کد خبر:38920
پ
۱۹۳۵

طمع استفاده از رانت صدا و سیما، فردوسی پور را گیر انداخت

عادل فردوسی پور این روزها، سختی های خاصی را پشت سر می گذارد و به قول خودش، سال ۹۷ سخت ترین سال دوران کاری اش محسوب می شود اما اواخر سال ۹۷ برای او سخت تر هم شده چرا که اینطور که از شواهد پیداست، مسئولین شبکه ۳ قصد جا به جایی او و جایگزین […]

عادل فردوسی پور این روزها، سختی های خاصی را پشت سر می گذارد و به قول خودش، سال ۹۷ سخت ترین سال دوران کاری اش محسوب می شود اما اواخر سال ۹۷ برای او سخت تر هم شده چرا که اینطور که از شواهد پیداست، مسئولین شبکه ۳ قصد جا به جایی او و جایگزین کردن فردی دیگر به عنوان مجری برنامه نود را دارند.

 

 

راهکار جالب ابقای عادل در جنگ نابرابر با فروغی

 

 

طمع استفاده از رانت صدا و سیما، فردوسی پور را گیر انداخت

 

طمع استفاده از رانت صدا و سیما، فردوسی پور را گیر انداخت

 

پس از جنجال بر سر دستکاری در آرای محبوب ترین برنامه صدا و سیما در سال ۹۷ که در نهایت نیز مشخص نشد چه اتفاقی دقیقاً رخ داده، طبق انتظار جایزه پر بازدیدترین برنامه به برنامه نود اهدا شد چرا که اصولاً برگزارکننده، این مسابقه خود سهامدار برنامه نود بوده و هستند و هر برنامه ای جز برنامه نود در این نظرسنجی رتبه اول را به دست می آورد، جای تعجب داشت.

 

ماهها پیش به افشای مالکیت برنامه نود پرداختیم؛ جایی که مشخص شد عادل فردوسی پور مستقلاً برنامه نود را اداره نمی کند و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و به طور خاص شبکه ۳ سهامدار اصلی این برنامه شده اند و به واسطه همین اتفاق نیز بود که فردوسی پور تاکنون در این شبکه دوام آورده است و از رانتها و مزایای ویژه ای که از طریق سازمان قدرتمند صدا و سیما در اختیارش قرار گرفته استفاده کند و با در اختیار داشتن مجوز به سادگی به صغیر و کبیر فوتبال، سیاست، افتصاد و … کشور بتازد و کسی جرات ایراد گرفتن از او را نداشته باشد.

 

رویه حمایتی پدر(صدا و سیما) از فرزند (برنامه نود و فردوسی پور) تا وقتی ادامه داشت که او از خطوط قرمز عبور نکرده بود ولی جام جهانی ۲۰۱۸ آغاز تنش بین فردوسی پور با صدا و سیما بود و از همان زمان، پروسه محو کردن سهامدار خرد، برنامه نود کلید خورد.

 

طمع استفاده از رانت صدا و سیما، فردوسی پور را گیر انداخت

 

فردوسی پور که همواره سعی داشته خود را در جبهه مردم نشان دهد، در آن مقطع نیز سعی کرد با بهره برداری از پتانسیل مردم، سیاست ها و چارچوب های اصلی رسانه ملی را نادیده بگیرد و بدون توجه به اولتیماتوم ها اقدام به دعوت از مهمانان خارجی کرد ولی مدیران جدید و جوان شبکه ۳ در مقابل او ایستادند و اینبار از او حمایت نکردند تا فصل جدیدی از روابط بین فردوسی پور و رسانه ملی شکل بگیرد. فصلی که تاکنون با تنش و نیش و کنایه طرفین همراه بوده و مدیر جوان شبکه سه از همان ابتدای کارش، در تلاش به محو تدریجی این برنامه داشت و پخش نشدن یک ماهه برنامه نود به عنوان تنبیه عادل فردوسی پور در نظر گرفته شد تا او بداند می بایست حد و حدود خود را رعایت کرده و خارج از چارچوب رسانه ملی حرکت نکند.

