شکست پروسه مهار تورم دولت روحانی با چند اقدام اشتباه

شکست پروسه مهار تورم دولت روحانی با چند اقدام اشتباه
این روزها علی رغم شعارهای رییس جمهور مبنی به رونق و سرحال بودن اقتصاد، اما با نگاهی به وضعیت صنایع متوجه می شویم که نه تنها خبری از رونق و نشاط اقتصادی نیست، بلکه طبق آخرین آمار در ماه گذشته بیش از 500 هزار نفر نیز به دلیل رکود فزاینده، از کار بیکار شده اند! البته مشخص است که تکیه برخی آمار و ارقام دولت تنها به چند صنعت بزرگ از جمله پتروپالایشی ها و کامودیتی ها باشد که به واسطه حجم عمده نقدینگی که در انها جریان دارد، طبیعتاً آمار و ارقام را نیز به نفع خود تکان خواهند داد اما حقیقت این است که بخش عمده ای از اشتغال در صنایع کوچکتر و کسب و کارهای خرد در رکود به سر می برد و همین امر نیز باعث رخوت اقتصادی شده است.
 

شکست پروسه مهار تورم دولت روحانی با چند اقدام اشتباه

 
 
مهار تورم دولت روحانی
 
حسن روحانی با شعار مهار تورم و انتقاد از سیاستهای تورم زای محمود احمدی نژاد بر سر کار آمد و در طول مدت ریاست جمهوری اش در مرحله اول و در مرحله دوم تا به اینجای کار با سیاستهای انقباضی که در پیش گرفته سعی در مهار تورم داشته که البته تا حدی در این زمینه موفق بوده اما این مهار به چه قیمتی بوده است؟
 
در واقع روحانی برای مهار تورم در چند مرحله تلاش کرد نقدینگی در دست مردم را خارج کند تا قدرت سمت تقاضا در بسیاری از بازارهای موازی کم و کمتر شود؛ او در اولین اقدام با دعوت مردم به سرمایه گذاری در بورس در سال 92، سرمایه سرگردان زیادی را در بازار بورس از سطح جامعه جذب کرد و با بالا بردن شاخص بورس تا سطح 89000 و سقوط آزاد یکباره آن، بخش زیادی از این سرمایه را در بورس محبوس کرد تا مردم به واسطه ضرری که از خرید سهام کرده بودند یا دست به سهام خود نزنند و پولشان را بیرون نکشند و همچنان سهامدار باقی بمانند و یا اگر هم قصد فروش دارند، با ضررهای سنگین و بلای 40 درصد مجبور شوند سرمایه خود را نقد کنند و در واقع بازار بورس به محلی برای بلعیدن سرمایه مازاد مردم تبدیل شد و با این اقدام تا حد زیادی از نقدینگی سرگردان در بازار که هر ان ممکن بود به یک بازار جذب شود و سمت تقاضا را تحریک کنند و به تبع آن، قیمتها افزایش شدید پیدا کنند(تورم)، مهار کرد.
 
تیم اقتصادی روحانی در فاز بعدی پروژه ایجاد رخوت در بخش مسکن را کلید زد به طور یکه یکی از بازارهای پر رونقی که تاثیر مستقیم بر تورم جامعه داشت همین بخش مسکن بود که با سیاستهای دولت روحانی که بر خلاف دولت احمدی نژاد بود، با رکودی عجیب همراه شد به طوری که هزاران حرفه و کسب و کاری که مستقیم و غیرمستقیم با صنعت ساختمان و مسکن در ارتباط بود، نیز از بابت این رکود، به کما فرو رفت.
 
 

