اثرات منفی فیلتر تلگرام بر اشتغال در ایران

اثرات منفی فیلتر تلگرام بر اشتغال در ایران
با قطعی اعلام شدن فیلتر تلگرام شاید برای همیشه از سوی مسئولین امر، به نظر می رسد این اقدام اثرات منفی بر بخش زیادی از مشاغل که به نوعی با این پیام رسان روسی عجین شده اند، خواهد گذاشت. در ادامه به تاثرات منفی فیلتر تلگرام بر اشتغال در ایران می پردازیم.
 

 

اثرات منفی فیلتر تلگرام بر اشتغال در ایران

اثرات منفی فیلتر تلگرام بر اشتغال در ایران
تلگرام پیام رسانی رایگان بود که به مرور، جای خود را در اکثر گوشی های هوشمند ایرانی ها باز کرد چرا که اولین مزیت این پیام رسان این بود که استفاده از این پیام رسان موجب کاهش هزینه های جاری افراد در برقرار کردن ارتباط با دوستان و اطرافیان خود از طریق SMS بود و با حضور تلگرام، حجم بسیار زیادی از پیامکهای ارسالی بین مردم کاهش یافت و البته تاثیر منفی زیادی بر درآمد شرکت مخابرات گذاشت.
 
 
پس از اینکه کاربران فضای مجازی با نحوه کار تلگرام و امکانات زیاد آن آشنا شدند، ابتکارهای زیادی در استفاده از این پیام رسان برای کسب درآمد در فضای جامعه پدید آمد.
 
برخی با راه اندازی کانالهای تلگرامی جذاب اقدام به جذب ممبر و درآمدزایی از طریق تبلیغات پرداختند . برخی نیز  به جای استفاده از سایت برای فروش محصولات فروشگاهی خود، اقدام به راه اندازی کانالهای تلگرامی برای فروش محصولات خود کردند؛ برخی سایتهای نیز پا را فراتر گذاشته و با تکنیکهایی هوشمند اقدام به راه اندازی آژانس های تبلیغاتی هوشمند از طریق رباتهای تلگرام کردند که اتفاقاً جزو مشاغل پردرآمد این حوزه نیز محسوب می شد و  برخی نیز با بیلبوردهای فیزیکی سطح شهر خداحافظی کردند و تمرکز خود را برای بیلبوردهای مجازی بر روی تلگرام گذاشتند و ....
 
 
به طور کلی، در این چند ساله، تلگرام نفوذ زیادی در حوزه اقتصاد ایران داشته و سهمی در اشتغال زایی بخش زیادی از افراد بیکار بازی کرده که اتفاقاً اکنون این طیف از افراد، در صف اول معترضین در خیابان ها قرار دارند و با این تصمیم نسنجیده در واقع، نمک به زخم این افراد ریخته ایم چرا که نه تنها معضل اشتغال خود را حل نشده می بینند بلکه پس از این موج جدید از بیکاران به آنها اضافه می شوند که تا پیش از این تنها از طریق تلگرام ارتزاق می کردند و کسب و کار خود را بر مبنای این پیام رسان چند منظوره گذاشته بودند.
 
 
از بعد اجتماعی نیز این پیام رسان رایگان باعث شده بود خانواده ها و دوستان بیشتر با یکدیگر در ارتباط باشند و صمیمیت بیشتری بین افراد شکل بگیرد. در بعد خبری نیز می توان گفت، تلگرام حتی از برخی خبرگزاریهای مطرح کشور نیز پیشی گرفته و در انتشار و انعکاس اخبار جلوتر از آنها عمل می کرد.
 
 
حال اینکه ابتدا اعلام می شود، فیلتر تلگرام مقطعی است و سپس اعلام می شود تلگرام برای همیشه فیلتر خواهد شد، جای تامل دارد چرا که حتی اگر تلگرام اثرات منفی هم داشته باشد که دارد، نمی توان به سادگی صورت مساله را پاک کرد و کاربران زیادی که از این پیام رسان رایگان استفاده می کردند را از آن محروم کرد. این اقدام به مثابه این است که فردی با چاقو جرمی مرتکب شود و پس از آن، دستور جمع آوری تمام چاقوهای سطح کشور داده شود!   همانطور که چاقو می تواند در موارد منفی استفاده شود، اما موارد مثبت آن آنقدر زیاد است که در صورت نبود آن شاید برخی امور جاری زندگی حتی مختل شود.
از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد، فیلتر تلگرام باعث اختلال و طرح دعوای بسیار زیادی در سطح کشور خواهد شد چرا که در بسیاری از قراردادهای شرکتهای تبلیغاتی با شرکتها، آپشن تلگرام و اینستاگرام نیز وجود داشتند که اکنون همگی معلق خواهند شد.
از طرف دیگر، سر پلیس فتا نیز بعد از این شلوغ خواهد شد چرا که دوباره شاهد استفاده موج جدیدی از کاربران از فیلترشکن و پروکسی خواهیم بود که این موضوع خطرات خاص خود را برای کاربران به همراه دارد که یکی از آنها سو استفاده از اطلاعات شخصی و اطلاعات بانکی و کلاه برداری از حساب های بانکی کاربران خواهد بود.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

اتفاقا روابطو بهم زدن و از واقعی مجازیش کردن بعد هم همه سراشون تو گوشیه هیچ فرصتی ندارن تو واقعیت زندگی کنن و از خانواده هی دورن

پاسخ دادن
user

والا کاش هیچ وقت از فیلتر در نیان اتیش زدن به همچی.خوبه ک فیلتر شدن زندگیا همه خراب کردن این مجازیا

پاسخ دادن