کد خبر:38778
پ
۲۰۳۵۱۸۱_۵۰۴

شفر شیر بی دندان در بازیهای بزرگ و پرتماشاگر آسیایی

تیم فوتبال استقلال تهران در شرایطی هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹ را با تساوی ۱-۱ مقابل العین پشت سر گذاشت که با این تساوی خانگی، شانس صعود این تیم از گروه مرگ به حداقل ممکن رسیده است؛ در ادامه به تحلیل نحوه بازی استقلال در این دیدار پرداخته ایم.     شفر شیر بی […]

تیم فوتبال استقلال تهران در شرایطی هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹ را با تساوی ۱-۱ مقابل العین پشت سر گذاشت که با این تساوی خانگی، شانس صعود این تیم از گروه مرگ به حداقل ممکن رسیده است؛ در ادامه به تحلیل نحوه بازی استقلال در این دیدار پرداخته ایم.

 

 

شفر شیر بی دندان در بازیهای بزرگ و پرتماشاگر آسیایی

 

شفر شیر بی دندان در بازیهای بزرگ و پرتماشاگر آسیایی

 

این بازی در شرایطی برگزار شد که که نزدیک به ۷۰ هزار هوادار استقلال در ورزشگاه آزادی حضور پیدا کرده بودند تا در روزی که العینی ها بسیاری از ستارگان خود را در اختبار نداشتند، شاهد برد تیم محبوب خود باشند اما وینفرد شفر بار دیگر با سورپرایزهایی که به جای شگفت زده کردن تیم حریف، بازیکنان و هواداران تیم خود را شگفت زده کرد، نیمه اول این بازی را عملاً از دست داد تا به غیر از ضربه سر ایسما که به تیر دروازه العین اصابت کرد، این تیم نه تنها موقعیت دیگری در این نیمه نداشته باشد بلکه عملکرد ضعیف و ناهماهنگ بازیکنان این تیم باعث برتری نسبی العین در این نیمه شود.

حضور میلاد ذکی پور که مدتهاست برای استقلال بازی نکرده در دفاع چپ و قرار گرفتن فرشید اسماعیلی در پست وینگر راست و خروج دانشگر از دفاع مرکزی سه تغییر عجیبی بودند که شفر در این دیدار حساس به یکباره در آرایش تیمی استقلال به وجود آورد و به همینی سادگی موجبات ناهماهنگی زیاد در استقلال را فراهم آورد.

 

 

نیمه دوم این بازی در شرایطی آغاز شد که در بازیکنان استقلال میل به گلزنی بیشتری دیده می شد و همین عامل باعث شد تا این تیم خیلی زود در نیمه دوم دوم به گل برسد تا در ادامه شاهد بازی راحت تر و با روحیه تر بازیکنان این تیم باشیم. پاتوسی که در نیمه دوم راه افتاده بود با پاسهای طلایی خود بارها بازیکنان استقلال را در موقعیت مناسب قرار داد ولی مهاجمین استقلال در این دیدار قدر موقعیتهای خود را ندانستند تا بازیکنان العین در یک ضربه ایستگاهی در دقایق پایانی و شلوغی محوطه جریمه این تیم به گل تساوی دست پیدا کنند و ورزشگاه آزادی غرق در سکوت شود.

خروج ورویا غفوری به دلیل مصدومیت را می توان یکی از دلایل پذیرش این گل توسط استقلال دانست که از لحظه خروج او از زمین، بی نظمی خاصی در ساختار دفاعی استقلال به وجود آمد اما ده دقیقه پایانی و طوفانی استقلال که چند موقعیت خطرناک نیز بر روی دروازه العین ایجاد کردند برای فرار از این تساوی خانگی که با شکست تفاوتی نداشت، کافی نبود تا هزاران هوادار استقلال ناامیدانه ورزشگاه آزادی را ترک کنند.

 

شفر شیر بی دندان در بازیهای بزرگ و پرتماشاگر آسیایی

 

نکته ویژه این بازی، اشتباه مسلم کمک داور این دیدار بود که گل صحیح دانشگر را که در شرایط سالم به ثمر رسید، آفساید اعلام کرد اما استقلالی ها به قدری موقعیت گل از دست داده بودند که این اشتباه داور، تاثیری در نتیجه نداشت و آنها به جای اعتراض به داور می بایست به این نکته توجه داشته باشند که چرا موقعیتهای زیاد آنها در جریان بازی به گل تبدیل نشد؟

 

در چند بازی اخیر استقلال مقابل الدحیل، نفت مسجد سلیمان  و العین موقعیت سوزی فراوان بازیکنان استقلال مهمترین موضوعی بوده که در هر سه بازی به چشم خورده و اگر مهاجمین این تیم دقت بیشتری می کردند شاید، اکنون شرایط استقلال تا این حد در گروه مرگ گره نمی خورد.

 

 

وینفرد شفر سرمربی استقلالی ها بار دیگر ثابت کرد او مرد روزهای بزرگ و بازیهای حساس نیست و کمتر بازی را به خاطر داریم که استادیوم آزادی مملو از تماشاگر بوده و استقلال تحت هدایت شفر، برنده از زمین خارج شده باشد.

یکی دیگر از نکات بارز این دیدار، عدم انعطاف تاکتیکی شفر در جریان بازی بود به طوری که او علی رغم اینکه در نیمه اول متوجه ضد تاکتیک العینی ها شده بود، هیچ تدبیری برای خروج تیمش از بحران در جریان بازی نیاندیشید و همه چیز به نیمه دوم موکول شد.

 

شفر عامل ناهماهنگی تیم استقلال

 

مهمترین علت تساوی خانگی استقلال در این دیدار، تغییرات عجیب شفر در ترکیب این تیم بود که موجب ایجاد ناهماهنگی آشکاری در خطوط سه گانه این تیم شده بود؛ او که سعی کرد از هر سه بازیکن با کیفیت خود در میانه میدان یعنی چشمیف علی کریمی و فرشید باقری در این دیدار استفاده کند، ترجیح داد هماهنگی فوق العاده بین دانشگر و منتظری را از بین ببرد و چشمی را به قلب دفاع منتقل کند تا جا برای بازی علی کریمی و باقری بازی باشد؛ از طرفی او با در اختیار داشتن دو وینگر تخصصی برای سمت راست یعنی داریوش شجاعیان و همام طارق ترجیح داد از فرشید اسماعیلی در این پست استفاده کند که در نیمه اول بازی، از جریان مسابقه خارج بود.  خروج ناگهانی نورافکن از ترکیب تیم و عدم استفاده از سهرابیان و به کارگیری میلاد ذکی پوری که در لیگ برتر نیز فرصت بازی به او نمی رسد از نکات قابل تامل در چیدمان اولیه شفر است که او می بایست نسبت به آن پاسخگو باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید