گران شدن دلار ؛ آژیر قرمز در اقتصاد ایران در سال 97 به صدا در آمد

گران شدن دلار ؛ آژیر قرمز در اقتصاد ایران در سال 97 به صدا در آمد
امروز 19 فروردین 97 افرادی که صبح به دنبال خرید دلار بودند، چیزی را که تا این لحظه با آن مواجه شده اند را باور ندارند. اما به نظر می رسد با گران شدن دلار ، آژیر قرمز در اقتصاد نیمه جان کشور به صدا در آمده و سال 97، سالی سخت برای هموطنان عزیز خواهد بود؛ در ادامه به علت اصلی افزایش تقاضا برای دلار و اثرات آن بر برخی از بخشهای اقتصاد کشور نگاهی داشته ایم.
 

گران شدن دلار ؛ آژیر قرمز در اقتصاد ایران در سال 97 به صدا در آمد

 
 
گران شدن دلار
 
 
دراپ بال - در حالی که دلار در شب عید سطح قیمتی 4900-5000 تومان را تجربه می کرد و علت جهش آن از سطح 4500، افزایش تقاضا به خاطر سفرهای نوروزی خارج از کشور هموطنان عنوان شد اما در اتفاقی عجیب در کمتر از 20 روز، تا لحظه نگارش این متن، دلار سطح قیمتی 5800 را نیز تجربه کرده و به گفته شاهدان عینی اصلا دلاری در بازار وجود ندارد که بتوان آن را خرید!
 
با توجه به روند شدیدی که افزایش قیمت دلار به خود گرفته به نظر می رسد روزهای پر تلاطمی در انتظار اقتصاد کشور در سال 97 خواهد بود چرا که بسیاری از صنایع مادر، وابسته به دلار است و اگرچه این رویه ممکن است به سود دولت و درامدهای ارزی آن باشد اما ارزش پولی کشور با افت شدید مواجه شده و با ثبات قیمت دلار در همین سطوح قیمتی و یا افزایش مجدد قیمت آن، موج جدیدی از گرانی در کالاهای اساسی را شاهد خواهیم بود که به نظر می رسد تمامی دستاوردهای دولت در این چندساله را یک شبه به باد خواهد داد.
 

دلیل اصلی گران شدن دلار

 
کارشناسان معتقدند با توجه به رویکرد جدید دولت امریکا نسبت به برجام، خروج امریکا از توافقنامه اتمی 5+1 قطعی است و با توجه به پایبند نبودن آمریکا به تعهداتش، عملاً این توافقنامه بی اثر خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران نیز از برجام خارج می شود و به طور کلی به زودی شاهد فروپاشی برجام خواهیم بود از همین جهت، فعالان بازار در رویکردی پیشگیرانه به استقبال دوران پسابرجام و تحریمهای جدید علیه کشورمان رفته اند و سعی در تبدیل سرمایه های خود به دلار و طلا دارند تا از ارزش سرمایه شان در آن دوران کاسته نشود و همین هجوم یکباره و تقاضای شدید برای خرید دلار موجب جهش قیمتی جدید در این ارز بین المللی شده است.
 
 

تشدید رکود در اقتصاد ایران با گران شدن دلار

 
در شرایطی که بسیاری از بخشهای صنایع کشور هنوز در رکود به سر می برد، گرانی مجدد توان خرید مردم را بیش از پیش کاهش داده و همان اندک خریدارانی که در بازار بودند نیز قدرت خرید خود را از دست خواهند داد چرا که با یک حساب ساده اقتصادی اگر با خرید دلار گران بخواهند کالا یا محصول گران نیز به مردم تحویل دهند، اصولاً  قدرت خریدی برای خرید محسول آنها وجود ندارد و کار اقتصادی آنها با شکست رو به رو خواهد شد و رکود تشدید می شود.
 
به عنوان مثال اگر محصولات ایران خودرو و سایپا به بهانه گران شدن دلار، با جهش قیمتی رو به رو شوند، با توجه به قدرت اقتصادی ضعیف مردم طبیعتاً استقبالی از محصولات نخواهد شد و مثل چند سال قبل، پارکینگ های این دو کمپانی بزرگ پر خواهد بود از ماشینهایی که تولید شده اند اما خریداری برایشان وجود ندارد!
 
یا در بخش ساختمان، اگر قیمت فولاد و سیما و مصالح دیگر ساختمانی به دلیل گران شدن دلار افزایش یابد، در نتیجه یا بنگاه های ساخت خانه از ساخت خانه های جدید به دلیل ریسک بالا و خواب سرمایه منصرف می شوند که این اتفاق موجب راکد شدن بازار هزاران کسب و کار خرد مرتبط با ساختمان سازی خواهد شد؛ و یا آنهایی که ریسک می کنند و با مصالح گران خانه های جدید می سازند، می بایست بر روی قیمت تمام شده مسکن بیافزایند که این موضوع نیز با این مشکل مواجه خواهد شد که اندک خریداران بازار نیز توان خرید، خانه های گران قیمت فروشندگان را نخواهند داشت و در این سناریو هم انتظار تشدید رکود را خواهیم داشت.
 
