کد خبر:18567
پ
قرعه کشی جوایز میلیاردی به قیمت توهین به شعور مخاطب!

قرعه کشی جوایز میلیاردی به قیمت توهین به شعور مخاطب !

به توجه به مشکلات اقتصادی موجود در کشور و تنگناهای مالی عمده مردم، کسب و کارهای که در حال حاضر فعالیت می کنند باید تلاش دو چندانی برای جذب مخاطب هدف خود به منظور ایجاد چرخه اقتصادی داشته باشند چرا که افرادی که می توانند بابت استفاده از خدمات و یا خرید کالایی خاص هزینه […]

به توجه به مشکلات اقتصادی موجود در کشور و تنگناهای مالی عمده مردم، کسب و کارهای که در حال حاضر فعالیت می کنند باید تلاش دو چندانی برای جذب مخاطب هدف خود به منظور ایجاد چرخه اقتصادی داشته باشند چرا که افرادی که می توانند بابت استفاده از خدمات و یا خرید کالایی خاص هزینه کنند، روز به روز کمتر می شود و بیشتر مردم تنها به فکر ارتزاق روزانه خود هستند تا هزینه های زائد دیگر! در این شرایط، رقابت بین کسب و کارها در حوزه های مختلف بسیار سخت و نفسگیر می شود در نتیجه شرکتها روی به استفاده از ابزارهایی می آورند تا مزیت رقابتی خود نسبت به دیگر رقبا را بیشتر کنند و آن دسته از جامعه آماری به جای مانده در بازار را به سمت خود بکشانند.

 

بیشتر بخوانید؛ تفاوت مسابقات پیامکی تلویزیونی با بلیتهای بخت آزمایی سابق در چیست؟

 

 

قرعه کشی جوایز میلیاردی به قیمت توهین به شعور مخاطب!

 

 

 

دراپ بال – یکی از حوزه هایی که رقابت نفسگیری در آن در جریان است، حوزه ورزش و رسانه های ورزشی است به طوری که در بسیاری از سایتها و کانالهای ورزشی حتی رادیو و تلویزیون شاهد این هستیم که ابتدا با انواع و اقسام روش ها سعی در ترغیب مخاطبین به شرکت در طرحی خاص هستند و اگر در این روش شکست خوردند، روی به راه حل شماره ۲ یعنی وعده های پوشالی و قرعه کشی برای برنده شدن جوایزی که ۹۹ درصد موارد وجود خارجی ندارند، می آورند و در بسیاری از این موارد نیز تنها به تبلیغ مسابقه و نحوه شرکت در ان و جوایز اشاره می شود و پس از این مرحله، دیگر خبری از ابرندگان و اعلام اسامی و … نمی شود!

 

اکنون با پدیده ای رو به رو هستیم که به هر طرف نگاه می کنیم با این عبارت رو به رو می شویم : فلان کار را انجام دهید و به طوررایگان در قرعه کشی n دستگاه bmw آخرین مدل شرکت کنید، فلان حرکت را انجام دهید و بدون قرعه کشی برنده ۱۰۰ میلیون تومان پول نقد شوید و …

 

این موارد آنقدر زننده و لوث شده اند که به جرات می توان گفت مخاطب نمی داند به کدامیک از این موارد که دور تا دور او را احاطه کرده اند اعتماد کند؟ با گوشی اش در کانالهای تلگرامی گشت می زند، با این تبلیغات مواجه می شود، یک فوتبال را به طور مستقیم از تلویزیون نگاه می کند، به ۵۰ روش مرسوم و غیر مرسوم قبل و میان برنامه، وعده جوایز تخیلی به او داده می شود، به سایت ورزشی سر می زند تا اخبار تیم محبوب خود را دنبال کند، با هزارات بنر و پاپ آپ رو به رو می شود که به روی صفحه او فوران می کنند و صحبت از جوایز و قرعه کشی و … در آنها دیده می شود. بی خیال همه چیز می شود و قصد دارد گشتی در شهر بزند، تمام بیلبوردها سطح شهر را جوایز و قرعه کشی و … فرا گرفته!

 

به طور کلی در شرایطی گرفتار شده ایم که تبلیغات بی رویه و خارج از عرف با جوایز خیالی به یک عرف زننده تبدیل شده است که اصولاً ۹۹ درصد آنها آخر و عاقبتی ندارند و تنها با فریب مخاطب قصد استفاده از حساب بانکی او و یا حضورش در رسانه مذبور را به منظور بهره برداری های بعدی دارند؛ تبلیغات در همه جای دنیا مرسوم است و کسب و کارها بدون تبلیغات اصولاً نمی توانند به ادامه کار خود ادامه دهند اما تبلیغات با محوریت معرفی محصول و خدمات کسب و کار در جهان مرسوم تر از این سبک چیپ و فریبنده ای است که در کشور ما در حال اجرا است؛ در بسیاری از این موارد، کار به جایی می رسد که مجری یا صاحب سایت یا کانال تلگرامی با التماس از مخاطبین خواهان حضور در طرح مد نظر است و با وعده قرعه کشی و جوایز خیالی نیز سعی در ترغیب فرد برای هدف خود می کند؛ بی آنکه به ارزش مخاطب خود توجهی داشته باشد و تنها با استفاده از این تبلیغات فریبنده، سعی در سو استفاده از ارزشی دارد که او برای مجموعه اش ایجاد می کند و لاغیر …

 

متاسفانه رسانه ملی که خود سردمدار فرهنگ سازی است، در این زمینه پیشتاز است و در تمامی برنامه های زنده ای که مربوط به فوتبال است، این رویه دیده می شود بی آنکه به تبعات آن توجهی داشته باشد که اتفاقاً یکی از مهمترین تبعات این قضیه، بی اعتمادی مردم رسانه ملی است که روز به روز در حال افزایش است. این رویه به افزایش بی اعتمادی مردم نسبت به کسب و کارهای داخلی که اینگونه مشغول تبلیغات هستند می شود و متاسفانه در این سیستمف تر و خشک با هم می سوزند چرا که اگر شرکتی واقعاً جوایز نفیسی هم برای مخاطبین خود در نظر گرفته باشد، اما اعتماد مردم نسبت به این نوع تبلیغات از بین رفته و حاضر به استفاده از خدمات یا کالاهای آن کسب و کار ایرانی نمی شوند.

 

اینکه یک اسم یک شماره تلفن با ۳ رقم مخفی به عنوان برنده اعلام شود؛ شاید ایده چندان خوبی برای معرفی برندگان نباشد چرا که در همین مطلب می توان یک اسم به نام محد احمدی با شماره ۶۵۲۸***۰۹۳۸ را به عنوان برنده یکی از این مسابقات اعلام کرد! حال این فرد کیست؟ کجاست؟ آن شماره متعلق به کیست و … هیچگاه مشخص نمی شود. این رویه به قدری در سطح پایینی در حال انجام در رسانه های ایرانی است که هر کسب و کار نوپایی نیز با وعده جوایز میلیاردی، سعی در حضور در این آشفته بازار دارد در حالی که اگر ارزش کل کسب و کار یاد شده را بررسی نماییم، بسیار کمتر از مجموع جوایز قرعه کشی است!

 

در واقع وقتی تلویزیون رسمی کشور خود مروج این سبک از تبلیغات زرد است، از رسانه های دیگر انتظاری جز این نمی رود!

 

 

تماشاچی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید