کمیته فنی یا کمیته پیشکسوتان؟ بررسی نفر به نفر اعضای کمیته فنی استقلال

کمیته فنی یا کمیته پیشکسوتان؟ بررسی نفر به نفر اعضای کمیته فنی استقلال
اولین جلسه کمیته فنی استقلال فردا با حضور جواد قراب، علی جباری، حسن روشن، محمد نوری، بیژن طاهری، سهراب بختیاری زاده و سیروس دین‌محمدی برگزار می شود. به همین بهانه به بررسی نفر به نفر این اعضا و چرایی حضور انها در کمیته فنی باشگاه استقلال می پردازیم.
انتخاب اعضای کمیته فنی استقلال با حرف و حدیث های فراوانی رو به رو شده است که در ادامه مطلب به بررسی مختصر نفر به نفر اعضای این کمیته می پردازیم. با ما همراه باشید.
سلطان علی جباری علی جباری بازیکنی از دهه چهل! علی جباری که سلطان اول و اصلی فوتبال ایران نیز لقب گرفته است یکی از انتخاب های درست و شایسته برای حضور در کمیته فنی استقلال بوده است چرا که با بیش از یک دهه حضور در استقلال و افتخار آفرینی های پیاپی و گل های به یاد ماندنی که درون دروازه حریفان کرده هرگز از یاد و خاطره استقلالی ها فراموش نخواهد شد و بعد از فوت مرحوم حجازی و منصورخان پورحیدری در واقع یکی دیگر از سرمایه های معنوی باشگاه استقلال به حساب می آید که جوان تر ها می توانند از او درس های زیادی بیاموزند و از تجربه وی استفاده کنند.
جواد قراب جواد قراب بازیکنی از دهه چهل و پنجاه! آقا جواد یکی از پرافتخارترین بازیکنان استقلال محسوب می شود که با این تیم به قهرمانی اسیا هم دست یافته است. احترام به ایشان به عنوان یک پیشکسوت بر تمامی استقلالی ها واجب است اما عده ای معتقدند، با وجود علیآقای جباری نیازی به تعدد حضور پیشکسوتان از نسل دور استقلال در کمیته فنی نیست چرا که نام این کمیته در واقع کمیته فنی است و نه کمیته پیشکسوتان و فوتبال مدرن امروزی فرسنگ ها با فوتبال دهه 40 و 50 تفاوت دارد.
حسن روشنحسن روشن بازیکنی از دهه پنجاه! مرد همیشه منتقد فوتبال ایران از لحاظ سواد فوتبالی در وضعیت بسیار خوبی به سر می برد به طوری که از معدود مربیانی است که بالاترین مدرک مربیگری FA از انگلستان را دریافت کرده و بدون شک از بعد فنی می تواند به سرمربی استقلال کمک شایانی داشته باشد. اما انتقادهای صریح او بعضاً جو باشگاه را متشنج کرده و عده ای مخالف حضور هر گونه فرد حاشیه ساز در بدنه فنی و مدیریتی استقلال هستند.
بیژن طاهری بیژن طاهری بازیکنی از نسل دهه شصت! بیژن طاهری هم یکی دیگر از آن انتخاب های یا بهتر بگوییم انتصاب های پر حرف و حدیث در کمیته فنی استقلال است چرا که ایشان تنها دو فصل در سال های 1365 و 1366 در استقلال حضور داشته اند و اگر بنا به حضور چنین پیشکسوتانی با سابقه دو ساله در استقلال بود، بسیاری از بازیکنان با سبقه قوی تر به ایشان ارججیت داشتند.
محمد نوری محمد نوری
بازیکنی از نسل دهه هفتاد! محمد نوری در دهه هفتاد در 4 فصل عضو تیم استقلال بوده است که سالهای حضور او در استقلال به ترتیب 1372، 1374، 1376، 1377 است. با سپاس از بازکنانی که حتی 1 دقیقه برای استقلال زحمت کشیده اند، اما مشخص نیست بازیکنی که تنها 4 فصل ان هم به طور غیر پیوسته در استقلال حضور داشته است چطور و با چه عنوان و مدرک معتبری در عرصه مربیگری به کمیته فنی استقلال راه یافته است. اگر فرض به حضور چنین بازیکنانی در کمیته فنی باشگاه بود، بازیکنان ارجح تر از ایشان در استقلال بوده اند.
سیروس دین محمدی سیروس دین محمدی بازیکنی از نسل دهه هفتاد و هشتاد! سیروس از جمله بازیکنان محبوب استقلال در مدت حضورش در این تیم محسوب می شود که تا چندی پیش سرمربی تیم راه آهن بود و مدتی نیز به عنوان کمک مربی در استقلال مشغول بود. سیروس 4 فصل در استقلال توپ زده است و با این تیم به مراحل نهایی باشگاه های آسیا نیز راه یافته بود.
سهراب بختیاری زاده سهراب بختیاری زاده بازیکنی از نسل دهه هشتاد! بر طبق آمار، سهراب بختیاری زاده تنها سه فصل در استقلال توپ زده است اما در همان سه فصل به یکی از متعصب ترین و با صلابت ترین مدافعین استقلال و ایران تبدیل شد که زننده یک گل ایران در جام جهانی در مقابل انگولا نیز لقب گرفت. سهراب در سال 95، سرمربیگری نفت مسجد سلیمان را در اختیار داشت.
با توجه به جمیع جهات، به نظر می رسد انتخاب این نفرات در کمیته فنی استقلال چندان با فکر و تامل انجام نشده و ناهمگونی بین هدف کمیته فنی و انتخاب این افراد دیده می شود. چرا که هدف از تشکیل کمیته فنی در همه جای دنیا کمک به مربی ار بعد فنی در مقاطعی است که تیم به بن بست تاکتیکی رسیده و نفراتی که در این کمیته حضور دارند می بایست علاوه بر مقبولیت عمومی نزد هواداران، از علم فوتبالی بالا و به روزی برخوردار باشند تا بتوانند به تیم در شرایط سخت کمک کنند در غیر اینصورت این کمیته به کمیته پیشکسوتان تبدیل خواهد شد که البته با وجود برخی از افراد حاضر در این لیست که سابقه حضور 2-3 ساله در استقلال دارند، کمیته پیشکسوتان هم نمی توان به آن اطلاق کرد!
فلسفه فوتبال مدرن در جهان تغییر کرده و استقلال برای پیشرفت نیازمند تزریق فکر جدید و مدرن به کالبد فنی تیمش است. این تیم از سرمایه های با سواد فوتبالی به روز و خوبی بهره می برد که امید است مدیریت استقلال به تدبیر بیشتری نسبت به انتخاب اعضای کمیته فنی اقدام نماید چرا که اگر کمیته فنی نتواند در بعد فنی به تیم کمک کند، جز حاشیه چیزی به تیم اضافه نمی شود کما اینکه در همین یک هفته اخیر تک تک اعضای کمیته فنی با اظهارات نسنجیده و غیر حرفه ای خود در خصوص انتخاب سرمربی آینده استقلال، آرامش را از تیم محبوب پایتخت گرفته اند. چنانچه اخبار باشگاه از یک تریبون که همان روابط عمومی و سخنگوی باشگاه است، به رسانه ها منتقل شود شاهد چنین آشفتگی و تضاد آرایی در موضوعات اساسی تیم نخواهیم بود.
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه

هادی

کم مونده هر کی یه چایی هم تو استقلال خورده بگن پیشکسوت. بیژن طاهری کیه اخه