 

طمع استفاده از رانت صدا و سیما و شریک کردن رسانه ملی در برنامه نود

 

فردوسی پور وقتی قافیه را به شبکه ۳ باخت و در دام رسانه ملی گرفتار شد که با طمع استفاده از رانت سازمان قدرتمند صدا و سیما، آنها را در تولید برنامه نود شریک کرد به طوری که اکنون در مقابل نام مالک سایت برنامه نود، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران درج شده و خبری از فردوسی پور نیست و این روزها نیز صحبت از جا به جایی فردوسی پور از برنامه نود به بخش های دیگر رسانه ملی در میان است که همین مسئله نشان می دهد، عادل فردوسی پور در جایگاهی نیست که در مورد ماندن یا رفتن از برنامه نود تصمیم بگیرد و این سهامدار اصلی این برنامه است که برای آن تعیین تکلیف می کند و او تنها باید مطیع اوامر دوستان باشد چرا که اگر او به عنوان یک تهیه کننده مستقل اقدام به تولید برنامه نود می کرد، هرگز گرفتار غل و زنجیر کنونی که به پایش بسته شده، نبود و آزادانه می توانست در شبکه های خصوصی به تولید برنامه نود بپردازد اما او برند برنامه نود را نیز واگذار کرده تا عملاً هیچ برنامه ای با عنوان برنامه نود در داخل کشور به غیر از پخش از رسانه ملی  نتواند تولید کند و مدیران شبکه ۳ به سادگی حرف از تغییر مجری این برنامه بزنند چرا که صاحب اصلی این برنامه در حال حاضر شبکه ۳ سیماست و نه عادل فردوسی پور و دکتر فردوسی پور بزرگترین اشتباه دوران حرفه ای خود را زمانی مرتکب شد که به طمع استفاده از رانت سازمان عریض و طویل صدا و سیما،  رسانه ملی را در این برنامه شریک کرد و اکنون تنها می تواند نظاره گر تصمیمات دوستان برای این برنامه باشد و هیچ کاری از دست او بر نمی آید.

 

اخراج از برنامه نود پس از اشتباهات سریالی

 

به نظر می رسد سخنرانی انتقادی او از علی فروغی مدیر جوان جدید شبکه ۳ کار خود را کرده و او دیگر در فصل جدید برنامه نود جایی ندارد چرا که فروغی به طور قاطع از تغییرات در برنامه نود صحبت کرده و پست قائم مقامی شبکه ورزش به عادل فردوسی پور برای ساخت برنامه در آن شبکه پیشنهاد شده که عادل این پیشنهاد را رد کرده چرا که به طور واضحی مشخص است پخش برنامه ای مشابه نود در شبکه ورزش با ریزش شدید مخاطب مواجه خواهد شد چرا که هم اکنون نیز گروه عادل فردوسی پور در شبکه ورزش با برنامه فوتبال ۱۲۰ حضور دارند اما هرگز اقبال برنامه نود به سراغ این برنامه نیامد و به نظر می رسد اشتباهات سریالی فردوسی پور او را به اخراج محترمانه از برنامه ای که خود بنیانگذار آن بود، نزدیک کرده است.

 

 

پی نوشت: فردوسی پور در حالی برنامه نود را با مسئولین ارشد صدا و سیما معامله کرد که اکنون آنها در جایگاهی هستند که قادرند این تصمیم را بگیرند تا برنامه ای که متعلق به شخص عادل فردوسی پور بود، بدون او و با همان نام به روی آنتن برود و این در حالیست که چنین اتفاقی برای برنامه هایی همچون دورهمی یا خنداونه و … ممکن نیست چرا که تهیه کننده مستقل و اختصاصی این برنامه ها، همان مهران مدیری و رامبد جوان هستند و صدا و سیما قادر به دخالت و تصمیم گیری در خصوص عوامل تولید و پخش این برنامه ها نیست و تهیه کننده این برنامه ها مسئول تمام تصمیمات در خصوص برنامه ها می باشد و نه مدیر شبکه ۳ !   مدیر شبکه ۳ تنها قادر به این تصمیم است که این برنامه ها پخش شود یا نشود و هرگز قادر نیست این تصمیم را بگیرد که برنامه خندوانه پخش شود اما مجری ان، فردی غیر از رامبد جوان باشد.   حال مشخص شده که معامله فردوسی پور با مدیران رسانه ملی بر سر برنامه نود، در نهایت منجر به تبعیت او از تصمیمات سهامدار اصلی این برنامه شده است و در چند سال اخیر عادل فردوسی پور عملاً تصمیم گیرنده اصلی این برنامه نبوده است و شاید همین عامل نیز باعث دور شدن او از عدالت و ریزش مخاطبین این برنامه در سالهای اخیر شد.

