کد خبر:25862
پ
photo_2018-07-04_09-10-49

نقد تبلیغات زرد صدا و سیما در ایام جام جهانی ۲۰۱۸

در حالی که روزهای پایانی یک ماه ضیافت فوتبالی در روسیه در تورنمنت بزرگ جام جهانی را پشت سر می گذاریم و در عصور تکنولوژی، مواردی را در رسانه ملی از شبکه ۳ می بینیم که ما را به یاد شبکه های زرد ماهواره ای که یک ربع فیمل پخش می کنند و نیم ساعت […]

در حالی که روزهای پایانی یک ماه ضیافت فوتبالی در روسیه در تورنمنت بزرگ جام جهانی را پشت سر می گذاریم و در عصور تکنولوژی، مواردی را در رسانه ملی از شبکه ۳ می بینیم که ما را به یاد شبکه های زرد ماهواره ای که یک ربع فیمل پخش می کنند و نیم ساعت تبلیغات زرد بین آن به نمایش در می آید و از در و دیوار کادر تلویزیون نیز تبلیغات رژه می رود! در ادامه به نقد تبلیغات زرد صدا و سیما در ایام جام جهانی ۲۰۱۸ خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید؛ درآمد نجومی صدا و سیما از تبلیغات در ایام جام جهانی ۲۰۱۸

 

نقد تبلیغات زرد صدا و سیما در ایام جام جهانی ۲۰۱۸

 

نقد تبلیغات زرد صدا و سیما در ایام جام جهانی 2018

 

اینکه دوستان اگهی دهنده چقدر از تبلیغات تلویزیونی نتیجه مثبت گرفته اند بر ما مشخص نیست اما نکته واضح این است که رویه فعلی به جای تاثیر مثبت بر روی بیننده، اثر عکس دارد و  بینندگان به محض قطع برنامه اصلی و پخش تبلیغات طولانی، عمدتاً کانال تلویزیونی خود را عوض می کنند و ده تا ۱۵ دقیقه بعد به امید بازگشت برنامه اصلی به کانال مبدا بر می گردند که این اتفاق قطعاً به نفع آگهی دهنده نیست چرا که او تبلیغ می کند تا به بهترین نحو ممکن، کسب و کار یا محصول و خدمات خود را به طیف بیشتری از بینندگان معرفی کند اما در عمل هرگز اینگونه نیست.

 

نکته ای که در این بین وجود دارد، سو استفاده گردانندگان برنامه اختصاصی جام جهانی در شبکه ۳ (برنامه ۲۰۱۸) از آمار و ارقامی است که آگهی دهندگان را به اشتباه می اندازند؛ شاید هرگز این سوال برایتان پیش نیامده باشد که چرا اینقدر عادل فردوسی پور بر روی میزان پیامکهای برنامه ش حساس است و مثلا در شبی که رامین رضاییان به برنامه شان آمده بود تعداد پیامکها به زحمت به ۱ میلیون پیامک می رسید؛ نکته اینجاست که دو مجری برنامه ۲۰۱۸ نهایت تلاش خود را بر پربیننده بودن برنامه ۲۰۱۸ به کار بسته اند چرا که از این طریق به سادگی می توانند آگهی دهندگان را بابت تعداد بینندگان فریب دهند؛ این در حالی است که در شب بازی ایران و پرتغال که فرهاد مجیدی و مهدی مهدوی کیا مهمان این برنامه بودند، مهدی مهدوی کیا پرده از حقیقت تلخ برنامه ۲۰۱۸ برداشت و با کنایه به تبلیغات آزاردهنده و کافی نبودن برای صحبتهای فنی، به طعنه به فردوسی پور گفت : همین کارها را می کنید که برنامه تان بیننده ندارد!

 

نقد تبلیغات زرد صدا و سیما در ایام جام جهانی 2018

 

این همه ماجرا نبود چرا که بعدها در نقدهای جداگانه ای، علت اصرار فردوسی پور به حضور سلبریتی ها در برنامه ش مشخص شد و او تنها از حضور دو سه دقیقه ای امثال مجیدی، مهدوی کیا و … استفاده ابزاری در جهت پربیننده کردن برنامه ش می کند تا از این طریق تبلیغات بیشتری را به سمت برنامه ش بکشاند؛ تبلیغاتی که با انواع و اقسام مختلف بر روی مغز و اعصاب بیننده است؛ در استودیو، محمدرضا احمدی مامور مستقیم روبیکا و ستاره مربع و … است؛ زیر نویس ها هم که در جریان بازی نیمی از کادر پایین تصویر را می گیرند! در بین دو نیمه هم که عمدتا شاهد ۱۵ دقیقه تبلیغات هستیم به طوری که دیده شده بازی در نیمه دوم شروع شده اما تبلیغات همچنان پخش می شود!

