ترک خوردن حباب شاخص بورس تهران؛ سهامداران مراقب باشند

ترک خوردن حباب شاخص بورس تهران؛ سهامداران مراقب باشند
شاخص بورس تهران امروز با 687 واحد منفی، ترمز صعود بی رویه و غیرعادی شاخص را کشید تا سهامداران کمی با تامل بیشتر در بازار به خرید و فروش بپردازند و در باد برخی جوسازیها تنها به فکر خرید نباشند.
 

 

حباب شاخص بورس تهران

 
حباب شاخص بورس تهران
شاخص بورس تهران در حالی در ارتفاع 98 هزار واحدی قرار داشت که دلایل بنیادین واقعی در پس این اتفاق دیده نمی شد و عمده این رشد بی رویه به واسطه افزایش قیمت ارز بود که باعث افزایش مقطعی حاشیه سود برخی شرکتهایی که درآمد ارزی داشتند می شد که عمده این شرکتها نیز از نمادهای شاخص ساز بورسی بودند.
 
فروش فولاد ایران در اروپا با قیمتی پایینتر نیز یکی دیگر از دلایل صعود شگفت انگیز کامودیتی ها بود که این اتفاق با افزایش نرخ ارز، به ارزشمندتر شدن سهام شرکتهای فلزی کمک شایانی کرده بود؛ از طرف دیگر سهام پتروپالایشی ها هم با افزایش قیمت نفت با رشد همراه شده است که جملگی به صعود شاخص تا این ارتفاع کمک کرده اند اما سوالی که بسیاری از کارشناسان در حال حاضر از تصمیم سازان اقتصادی کشور و مدیریت بورس دارند این است که آیا مدیریت و نظارتی بر رشد قیمتها صورت گرفته و آیا این رشد منطقی است و یا باید منتظر اتفاقات سالهای نه چندان دور باشیم و به یکباره حباب بورس می ترکد و سهامداران را غرق ضرر خواهد کرد؟
در هفته اخیر بحث تحقیق و تفحص از مجتمع فولاد مبارکه اصفهان یکی از مباحث اثر گذار و منفی بر این نماد بورسی به عنوان لیدر این روزهای بازار محسوب می شد اما عاملی که به منفی شدن تقریباً یکپارچه بازار در روز جاری منجر شد، بدون شک تجمعات و اعتراض های خیابانی مردمی در چند شهر کشور بود که باعث ترس سرمایه گذاران از اتفاقات ناگوار بعدی شد و دست به فروشهای سنگین زدند که به نظر می رسد این اتفاق تا پایان هفته ادامه داشته باشد.
 
از طرفی از مدیریت سازمان بورس با توجه به سابقه قبلی و غم انگیز قبلی انتظار می رود بر روند صعود بازار و نمادها نظارت داشته باشد چرا که پر واضح است که پس از تصمیم کنگره آمریکا در مورد برجام، بازار با ریسک بزرگی مواجه خواهد شد و به عنوان مثال یکی از این ریسکها، خروج شرکت توتال از پروژه های نفتی ایران و یا ممنوع شدن مجدد صادرات فولاد ایران به اروپا خواهد بود که این دو عامل اثر بسیار منفی بر روی بسیاری از نمادهای پیشروی این روزهای بازار خواهد داشت و بازار را به همان سرعتی که بالا کشیدند، قادرند حتی سریعتر به پایین بکشند و در این بین، نمادهایی که همسو با این نمادها رشد نکردند مسلماً متضرر خواهند شد؛ پس چه خوب است که بر روند اوج گیری نمادها نظارت بیشتری صورت بگیرد و مثلا رشد بی رویه یک نماد تنها با پشتوانه افزایش قیمت ارز، اصولاً از منظر اقتصادی مقطعی تلقی می شود و دلیل بنیادینی برای این صعود بی رویه در بازار محسوب نمی شود.
 
از منظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی نیز رقم شاخص کل بورس هر کشور، بیانگر وضعیت اقتصاد آن کشور است، حال سوالی که مطرح است این است که آیا وضعیت اقتصادی کشور با شاخص بورس 98000 واحدی همخوانی دارد یا خیر؟ وقتی سه گروه موثر مسکن و ساختمان، خودرو، بانک همچنان غرق در مشکلات خود هستند، چطور می شود که تنها با افزایش قیمت ارز به یکباره شاهد چنین جهشی در شاخص کل بورس که به نوعی دماسنج اقتصاد کشور است، باشیم؟ آیا واقعا حال اقتصاد کشور همانقدر که حال شاخص کل خوب است، رو به راه است؟
 
البته هر فرد مسئول نهایی خرید و فروش خود است اما نهاد ناظر نیز وظایفی دارد تا با راهکارهایی از افت یا رشد بی دلیل نماد یا شاخص جلوگیری کند.
 
منبع : تماشاچی

نظرات