برجام موثر نبود 

 
با گذشت زمان مشخص شد سیاستهای اقتصادی دولت، چندان موثر نبوده و علی رغم توافق برجام اما گشایش خاصی در وضع اقتصادی کشور رویت نشد که هیچ بلکه روند تورم و گرانی در برخی اقلام اساسی مثل فولاد شدت بیشتری گرفت که تاثیر مستقیم بر گران شدن خودرو و مسکن و بسیاری از صنایع دیگر داشت و این مورد با افزایش 2000 تومانی دلار همراه شد به طوری که دلاری که در سطح 3000 تومان در قبل از توافق برجام آرام گرفته بود، پس از توافق برجام با سیر صعودی که به خود گرفت حتی سطح 5000 تومان را نیز به خود دید و شکستی دیگر در کارنامه تیم اقتصادی دولت به ثبت رسید؛ چرا که همگان به خوبی میدانند شتاب گرانی ها در کشور به شتاب بالا رفتن نرخ دلار بستگی دارد و اصولاً گرانی بسیاری از اقلام اساسی، ارتباط مستقیم با قیمت دلار دارد و وقتی مسئولین اقتصادی دولت تنها نظاره گر بالا رفتن قیمت دلار بودند به تناقض آشکار بین آمار و ارقام اعلامی تورم و تورم واقعی موجود در سطح جامعه فکر نکردند و نتیجه اینکه اکنون شاهد افزایش اعتراضات به وضع معیشت در سطح جامعه هستیم چرا که اعداد و ارقام اعلامی دولت مبنی بر اوضاع گل و بلبل، با وضعیت واقعی که در سطح جامعه و اقتصاد کشور در جریان است همخوانی ندارد به طوری که جامعه به این نتیجه رسیده که دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به مراتب اسفناک تر از دوران محمود احمدی نژاد بوده است...
 
از قبل توافق برجام نیز کارشناسان اقتصادی معتقد بودند شاید 30-40 درصد مشکلات کشور مرتبط به تحریم باشد و عمده مشکل اقتصادی کشور مربوط به سومدیریت در این بخش بوده که اکنون  این گفته، نمود بیشتری پیدا می کند! تا پیش از این هر مشکلی در کشور به وجود می آمد، مسئولین به سادگی عامل تحریم را علت مشکل قلمداد می کردند، اما اکنون چه؟ اگر تحریم همچنان تحریم هستیم چرا در توافق برجام مانده ایم؟ اگر تحریم نیستیم، چرا وضعیت اقتصادی کشور اینگونه است؟ وضعیتی که عمده دلیل آن را قبلاً تحریم ها اعلام می کردند.
 

شاخص سازی در بورس 

 
شاخص بورس هر کشور که دماسنج اقتصادی اقتصاد آن کشور است، اکنون برای ایران در سطوحی نزدیک به 100 هزار قرار دارد اما قرار گرفتن شاخص در این سطح می بایست خبر از شکوفایی اقتصاد و نشاط و رونق اقتصادی در کشور داشته باشد، اما آیا به واقع چنین وضعیتی در سطح کشور وجود دارد؟ کدام کارشناس اقتصادی، قرار گیری شاخص بورس در این ارتفاع را تایید می کند؟
 
آیا دولت محترم دلیل قانع کننده ای برای ورشکستگی بانکها و صنایع خودروسازی دارد؟  چرا ارزش بسیاری از نمادهای خودروسازی و بانکی در بورس، زیر قیمت اسمی است؟
 
 
بزرگترین اشتباه دولت این بود که همه چیز را منوط به توافق برجام کرد و تصور کرد، همه مشکلات کشور تنها با توافق برجام حل خواهد شد! غافل از اینکه مشکل اصلی کشور سو مدیریت گسترده در تمام سطوح بوده و هست و نه تحریم ها... و اکنون با رفع ظاهری تحریم ها نیز دولت نمی تواند مشکلاتش را رفع و رجوع کند و وضعیت معیشت، اقتصاد، اشتغال کشور ثروتمند ایران را بهبود بخشد.
 
اقتصاد ایران که به واسطه تحریم در زمان احمدی نژاد دچار بیماری رکود تورمی شده بود(وجود همزمان رکود و تورم) علی رغم اعدادی که اعلام می شود، هنوز نتوانسته به روند مساعد بازگردد.
 
رکود تورمی» رکود به خاطر نبود موارد اولیه برای صنایع و ناتوانی صنایع در صادرات و واردات و تورم نیز به واسطه بالا رفتن شارپی قیمت دلار از سطح 700 تومان تا سطح 3000-3500 تومان که گرانی ناگهانی با شیب شدیدی  را در تمامی سطوح به همراه داشت.
 
 

بیشتر بخوانید؛ آیا دولت برای پر کردن کسری بودجه ش، نوسانگیری می کند؟

 
 
منبع : تماشاچی

نظرات