با گران شدن دلار، بخش زیادی از پیمانکاران عملاً ورشکسته حساب می آیند چرا که بسیاری از حساب و کتاب های انها بر اساس دلار زیر 5000 تومان صورت گرفته و اکنون با توجه به قول و قراری که با کارفرمایان دارند می بایست کارهایشان را تحویل دهند که عملاً با این افزایش قیمت ناگهانی، از عهده آن بر نمی آیند.
 

کدام صنایع از گران شدن دلار ضرر می کنند و کدام صنایع از گرانی دلار سود می برند؟

 
با توجه به گران شدن ناگهانی دلار برخی صنایع از این قضیه به طور مقطعی منتفع می شوند و برخی دیگر نیز ضرر خواهند کرد؛ طبیعتا دو صنعت خودروسازی و انبوه سازی و ساختمان از افزایش قیمت شارپی دلار ضرر خواهند کرد اما صنایعی که با صادرات سر و کار دارند به طور مقطعی با افزایش حاشیه سود مواجه خواهند شد چرا که دلارهایی که از بابت معاملات بین المللی کسب کرده اند را به زودی به بازار تزریق می کنند و سود خوبی از بابت افزایش قیمت دلار خواهند کرد که از آن جمله می توان به پتروپالایشی ها و کامودیتی ها اشاره کرد.
 

تاثیر گرانی دلار بر بورس تهران 

 
همانطور که در بالا اشاره شد، مسلماً با گران شدن قیمت دلار، صنایعی که درآمد حاصل از صادرات محصولاتشان به صورت دلار است با افزایش حاشیه سود و تعدیل مثبت رو به رو خواهند شد که البته این موضوع حبابی و مقطعی خواهد بود چرا که این سود عملیاتی نبوده وتنها ناشی از تسعیر ارز و یا فروش دلارهای صادراتی به بازار آزاد به دست آمده در نتیجه سهامداران می بایست در خرید سهام این شرکتها احتیاط کنند و با بررسی کامل صورتهای مالی شرکتهای مذبور(عمدتاً پتروپالایشی و کامودیتی ها) اقدام به خرید سهام این شرکتها کنند. از طرف دیگر برخی صنایع مثل خودروسازیف انبوه سازی و مسکن، دارو، حمل و نقل و ... که از افزایش قیمت دلار تاثیر منفی می گیرند نیز احتمالاً در چند روز اینده حال و روز خوشی نداشته باشند و سهامداران این گروهها، وضعیت منفی و قرمزی را در سبد سهام خود می بینند.
 
شاید وقت آن باشد که به منظرو جلوگیری از تشکیل مجدد حباب در شاخص بورس که در سال 92 به واسطه جهش قیمتی دلار از 800 تومان به 3000 تومان رخ داد، اینبار نهاد ناظر بورس به منظور جلوگیری از ضرر و زیان سهامداران با کنترل بیشتری رشد و دافت نمادها و شاخص کل را زیر نظر بگیرد.
 
چرا که سهامداران زیادی در سال 92 با امید به اینکه بازار بورس در اوج گرانی ها و بالا رفتن دلار، اوضواع خوبی دارد به این بازار هجوم آوردند و وقتی متوجه حباب بودن شاخص بورس شدند که خیلی دیر بود و عمدتا با ضررهای بالای 50 درصد، مجبور به ترک بازار شدند
 
 

حمایت برخی اطرافیان دولت از گران شدن دلار 

 
در حالی برخی مشاورین اقتصادی و اطرافیان دولت از وضعیت فعلی دلار و بالا رفتن آن حمایت می کنند که استدلال آنها این است که در سالهای اخیر به واسطه سرکوب قیمت دلار، تولیدکنندگان داخلی ضربه خوردند و نمی توانند محصولات خود را با قیمت مناسب به بازارهای خارجی صادر کنند و به همین سبب، این صادرات بوده که به واسطه ارزان تمام شدن از واردات پیشی گرفته و رویه بالا رفتن قیمت دلار در روزهای اخیر را به نفع اقتصاد می دانند! این در حالی است که اکر این موضوع 1 نفع برای اقتصاد ایران داشته باشد اما قطعاً هزاران ضرر در پشت آن برای اقتصاد در پی خواهد داشت و اگر هم قرار بر این رویه بود می بایست در طول چند سال گذشته با شیب ملایم انجام می شد نه اینکه ظرف یک هفته، 1000 تومان بر قیمت دلار افزوده شود. البته دولتی ها باید هم از بالا رفتن دلار حمایت کنند چرا که افزایش سود قابل توجهی برای آنها در بودجه محقق خواهد شد اما تبعات منفی بعد از آن، غیرقابل کنترل خواهد بود و شاید بهتر باشد این موضوع سریعتر مدیریت شود.
 
 

پاسخگویی رییس جمهور در مورد جهش قیمتی دلار 

 
شاید بد نباشد در این شرایط آشفته رییس جمهور محترم من باب پاسخگویی بابت اتفاقات اخیر در سیمای جمهوری اسلامی ظاهر شوند و به مردم بابت این نابه سامانی کمرشکن و راههای مهار و پیگشیری از این وضعیت پاسخگو باشند چرا که با تداوم این وضعیت سال 97 بسیار سختی در انتظار هموطنان خواهد بود.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

الان ک من دارم اینو می نویسم دلار 5700 تومنه خدا میدونه یه ساعته دیگه میشه چند اقتصاد خر است

پاسخ دادن