دیپلماسی رژ لب ارتش زیبارویان کره شمالی

دیپلماسی رژ لب ارتش زیبارویان کره شمالی
«ارتش زیبارویان» که گفته می‌شود حتی همسر رهبر کره‌شمالی هم زمانی جزئی از آن‌ها بوده، حالا تبدیل به نمادی شعاری برای کره‌شمالی شده است. از طرف دیگر بسیاری هم از حضور این زنان به‌عنوان «ابزاری دیپلماتیک» یاد می‌کنند که از طریق آن‌ها پیغام صلح به همسایه جنوبی فرستاده شده است. نیویورک‌تایمز حتی عنوان دیپلماسی رژ لب را برای این افراد انتخاب کرده است.
 
در دیپلماسی رژ لب چه کار میکنند
 

دیپلماسی رژ لب ارتش زیبارویان کره شمالی

 
دراپ بال - بازی‌های المپیک زمستانی در پیونگ‌یانگ کره‌جنوبی در حال برگزاری است و چشم بسیاری از رسانه‌های دنیا معطوف به همین رقابت‌ها؛ البته فارغ از مدال‌های رنگارنگی که بین ورزشکاران برتر در این المپیک توزیع می‌شود، یکی از سوژه‌های جذاب برای رسانه‌های مختلف، کاروان کره‌شمالی است؛ کشوری که به‌خاطر مسائل هسته‌ای‌اش به‌شدت تحت نظارت است و ورودش به کره‌جنوبی هم کلی سروصدا به‌پا کرد.
 
اگر داستان «سامسونگ» برای کاروان ایران حل‌وفصل شد، ورزشکاران کره‌شمالی در صف اول این بحران قرار گرفتند. درواقع پیش از آنکه صحبتی از ایران به میان بیاید، خبر رسید که گوشی‌های گران‌قیمت سامسونگ به ٢٢ ورزشکار و هیئت همراه کره‌شمالی نخواهد رسید.
 
هرچند که این موضوع هم باز به حاشیه رانده شد و تحت‌الشعاع «فرستادگان ویژه» کره‌شمالی قرار گرفت! ماجرا مربوط به ٢٣٠ زن تماشاگر و هوادار کره‌شمالی است که رهبر این کشور به همسایه جنوبی فرستاده تا ورزشکاران کره‌شمالی را تشویق کنند؛ زنانی بسیار معروف در دو کره که برای خودشان ماجرای زیادی دارند.
 
درواقع بعد از ورود ورزشکاران کره‌شمالی به پیونگ‌یانگ، خبرنگاران زیادی منتظر بودند تا هواداران ویژه از کره‌شمالی برسند؛ هوادارانی که حالا لقبی بین‌المللی پیدا کرده‌اند و به آن‌ها «ارتش زیبارویان» می‌گویند، اما این ارتش زیبارویان چه افرادی هستند؟
 
در گزارشی که «اکسپرس» نوشته و بسیاری از رسانه‌های دیگر هم به آن پرداخته‌اند، این ٢٣٠ زن همگی از دانشجویان برتر دانشگاه‌های کره‌شمالی هستند که با تأیید رهبر کره‌شمالی به بازی‌های المپیک زمستانی فرستاده شده‌اند. شرط حضور در این گروه هواداری هم بسیار سخت است و زنان موردنظر باید ویژگی‌های لازم را داشته باشند؛ اولین شرط این است که قد آن‌ها زیر یک متر و ٦٣ سانتی‌متر نباشد.
 
شرط بعدی این است که حتما از خانواده‌های مرفه کره‌شمالی باشند. شروط اصلی دیگر هم اینکه باید صدای خوبی برای خواندن شعار‌ها داشته باشند و از لحاظ چهره و بدن هم بیشتر شبیه مدل‌های شناخته‌شده باشند. با وجود این سخت‌گیری‌ها، یکی دیگر از اصولی که رهبر کره‌شمالی به آن اصرار دارد این است که باید «وفادار» باشند؛ به این معنی که فکر ماندن در کشوری که به آنجا فرستاده می‌شوند به سرشان نزند و حتما به کره‌شمالی برگردند.
 