 

آیا بهتر نیست استاد فردوسی پور که خود را در هر زمینه ای کارشناس می داند(!) کمی از رویه ای که فیفا در پخش تلویزیونی مسابقات استفاده می کند الگوبرداری کند؟ آنهایی که مسابقات فوتبال جام جهانی را از شبکه های خارجی و غیر از رسانه ملی تماشا کرده اند می دانند که در شبکه هایی مثل فاکس اسپورت، بین اسپورت و … خبری از این حجم از تبلیغات زرد در حین پخش بازیها نیست.

 

شاید هم تبلیغات ثانیه ای ۱۵۰ میلیون تومانی به پوست و گوشت تهیه کننده برنامه ۲۰۱۸ مزه کرده و دل کندن از این درآمد برای او و سازمان متبوعش بسیار سخت است؛ ولو توهین به سلیقه مخاطبین!

 

پی نوشت: از اقلیت کاربران که مسابقات جام جهانی را از شبکه های غیر از رسانه ملی دنبال می کنند بگذریم، مردم عادی که به شبکه ای غیر از شبکه ۳ برای دیدن مسابقات دسترسی ندارند دقیقا چه گناهی کرده اند که باید این حجم از تبلیغات زرد را تحمل کنند؟  اینها همه از آفتهای انحصار صدا و سیما در پخش زنده است که مردم گزینه دیگری برای دیدن مسابقات در اختیار ندارند؛ آیا در صورت وجود یک رقیب در صورت وجود یک شبکه مجاز موازی در این زمینه باز هم عادل فردوسی پور به ۳-۴ میلیون پیامکی که به برنامه ش ارسال می شود افتخار می کرد؟ مسلماً جواب این سوال منفی است چرا که او اکنون از انحصار ایجاد شده و اجبار مردم برای دیدن برنامه ۲۰۱۸ نهایت استفاده یا بهتر بگوییم سو استفاده را می برد.

 

این روزها که کل کشور به دنبال شفاف سازی و افشاگری واردکنندگان با ارز دولتی است بهتر نیست سازمان صدا و سیما نیز درآمد خاص خود را از تبلیغات در ایام جام جهانی ۲۰۱۸ اعلام کند تا مردم بدانند در این سازمان عریض و طویل که معمولاً به افکار عمومی پاسخگو نیست، چه می گذرد و این مبالغ صرف چه اموری می شود؟

دیدگاه کاربران 4 دیدگاه
 • مهدی k ۱۳ تیر ۱۳۹۷ / ۹:۳۹ قبل از ظهر

  هر کی تو این مملکت یه جوری دزدی میکنه اینام اینطوری دزدی میکنن و به مخاطب توهین می کنن . من از بین اسپورت میبینم کیف میکنم با گزارش عالی عربی . انقد هیجان انگیزه که ترجیح میدم نصف حرفاشونو نفهمم ولی نه گزارشای ضعیف ایرانیا رو بشنوم و نه تبلیغات دیوانه کننده برنامه ۲۰۱۸ . در کل خاک بر سرتون

 • بهرام ۱۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۶ قبل از ظهر

  ادم شبکه ورزیش تاجیکستان رو نگا میکنه کیف میکنه نه تبلیغی به اون شکل هست نه سانسوری گزارشگراشم خیلی بهترن
  لعنت به صداسیمای میلی دزد سانسوری و ….

 • FARSHAD ۱۳ تیر ۱۳۹۷ / ۴:۱۵ بعد از ظهر

  این چه وضعشه یه چیز مثبت تو این کشور پیدا نمیشه
  اون از اقتصاد اون از صنعنت اون از سیاست اینم از تلوزیونمون
  برقم ک جیره بندی شده تو خوزستانم ک اب نیس کرمانشاه هم هنوز مردمش تو کانکس میخابن
  شدیم ماکت جهنم

 • KEYVAN ۱۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱:۰۳ قبل از ظهر

  ماکت جهنم!!!
  اینو خوب اومدی
  توصیف کشور در یک جمله

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید