، موجب فروش ریال و تبدیل و خرید به دلار در سمت تقاضا شده است.
 

آمارها خبر از شدت گرفتن تورم می دهند 

 
با نگاهی به آمار بانک مرکزی ایران در تاریخ 20 مارس 2018 می یابیم که نرخ رشد تورم در ایران رو به افزایش است و این موضوع از طریق چند سیگنال قابل مشاهده است که می توان به افزایش قیمت ماهانه 1 قیراط طلای 18 عیار در پایان هر ماه، افزایش متوسط قیمت هر مترمربع خانه در ایران با توجه به آمار بنگاه های معاملاتی و مقایسه ماه به ماه قیمت دلار در 12 ماه گذشته است. وقتی همه این نشانه ها را در 12 ماه گذشته کنار هم قرار میدهیم، به وضوح شدت گرفتن کاهش ارزش ریال مشخص است. ارزش اونس طلا با افزایش 30.15 درصدی و ارزش دلار با افزایش 30.75 درصدی روبه رو شده است که افزایش دو برابری نسبت به دوره مشابه را نشان می دهد.
 
این در حالی است که بر اساس گزارش بانک مرکزی، تورم تنها یک واحد افزایش داشته و به عدد 9.6 درصد رسیده است حتی اگر آمار و ارقام بانک مرکزی را درست فرض کنیم اما متدلوژی دست یافتن به این اعداد قابل تامل است.
 
قیمت مسکن در ایران نیز تقریباً ثابت مانده و نسب به دوره مشابه با افزایش 12 درصدی رو به رو شده است که نشانگر این است که افزایش اخیر قیمت مسکن ناشی از افزایش شدید تقاضا نیست چرا که فروشنده ها به علت راکد ماندن سرمایه هایشان مجبور به پایین آوردن قیمتها شده اند و رونق نسبی در این بخش که بسیار ضعیف هم هست، به واسطه تقویت معقول قدرت خرید خریداران است.
با در نظر گرفتن نرخ نسبی تورم و قیمت مسکن در ایران در می یابیم که قدرت خرید مردم برای رفع امور روزانه خود تقریباً مناسب است و با توجه به این وضعیت، نرخ سود 18 درصد در بانکهای ایرانی پرداخت شد.
 

کاهش ارزش پول ایران کوتاه مدت است 

 
با توجه به نمودارها و شرایط کلی در اقتصاد ایران اگر عامل تاثیرگذار خاصی در اقتصاد ایران و جهان رخ ندهد، این کاهش ارزش واحد پول ایران مقطعی و کوتاه مدت خواهد بود. با توجه به تحقیقات اقتصاددانی به نام عباس ولدخانی که اقتصاد ایران از سال 1960 تا 2002 را رصد کرده است، واحد پول ایران در طول این بازه زمانی 13 درصد در مقابل دلار ارزش خود را از دست داده است؛ ولدخانی در گزارش خود به این نکته اشاره کرده که کاهش شدید ارزش واحد پول ایران به گران شدن یکباره کالاها در کشور ارتباط دارد و به نوعی ریشه داخلی دارد و نه خارجی. او با اشاره به اینکه در سال گذشته، ایرانی های شیب شدید گرانی ها را تجربه نکردند اما شاهد رشد GDP هم نبودند اما موسسه IMF تخمین زد در سال 2017 ایران رشد 3.5 درصدی GDP را تجربه کرده است و در حال حاضر علت اینکه ایرانی ها با شتاب و عجله در حال تبدیل سرمایه خود به دلار و طلا هستند با توجه به اصول اقتصادی از نظر این موسسه عجیب به نظر رسیده است. بر طبق این گزارش، قشر متوسط رو به بالای ایران در حال سو استفاده از وضعیت موجود و اقتصاد ضعیف ایران هستند و از این وضعیت در جهت تولید ثروت سو استفاده می کنند تا از سرمایه خود در مقابل افزایش دستمردها، افزایش قیمت کالاها و بی ثباتی حاکم در اقتصاد ایران، محافظت کنند.
 

سو استفاده قشر مرفه جامعه از وضعیت برای تولید ثروت

 
کارشناسان معتقدند مهارتهای این افراد اکنون با روش جدیدی در اقتصاد ضعیف ایران وارد شده و آنها با روشهای جدید در واقع به حباب موجود در اقتصاد ایران دامن می زنند. اکنون خوشحالترین صنف در ایران صرافی ها هستند چرا که مردم از اول صبح در جلوی صرافی ها صف می کشند تا پولهای خود را به دلار تبدیل کنند. جدای از حجم این تبدیل ارز که این روزها در صرافی ها می بینیم نکته دیگری که به هیجانات مردم دامن زده، شتاب گرفتن کاهش ارزش ریال از دسامبر 2017 است که با توجه به سیاستهای جدید آمریکا برخی را به فکر فرو برده و پیام رسان تلگرام که بزرگترین شبکه اطلاعرسانی ایرانی ها در فضای مجازی محسوب می شود نیز به انتقال سریع برخی اخبار بعضاً بی اساس و تشدید هیجان مردم برای خرید دلار و تشدید تقاضای کاذب کمک کرده است.
 

توصیه های روحانی برای پرهیز از ورود به این بازی پر خطر 

 
در این بین برخی نکات مهم در صحبتهای رییس جمهور ایران در فوریه 2018 وجود داشت چرا که روحانی در سخنرانی خود اعلام کرد که هیچ دلیل اقتصادی برای کاهش ارزش ریال وجود ندارد؛ او در سخنرانی خود خطاب به مردم گفت وارد این بازی پر خطر برای کسب سود بیشتر نشوند و روشهای بهتری برای کسب سود در اقتصاد وجود دارد.
با شرایط فعلی، مدیریت وضعیت موجود در بازار ارز برای دولت ایران بسیار سخت شده و باید هر چه زودتر برای کاهش هیجان موجود در بازار اقداماتی انجام دهند چرا که در صورت به ثبات رسیدن این قیمتهای کاذب برای دلار تقویت مجدد ارزش ریال در مقابل دلار، به کار اقتصادی زیادی نیاز دارد.
 
 
در نهایت به نظر می رسد ایجاد هیجانات بازار ارز به شکل کاذب و هیجانی توسط عده ای در پشت پرده در حال مدیریت شدن است و دولت می بایست هر چه زودتر عامل یا عوامل این نابه سامانی را شناسایی و با آن برخورد نماید.
 
محمدرضا مرتضایی
منبع : تماشاچی

نظرات

user

دلار شده 61000 چی میشد اگه اینا نابود میشدن

پاسخ دادن
user

خخخخخخ عجب سانسور تمیزی ایول دارین

پاسخ دادن
user

انتظار نداشتم دستمال مسولا باشین

پاسخ دادن
user

رشد هیجانی دلار ریشه اقتصادی نداره دوست عزیز یک نهاد خاص با اهداف خاص داره اینکارو میکنه . اینو تحلیلگرای اقتصادی جهان هم بهش اشاره داشتن

پاسخ دادن