حراج تابستانه

دیدگاه کاربران 8 دیدگاه
 • ابن فوتبال ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۰:۱۸ قبل از ظهر

  عادل خان وقتی باج دادی مجبوری الان مطیع اوامر باشی پس انقد حرف از مردمی بودن نزن پشت پرده بده بستوناتو کردی با اینا

 • علی ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۱:۳۱ قبل از ظهر

  وقتی برا کیروش میمالیدی فکر اینجاشم باید میکردی

 • ایران ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۲:۱۹ بعد از ظهر

  واقعا این نوشته ها در واقعیت صد درجه فرق دارند کمی عدالت را در متنهاتون رعایت کنید متاسفم

  • یاشار ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۶:۳۳ بعد از ظهر

   مستند ه که صدا و سیما سهامدار عمده برنامه نود شده و همه کاره ش شده وگرنه الان نمیتونست برای یه برنامه تعیین تکلیف کنه که خود برنامه باشه ولی مجریش عوض بشه . آیا میتونه بگه خندوانه باشه ولی رامبد جوان مجریش نباشه؟ میتونه بگه دورهمی باشه ولی مهران مدیری مجریش نباشه ؟ نه نمیتونه چون اونا خودشون شخصاً تهیه کننده ش هستن ولی فردوسی پور مدتهاس فروخته نود رو به صدا و سیما و صوری و اسمی تهیه کننده ش مونده وگرنه الان معطل این نبود که براش جایگزین پیدا کنن

 • سروش حاتمی ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۷:۰۶ بعد از ظهر

  سلطان مظاوم نمایی رفت . خدا گناهاشو ببخشه

 • بی نام ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۷:۳۴ بعد از ظهر

  برنامه ۹۰ بدون عادل معنایی نداره درسته مرتکب اشتباه شده ولی صدا و سیما هم مثل همیشه تصمیماتی میگیره که مشخصه خواست مردم براش هیچ اولویتی و اهمیتی نداره.البته از چنین مدیرانی بی تدبیری امر غیر عادی نیست

 • مودریچ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۲:۴۳ قبل از ظهر

  بهتر ک رفت
  حالا باند رسانه ایش دارن خودشونو جر میدن ولی هیچ کاریم نمیکنن
  نا عادل رفت

 • علی ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ / ۴:۵۳ قبل از ظهر

  شاید موضوع معامله عادل با سازمان سر پیشرفت اهداف برنامه ۹۰ درست باشه ولی باقی این مطلب کاملا مغرضانه نوشته شده. طوری از رانت صحبت کردین انگار عادل هم مثل بسیاری از اقا زاده های معلوم الحال دنبال منفعت شخصی آنچنانی بوده! دوست عزیز مردم مسائل رو درک میکنن. عادل هم با اینکه در کارش اشکالاتی بوده ولی بیهوده نیست که پر بیننده ترین و پر طرفدار ترین برنامه کل صدا و سیما رو ۲۰ ساله که داره اجرا میکنه و تمام شواهد و آرا و نظر سنجیها هم این رو نشون میده. حالا جوانی که در زمان شروع کار عادل کودکی بیش نبوده بر سر کار آمده و هیچ تخصصی هم در امر رسانه و حتی ورزش نداره و اتفاقا بر اساس همون رانتها و ژنهای معروف رئیس شبکه شده میخواد به عادل دستور بده چکار بکن یا نکن؟! عادل فردوسی پور هم پر مخاطب ترین و محبوبترین مجری صدا و سیماست و هم با تخصص ترین فرد در رشته وررشی فوتبال با بیش از ۲۰ سال تجربه حرفه ای و اتفاقا این روزها مدرک دکترای مدیریت رسانه رو هم از دانشگاه اخذ کرده! لجبازی مدیریت شبکه با ایشون اون هم درست چند روز پس از دریافت جایزه بهترین برنامه و بهترین مجری هم بر اساس آرای مردم و هم کارشناسان چیزی جز تحکم و رئیس بازی یک جوان تازه به دوران رسیده منصوب و نه منتخب نیست!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید