فیلم حرفهای سیاسی لیلا حاتمی و مقایسه با مارلون براندو

فیلم حرفهای سیاسی لیلا حاتمی و مقایسه با مارلون براندو
اخیراً شاهد اظهار نظر خانم لیلا حاتمی، در کنفرانس مطبوعاتی فیلم خوک در جشنواره فیلم برلین در مورد سرنوشت اعتراضات و تظاهرات در ایران بوده ایم؛ این اظهارات با واکنشهای تندی علیه ایشان و البته حمایتهایی نیز همراه بوده است اما به نظر می رسد این قبیل اعتراضات از جنس اعتراضاتی شبیه به علی کریمی نسبت به فساد در فوتبال است و از سوی افرادی مطرح می شود که چیزی برای از دست دادن ندارند و تنها در حرف، اعتراض خود را اعلام می کنند و به ظاهر در جبهه مردم ظاهر می شوند؛ در ادامه به حرکت نمادین شگفت انگیز مارلون براندو وقتی جایزه اسکار را به خاطر پدرخوانده برد، توجه فرمایید.
 

حرفهای سیاسی لیلا حاتمی و مقایسه با مارلون براندو

 
تفاوت بیان دیدگاه سیاسی تامل برانگیز لیلا حاتمی و مارلون براندو
 
دراپ بال - مارلون براندو وقتی برنده اسکار شد نه تنها از دریافت جایزه استنکاف کرد، بلکه یک زن سرخپوست را به جشنواره فرستاد تا علیه سیاستهای آمریکا درباره رنگین پوستها، بیانیه بخواهند. تفاوت هنرمند و کاسب جایزه اینجاست.
 
تفاوت اعتراضات محترمانه و اثرگذار را مقایسه کنید. اگر اصغر فرهادی در اعتراض به فرمان ترامپ مبنی بر عدم حضور اتباع ایرانی در امریکا برای دریافت جایزه اسکارش به این کشور سفر نمیکند اما سفیرانی را برای دریافت جایزه می فرستد چندان ارزشمند نیست. اگر همین خانم لیلا حاتمی در فیلمی، اکنون برنده یکی از سیمرغ ها شده بودند شاید هرگز این اظهارات بیان نمیشد؛ و اگر بازیگری به شرایط معترض است و در عمل کاری برای اعتراضش نمی کند، چندان اثر گذار نخواهد بود و مثه یک جرقه کوچک به سان هزاران اعتراض ریز و درشتی که در این کشور صورت میگیرد، به حساب می آید و نه بیشتر و اثرگذارتر.
 
سوال این است که اکنون علی کریمی که با اون توپ پر، پرچم مبارزه با فساد را برداشته بود کجاست؟  فردا خانم لیلا حاتمی که اینچنین صحبت کردند کجایند؟ شاید اگر خانم حاتمی هم روش استاد خود یعنی خانم سوسن تسلیمی را الگوی خود در بیان دیدگاه سیاسی انتخاب میکردند، اثرگذار تر از صحبتهای دست و پا شکسته در یک مکان بی ربط به بیان این موارد انتخاب بود.
 
 

فیلم حرکت شگفت انگیز مارلون براندو در مراسم اسکار در اعتراض به سیاستهای آمریکا و هالیوود

 
 

 
 
 
 

فیلم حرفهای لیلا حاتمی در اعتراض به سرنوشت تظاهرات در ایران

 
 

 
 
لیلا حاتمی در این صحبتها از مرگ اعتراض کنندگان و تظاهرات کنندگان در ایران سخن گفته است.
 
پی نوشت: ماکرون رییس جمهور فرانسه نیز چند سال پیش در واکنشی تند نسبت به حمله عده ای تظاهرکننده به پلیس فرانسه اعلام کرد، حمله به پلیس فرانسه مساوی با حمله به خاک فرانسه است و با متخلفین برخورد شدیدی می شود.  اگر واقعاً حرف خانم حاتمی در دفاع از دراویش بوده باشد، اول اینکه خود دراویش گنابادی از این عده اعلام برائت کرده اند دوم اینکه چطور می توان حمله به پلیس را توجیه کرد؟  خانم حاتمی در این قضیه چند تن از نیروهای پلیس زیر گرفته شده اند و از دنیا رفته اند ... نیروهایی که برای امنیت مردم در استخدام پلیس بودند و از جنس همین مردم بودند. اگر مشکلی با نظام داشتید، این مورد، مورد خوبی برای عنوان کردن نبود چرا که هر ذهن آزاد اندیش و عادلی، حمله به پلیس را محکوم می کند.
 
منبع : تماشاچی

نظرات

user

هر کسی مالک زبان خویش و عملکرد آن است. در مقابل اشخاصی که عملکرد زبان کسی خرسند نمی شوند در صدد درآوردن ان از حلقوم مالک آن است. متاسفانه برخی از منتقدین در طول تاریخ اظهار نظر ها و اقداماتشان علیه دیگران محک و معیار عادلانه و الهی جهت ارزیابی ندارند و مشاهد شده است که در طول تاریخ منتقدین مقدس ترین زبان های موچود را به نحوی از آنها بریده اند که مظلومیت آنها سبب شده که مورد احترام میلیون ها نفر در 100 ها سال بعد از خود شوند .نظیر سقراط گالیله و امامان علی ( ع ) و حسین ( ع ) و هزاران نفر دیگر

پاسخ دادن
user

حرف حقو باید زد چ تو نود چ تو جشنوره برلین دست خانم حاتمی کیا هم درد نکنه من یکی از طرفداراشونم

پاسخ دادن
user

البته تو ایران فقط پلیس ها و نیروهای دفاع از امنیت هستند که به دست دراویش داعشی یا دیگر آشوب گران کشته می شوند نه مردم عادی و معترض!

پاسخ دادن