رفع فیلتر ویچت و ادامه کار واتس اپ به منظور فشار بر تلگرام!

رفع فیلتر ویچت و ادامه کار واتس اپ به منظور فشار بر تلگرام!
در روزهای اخیر اتفاقات عجیب و غریب در فضای مجازی کشور کم رخ نداده است؛ با مرور سابقه فیلترینگ شبکه های اجتماعی به اواخر دهه هشتاد می رسیم که اپلیکیشن های زیادی از جمله وی چن، لاین، وایبر، کیک و .... در فضای مجازی تازه شکل گرفته ایران وارد شدند و سردمدار شبکه های مجازی نیز فیسبوک بود که به سبب تازگی که برای مخاطبین ایرانی داشت، علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده بود. اما دیری نگذشت که پس از اتفاقات حاشیه ای که در سال 88 در جریان انتخابات ریاست جمهوری رخ داد، تمام اپلیکیشن های پیام رسان و فیسبوک همگی فیلتر شدند اما از آن زمان تاکنون یک اپلیکیشن پیام رسان از گزند فیلترنیگ در امان مانده بود که واتس اپ نام دارد. اما واتس اپ نیز به دلیل کندی و اختلالاتی که داشت پس از مدتی جای خود را به اپلیکیشن نو ظهور روسی تلگرام داد که با امکانات و سرعت فوق العاده ای که داشت به سادگی واتس اپ را کنار زد و اینگونه شد که کاربران ایرانی به یکی از پایگاه های مهم پاول دوروف در جهان تبدیل شدند. پس از این اتفاق بود که اپلیکیشن اینستاگرام نیز پا به میدان گذاشت و از نکات جالب ماجرا این بود که اینستاگرام هم علی رغم تشابه نوع عملکردش با فیسبوک فیلتر نشد! نکته عجیب اینکه مسئولین با علم به اینکه شرکت آمریکایی فیسبوک که سالها قبل آن را فیلتر کرده بودند، صاحب اینستاگرام است و عملکرد اینستاگرام هم دقیقا مشابه فیسبوک است اجازه فعالیت این شبکه اجتماعی را در کشور دادند.
رفع فیلتر ویچت

رفع فیلتر ویچت و ادامه کار واتس اپ به منظور فشار بر تلگرام!

 
تلگرام و اینستاگرام در طول چند سال گذشته حسابی در بین کاربران ایرانی ریشه دواندن و محبوب شدند چرا که کاربران برای استفاده از انها دیگر لازم نبود انواع و اقسام فیلترشکن ها را در سیستم و یا گوشی خود نصب کنند و استفاده از آنها بسیار ساده بود. و به واسطه همه این موارد و فیلتر نبودن این دو شبکه اجتماعی، کسب و کارهای مختلفی بر مبنای آنها در کشور شکل گرفت به طوری که بر طبق برخی گزارشها نزدیک به 40 هزار کسب و کار به طور مستقیم با تلگرام و اینستاگرام در ارتباط بودند.
 
 
تا اینکه اتفاقات معترضین خیابانی در 9 دی 96 رخ داد و دولت تصمیم گرفت که تلگرام و اینستاگرام را فیلتر کند که البته با اعتراض گسترده کارشناسان اقتصادی و سیاسی اجتماعی رو به رو شد و دولت مجبور شد اینستاگرام را رفع فیلتر کند اما تلگرام همچنان در بند فیلترینگ گیر کرده بود و علت آن هم مشخص بود چرا که پاول دوروف مطابق میل مسئولین ایرانی رفتار نمی کرد و این امر چندان خوشایند برخی مسئولین نبود و به همین جهت در راه تحت فشار قرار دادن تلگرام اقداماتی انجام شد که اولین آن ادامه کار واتس آپ در اوج فیلترینگ بود و دومین اقدام را نیز می توان به رفع فیلتر اینستاگرام ارجاع داد که حسابی پاول دوروف را کلافه کرده بود تا جایی که نسبت به این اقدامات دولت ایران در توییتی اعتراض امیز واکنش نشان داد و سومین ضربه ای که دولت ایران به تلگرام وارد کرد، دقایقی قبل اعلام شد و اپلیکیشنی که مدتها فیلتر بود به یکباره رفع فیلتر شد! اپلیکیشن وی چت به سبب برخی امکانات که کاربران مجاور را شناسایی می کرد، از لحاظ امنیتی چندان با خط قرمزهای ایران سازگار نبود و در نهایت دولت ایران آن را فیلتر کرد اما حال مشخص نیست بر چه اصولی، اپلیکیشنی که زمانی فیلتر بوده به یکباره رفع فیلتر می شود و اپلیکیشنی مثل تلگرام که تنها کار پیام رسانی را انجام می داد هنوز فیلتر است؟
 
 
جواب سوال تقریباً مشخص است و با رصد اتفاقات اخیر به سادگی می توان در یافت که تمامی اقدامات در جهت تحت فشار قرار دادن مسئولین تلگرام برای تن دادن به خواسته های دولت در حال انجام است و به نوعی با این اقدامات، سیگنالی برای پاول دوروف ارسال شده که در صورتی که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران قادر به همکاری با مقامات ایرانی است، می تواند در بازار ایران حضور داشته باشد و در غیر اینصورت باید با بازار ایران خداحافظی کند چرا که اپلیکیشن های جایگیزنی که با مقامات ایرانی همکاری می کنند، به سادگی جایش را پر می کنند.
 
اینکه اپلیکیشن های پیام رسان یکی یکی در حال رفع فیلتر هستند اتفاق خوب و مبارکی است چرا که هر کاربری که قصد استفاده از هر یک از اپلیکیشن های فیلتر شده را داشته باشد به سادگی قادر بود با استفاده از یک فیلتر شکن مجدداً به آن اپلیکیشن مربوطخ دسترسی داشته باشد اما از نقش و ویژگی های خاص تلگرام نمی توان گذشت چرا که سرعت و برخی امکاناتی که در تلگرام شاهد بودیم را در هیچ یک از پیام رسانهای دیگر شاهد نیستیم و امیدواریم مشکل این پیام رسان نیز هر چه زودتر با مسئولین حل شده تا شاهد استفاده مجدد کاربران از این اپلیکیشن مثل بقیه اپلیکیشن های پیام رسان باشیم.
 
و اینکه با وجود فیلتر نبودن اینستاگرام، مسئولین می توانند به رفع فیلتر فیسبوک نیز فکر کنند و یا با همکاری با سایتهایی مثل یوتیوب برای مرزبندی محتوا بر اساس IP این شبکه اجتماعی پر طرفدار در جهان را نیز رفع فیلتر کنند.
نکته جالب در بین سه اپلیکیشن wechat و واتس اپ و تلگرام این است که این سه اپلکیشن پیام رسان به ترتیب متعلق به کشورهای چین، آمریکا و روسیه هستند که در حال حاضر سه ابرقدرت جهان به شمار می روند.
منبع خبر رفع فیلتر ویچت : ایلنا - انتخاب
منبع : تماشاچی

نظرات