بازگشت بلیتهای بخت آزمایی در فوتبال ایران

بازگشت بلیتهای بخت آزمایی در فوتبال ایران
قدیمی ها یادشان هست که در دوران پیش از انقلاب، بلیت هایی در باجه ها به فروش می رسید با عنوان بلیت های بخت آزمایی که افراد با خرید آنها شانس خود را برای برنده شدن یکی از جوایز نفیس در نظر گرفته شده، امتحان می کردند. پس از انقلاب نیز این طرح با کمی تغییرات با نام طرح ارمغان بهزیستی پیگیری شد که خیلی زود، به واسطه شباهت به طرح بلیتهای بخت آزمایی قبل از انقلالب جمع آوری شد. اما به نظر می رسد علاقه مندان به قمار و شانس و پولهای باد آورده دست از این موضوع برنداشته و با عنوانی جدید دوباره به میدان بازگشته اند!
 
 

بیشتر بخوانید؛ مسابقات پیامکی در تلویزیوین قمار است؟

 
بازگشت بلیتهای بخت آزمایی
 

بازگشت بلیتهای بخت آزمایی در فوتبال ایران

 
با کمی تامل در طرحهایی که در تلویزیون در حال اجرا هستند و تقریبا به جرات می توان گفت هر برنامه زنده ای با برگزاری یک مسابقه نظرسنجی منجر به قرعه کشی و یا استفاده از اپلیکیشن های اسپانسر برنامه که در نهایت منجر به کم شدن مبلغی از حساب بانکی آنها می شود(نوع جدید خرید بلیت های بخت آزمایی) و مخاطبین خوش خیال به امید برنده شدن در بسیاری از این قرعه کشی های خیالی که هرگز برندگان واقعی آنها معرفی نمی شوند و یا اعلام نمی شوند؛ روزانه میلیاردها تومان به جیب گردانندگان این بازی غیراخلاقی می ریزند.
 
با نگاهی به سبک اجرای برنامه های زنده در شبکه های خارجی به این نتیجه می رسیم که حجمی از نظرسنجی منجر به قرعه کشی که در ایران برگزار می شود، به جرات می توان گفت با کل جهان برابری می کند چرا که اصلاً در چنین برنامه هایی به این سبک عصر حجری اقدام به اغفال مخاطبین خود نمی کنند و اگر هم مسابقه یا قرعه کشی انجام شود توسط عامل انسانی و در جلوی چشم بینندگان انجام می شود و نه تنها نام برندگان اعلام می شود بلکه از آنها برای دریافت جایزه خود به صورت حضوری نیز دعوت به عمل می آید و مخاطبین به طور عینی برندگان را می بینند و مثل برنامه ای نود، سیستم قرعه کشی به طور کامپیوتری و شائبه دار انجام نمی شود(حتما سوتی برنامه نود در برنده شدن پدر خانم هادی نوروزی در ایام فوت آن مرحوم را به یاد دارید )
 
متاسفانه در برخی برنامه ها رسماً از بینندگان خواهش میکنند که در این قبیل مسابقات شرکت کنند و یا کدی را به شماره ای ارسال کنند(که بابتش از حساب افراد مبلغی کم می شود) و در نهایت نیز این مخاطبین هستند که عمدتاً سرشان بی کلاه می ماند و پولهای باد آورده و بدون زحمتی که روزانه جا به جا می شود و هیچ نظارتی بر کیفیت برگزاری این قرعه کشی های عمدتاً صوری صدا و سیما نیز وجود ندارد.
 
به عنوان مثال اگر در یک برنامه اعلام شود طی نظر سنجی هفته گذشته که با حضور 3 میلیون کاربر انجام شد، 1 نفر برنده جایزه 1 دستگاه BMW شده است و شماره موبایل فرد مذکور 2856***0939 بوده و نام و نام خانوادگی و یک شهر هم فرضاً اعلام شود، آیا مخاطبین قادرند این موضوع را راستی آزمایی کنند؟ تنها مورد قطعی در این پروسه، کم شدن حساب از افراد است وگرنه در تک تک بخش های پروسه این نظرسنجی ها و قرعه کشی ها، شائبه های بسیار وجود دارد.
 
جریان نقدینگی در این حوزه انقدر جذاب است که تقریبا می توان گفت در هر برنامه مرتبط یا غیر مرتبط به فوتبال که به طور زنده در تلویزیون پخش می شود، به بهانه user engagement چنین مسابقاتی با جوایزی وسوسه کننده ترتیب داده می شود که سرنوشت برندگان این مسابقات هرگز معلوم نشده است. تنها تفاوت طرح های فعلی با بلیت های بخت آزمایی، کاغذی نبودن موارد خریداری شده توسط کاربران است.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

ک1

پاسخ دادن
user

فساد و دیگر هیچ

پاسخ دادن