حالا این «ارتش زیبارویان» تبدیل به یکی از جنجالی‌ترین سوژه‌ها در کره‌جنوبی شده، چون هم شیوه تشویق‌کردنشان منحصربه‌فرد است و هم رفتارشان؛ اول اینکه طبق قانون، آن‌ها اجازه بردن پرچم کره‌شمالی در ورزشگاه را ندارند، ولی با ابتکاری که به خرج داده‌اند همگی لباس یکدست به رنگ پرچم کره‌شمالی به تن می‌کنند و از سوی دیگر پرچم‌های کره متحد را در ورزشگاه تکان می‌دهند. سخت‌گیری‌های لازم هم از سوی کره‌شمالی برایشان در نظر گرفته شده و بعد از انجام مسابقه همگی باید به محل اقامتشان که در فاصله ١٢٠ کیلومتری پیونگ‌یانگ است برگردند؛ اگر یکی از آن‌ها غیبت داشته باشد، «زندان» در انتظارش است.
 
البته سیاست‌مداران کره‌جنوبی هم نگاه سفت‌وسختی به آن‌ها دارند و از مسئولان برگزار‌کننده این رقابت‌ها خواسته‌اند که چهارچشمی مراقب رفتار این زنان باشند تا به‌ناگاه شعار‌های تبلیغاتی رهبر کره‌شمالی را به نمایش نگذارند. «ارتش زیبارویان» که گفته می‌شود حتی همسر رهبر کره‌شمالی هم زمانی جزئی از آن‌ها بوده، حالا تبدیل به نمادی شعاری برای کره‌شمالی شده است.
 
نیویورک‌تایمز می‌نویسد که این حربه کره‌شمالی برای عادی جلوه‌دادن اتفاقات در این کشور است و از طریق این زنان در پی انتشار تصویری مشخص از کره‌شمالی است تا چیز‌هایی را که درباره این کشور بیان می‌شود کذب جلوه دهد. از طرف دیگر بسیاری هم از حضور این زنان به‌عنوان «ابزاری دیپلماتیک» یاد می‌کنند که از طریق آن‌ها پیغام صلح به همسایه جنوبی فرستاده شده است. نیویورک‌تایمز حتی عنوان «دیپلماسی رژ لب» را برای این افراد انتخاب کرده است.
البته نمی‌شود گفت که همه سیاست‌مداران کره‌ای از حضور این زنان در این بازی‌ها راضی هستند، چون آن‌طور که رسانه‌های خارجی نوشته‌اند، هزینه رفت‌وآمد، خوراک و اسکان این ٢٣٠ زن برعهده کره‌جنوبی است؛ موضوعی که خشم بعضی از سیاست‌مداران کره‌ای را برانگیخته، ولی آخرین‌بار که کره‌جنوبی حاضر نشد هزینه «ارتش زیبارویان» را بدهد، آن‌ها در کره‌شمالی ماندند و مردم همسایه جنوبی اعتراض کردند. به عقیده اهالی کره‌جنوبی، این زنان، زیبایی طبیعی دارند و برخلاف زنان جنوبی که زیادی دست به جراحی‌های پلاستیک می‌زنند، زنان شمالی زیبایی‌شان ذاتی است. اتفاقا همین برداشت چندوقتی می‌شود که صدای انجمن‌های حمایت از زنان را هم درآورده است؛ آن‌ها معتقدند که از «ارتش زیبارویان» سوءاستفاده می‌شود و باید جلوی آن گرفته شود.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

چقد کره شمالی و داعش و ج ا ا شبیه همن یه وقت نمیرین از این همه خوشگلی عفریته ها

پاسخ دادن