صحبتهای متناقض رسول صدرعاملی در مورد برندگان نهایی جشنواره فجر

صحبتهای متناقض رسول صدرعاملی در مورد برندگان نهایی جشنواره فجر
جشنواره فجر امسال اتفاقات عجیب و غریب کم نداشت و باز هم مثل همیشه صدای اعتراض اینبار بلندتر از همیشه از سوی اهالی سینما نسبت به داوریها به گوش می رسید؛ شب گذشته رسول صدرعاملی و محمدرضا فروتن به عنوان نماینده ای از هییت داوران هفت نفره این دوره از جشنواره فجر مهمان برنامه هفت رضا رشیدپور بودند که در برخی از صحبتهای آقای صدرعاملی، تناقض های اشکاری دیده می شد؛ در ادامه به صحبتهای متناقض رسول صدرعاملی در مورد برندگان نهایی جشنواره فجر می پردازیم با ما همراه باشید.
 
صحبتهای متناقض رسول صدرعاملی در مورد برندگان نهایی جشنواره فجر

صحبتهای متناقض رسول صدرعاملی در مورد برندگان نهایی جشنواره فجر

 
دراپ بال - در ابتدای برنامه رشید پور از دو مهمان خود سوال کرد که آیا این دوره از جشنواره تحت تاثیر سفارشات بیرونی بوده است یا خیر؟ که هر دو با قاطعیت با جواب منفی به این سوال، شائبات و شایعات در این زمینه را تا حد زیادی در ابتدای برنامه تعدیل کردند. اما این سوال از جانب رشیدپور از دو منظر ایراد داشت به طوری که فروتن و صدرعاملی دو نفر از هفت نفر هییت داوران بودند و نه همه آنها و حتی اگر به فرض محال، به بقیه داوران سفارشی هم شده باشد، این دو بزرگوار نمی توانستند از جانب آنها صحبتی انجام دهند و تنها در مورد خودشان صحبت کردند که چنین چیزی نبوده است؛ ایراد دوم طرح این سوال این بود که هیچوقت حتی اگر به فرض محال سفارشی هم به فروتن و صدرعاملی در این زمینه شده باشد، آنها هیچگاه در رسانه ملی و جلوی چشم میلیون ها بیننده، آن را به طور علنی بازگو نمی کنند چرا که در صورت انجام آن کار، حیثیت خود را زیر سوال می بردند! در نتیجه اساساً جواب این سوال از ابتدا مشخص بود و چیزی جز پاسخ منفی از زبان رسول صدرعاملی و محمدرضا فروتن در این رابطه بیرون نمی آمد.
 
 
نکته عجیب دیگر در صحبتهای رسول صدرعاملی این بود که گویی رویکرد داوران این دوره کشف استعداد های جدید در سینما بوده است و به همین خاطر پژمان جمشیدی، سارا بهرامی و ... کاندید شده اند! این در حالی است که اگر قرار به کشف استعداد جدید در دیگر حوزه ها هم بودند، به جای اهدای جایزه به جناب حاتمی کیا که تقریباً هر سال پای ثابت جوایز هستند، اینبار به استعداد بی بدیل و نوظهور سینمای ایران یعنی هومن سیدی می بایست جایزه اهدا می شد. شاید بینندگان تلویزیونی مفهوم صحبت هومن سیدی هنگام دریافت جایزه اولش را متوجه نشده باشند اما صحبت او در واقع کنایه تلخی بود به اینکه او می داند با دریافت یک جایزه که تا قبل از ان، اسمش را هم نشنیده، دیگر شانسی برای دریافت جایزه بهترین کارگردانی را نخواهد داشت و این دقیقا مصداق انتقاد رضا رشیدپور در مورد اهدای دو جایزه در برخی بخش ها بود که به نوعی برای ساکن کردن اعتراضات(!) یک جایزه به نفری که مستحق دریافت جایزه بود اهدا شد و جایزه دوم به نفر سفارشی!!!
 
 
عجیبترین بخش صحبتهای صدرعاملی به جایی بر می گردد که او مدعی شد، به دلیل کلیشه شدن جواد عزتی، ساعد سهیلی، مهناز افشار، باران کوثری و ... نیازی به اهدای جایزه به آنها نبوده است ! آقا رسول عزیز اگر بخواهیم مظهر کلیشه را در کل جشنواره مثال بزنیم،کسی نیست جز ابراهیم حاتمی کیا ! خود بخوان حدیث مفصل را ...
این استدلال که در هر جشنواره اگر چند استعداد جدید رو شوند، رویکرد خوبی است اما نه به قیمت قربانی کردن حقیقت و نادیده گرفتن بازیهای قوی پیشکسوتان این عرصه! اگر هیئت داوران به دنبال توسعه دامنه بازیگران فعال در سینمای ایران است شاید بهتر بود راه دیگری انتخاب می شد.
 
 
از دیگر رویکردهای عجیب آقای صدرعاملی که شب گذشته مطرح شد این بود که اگر فیلمی به دلش ننشیند، به طور کل به هیچ بخشی از آن فیلم نگاهی برای اهدای جایزه و یا کاندید شدن، ندارد! روکیردی که شاید فقط مختص ایشان باشد و لاغیر !
آخرین شگفت انگیز برنامه هفت شب گذشته بر می گشت به صحبتهای آقای رضوی در توییترش در مورد فیلم لاتاری که در هیچ بخشی حتی کاندید هم نبود؛ او در توییترش ضمن گلایه از این موضوع عنوان کرد از قبل به او اعلام شده بود لاتاری در جمع برندگان جوایز جشنواره فجر جایی ندارد! مگه می شود فیلمی در بین 22 اثر منتخب قرار داشته باشد(به جز آثار مستند و انیمیشن) اما حتی یک کاندید هم نداشته باشد؟
 
صدرعاملی پس از شنیدن توییت آقای رضوی در مورد اعمال نظر در مورد فیلم لاتاری، مدعی شد در همه جشنواره های دنیا، مسئولین برگزار کننده و اسپانسر در عناوین و جوایز نهایی اعمال نظر می کنند و این چیز عجیبی نیست اما از طرف دیگر منکر هرگونه فشار از بیرون برای برنده شدن یا نشدن، کاندید شدن یا نشدن فیلم یا عوامل فیلم شدن!
 
 
در پایان از نکات سوال برانگیز جشنواره امسال این بود که هر دو کارگردان فیلمهای مرتبط با جنگ، به طور مشترک جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کردند(تنگه ابوقریب و به وقت شام)؛ بهتر نبود به قول خودتان کمی از کلیشه دور شوید دوستان هیئت داوران؟؟؟
 

انتقاد بهزاد وفاخواه از رفتار و گفتار ابراهیم حاتمی کیا بر روی سن 

 
فیلم میلیاردی می‌سازی، با بهترین شرایط اکران می‌گیری، سیمرغ رو دوتایی می‌کنند تا بدون سیمرغ نمانی، سی ساله روی این صحنه می‌آیی و باز طلبکاری و از تلویزیون به خدا شکایت می‌بری چون چیزی جز تحسین از فیلمت پخش کرده! این است بچه لوس سینمای وابسته!
 
 
* گفتنیست حاتمی کیا، شب گذشته خود را کارگردان وابسته به نظام خوانده بود.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

بهزاد وفا خواه همه چیو گف جشنواره فجر هم افتضاح شده

پاسخ دادن