در کدام کشورها با اولین برف زمستانی، مدارس و ادارات تعطیل می شوند؟

در کدام کشورها با اولین برف زمستانی، مدارس و ادارات تعطیل می شوند؟
سرانجام انتظارها به سر رسید و پس از گذشت یک ماه از زمستان، بارش نزولات آسمانی به شکل برف را در بیشتر مناطق شمالی کشور شاهد بودیم؛ اما نکته ماجرا این است که مگر سازمان هواشناسی این بارشها را پیش بینی نکرده بود و یا اصولاً  اولین بار است که برف در کشور می بارد که اینچنین همه چیز مختل می شود و مدارس تعطیل می شوند، پرواز فرودگاه ها مختل می شود، ادارات با تاخیر کار خود را آغاز می کنند و .... ؟ در ادامه به این مورد که در کدام کشورها با اولین برف زمستانی، مدارس و ادارات تعطیل می شوند، می پردازیم.
 
 

در کدام کشورها با اولین برف زمستانی، مدارس و ادارات تعطیل می شوند؟

 
مدارس و ادارات تعطیل
 
دراپ بال - تا قبل از این، به دلیل بارشهای کم و کم آبی که در حال فراگیر شدن در کشور ایران نیز است، مسئولین و مردم پیوسته دعا برای بارش نزولات آسمانی می کردند! اما اکنون که این بارشها شکل جدی به خود گرفته و از چند روز قبل هم شدت آن از طریق هواشناسی مشخص شده بود، در کمال تعجب شاهد این بودیم که بسیاری از امور مختل شده و کار به تعطیلی مدارس و ادارات و ... کشیده است!
 
سوالی که اکنون مطرح است این است که آیا این بارش اولین بارش در ایران بوده که مسئولین اینچنین غافل شده اند و خیابانها و جاده ها قفل شده است؟ اگر اینچنین نیست، پس چرا تمهیدات لازم (از جمله شن پاشی، نمک پاشی و ...) برای بارشها در سطح جاده ها اندیشیده نشده بود که جاده های شمالی کشور با این مشکلات مواجه نشوند؟
 
اینکه به منظور صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، این تعطیلی ها اعلام می شود مسئله ای فرافکنانه است چرا که از طرف دیگر هر روز تعطیلی و یا حتی نیمه تعطیل، به اقتصاد کشور ضربه بزرگی می زند؛ مسلماً راه حل حل مشکل آلودگی هوا تعطیل کردن سازمانها و مدارس نیست چرا که این موضوع به طور مقطعی خواهد بود.
 
مسلماً میزان بارشها در ایران قابل قیاس با برخی کشورهای اروپایی و کانادا و امریکا نیست اما آیا اینقدر که در ایران به خاطر یک بارش ساده تعطیلی اعلام می شود در آن کشورها هم اعلام تعطیلی می شود؟  اینقدر که مشکلات جاده ای در ایران به خاطر یک بارش ساده برف رخ می دهد در آن کشورها هم رخ می دهد؟
 
با در نظر گرفتن ایام شهادت و وفات برخی از ائمه و اعیاد مذهبی که تعطیل رسمی هستند و روزهایی که به علت آلودگی هوا بعضاً تعطیل اعلام می شوند + 52 روز جمعه ها که تعطیل رسمی هستند و برخی از روزهای خاص تقویمی مثل رحلت بنیانگذار انقلاب و عید نوروز و ... این اواخر تعطیلی به خاطر بارشها ، شاید به جرات بتوان گفت از 365 روز سال، نزدیک به 150 روزش تعطیل است!
 
با این حجم عظیم از تعطیلی، از اقتصاد کشور چه انتظاری داریم؟  با این وضعیت، اقتصاد کشور نیز به حالت نیمه تعطیل است ! با یک تحقیق در ایام تعطیلی دیگر کشورها به وضوح می توان دریافت که در هیچ کشوری به اندازه ایران، در طول سال تعطیلی وجود ندارد و شاید وقت آن رسیده برای حل مشکل اقتصادی کشور، طور دیگری به تعطیلی ها نگاه شود. چرا که در سالهای گذشته شاهد بوده ایم که مثلاً با برودت هوا، برخی شرکتهای سیمانی، فولادی و ... که از گاز برای تامین سوخت خود استفاده می کردند برای گازرسانی بیشتر به مناطقی که با مشکل گاز مواجه بودند، مجبور به تعطیل کردن موقت کار بودند که همین تعطیلی صنایع بزرگ خود بزرگترین ضربه به اقتصاد کشور به حساب می آید؛ در بخش خرد نیز وقتی شهرداری ها و راهداری ها نمی توانند با اقدام به موقع، جاده ها و معابر درون شهری و برون شهری را پس از یک بارش ساده به حالت عادی برگردانند، تکلیف کسبه ای که مشتریان روزمره خود را به دلیل تعطیلی و یا سخت بودن عبور و مرور از دست می دهند چه می شود؟ این افراد که کسب و کار شخصی دارند، باید از کجا ارتزاق کنند؟
 
در پایان به نظر می رسد، باید دیدگاه به این نوع تعطیلی ها کمی متفاوت تر باشد چرا که با تعطیل کردن به خاطر آلودگی، بارش نزولات آسمانی و ... تنها صورت مسئله پاک می شود و این نشان از سومدیریت در سطح کلان کشور دارد.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

چی از تعطیلی بهتر

پاسخ دادن