سرمربیگری برانکو در تیم ملی از چاله به چاه افتادن است | تماشاچی
کد خبر:48545
پ
۱۳۹۵۱۱۲۳۰۹۳۳۱۰۹۱۰۹۹۷۶۱۹۴

سرمربیگری برانکو در تیم ملی از چاله به چاه افتادن است

با صحبتهایی که در چند روز اخیر از برخی منابع رسمی فدراسیون فوتبال شنیده می شود به نظر می رسد کار حضور برانکو ایوانکویچ برای نشستن بر روی نیمکت تیم ملی ایران پس از مارک ویلموتس تمام شده و به زودی این مربی کروات را روی نیمکت داغ تیم ملی خواهیم دید اما در ادامه […]

با صحبتهایی که در چند روز اخیر از برخی منابع رسمی فدراسیون فوتبال شنیده می شود به نظر می رسد کار حضور برانکو ایوانکویچ برای نشستن بر روی نیمکت تیم ملی ایران پس از مارک ویلموتس تمام شده و به زودی این مربی کروات را روی نیمکت داغ تیم ملی خواهیم دید اما در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا انتخاب برانکو به عنوان سرمربی تیم ملی از چاله به چاه افتادن برای فوتبال ملی ایران است و یک بازگشت به عقب کامل برای تیم ملی محسوب می شود. در شرایطی که گزینه های به مراتب بهتر از برانکو روی میز فدراسیون فوتبال ایران بوده و هست به واقع چرا باید به سراغ مربی برویم که از عربستان دیپورت شده است؟

 

 

سرمربیگری برانکو در تیم ملی از چاله به چاه افتادن است

 

 

برانکو ایوانکویچ که در مقطعی سرمربی تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ بود، با عملکرد ضعیف خود در آن تورنمنت بلافاصله پس از پایان بازیها و تساوی مقابل آنگولا با تیم ملی وداع کرد و حتی به خود زحمت حضور مجدد به ایران را نداد و با بی احترامی محض با نمایش ضعیف در جام جهانی ۲۰۰۶، تیم ملی را ترک کرد. او در حد فاصل جام جهانی تا سال ۲۰۰۹ سه سال طلایی را در چین و کرواسی سپری کرد اما دوران افول او از سال ۲۰۱۰ فرا رسید. که در ادامه به سوابق او قبل از حضور در پرسپولیس از سال ۲۰۱۰ به بعد پرداخته ایم.

 

 

اخراج از شاندونگ

در ۱۷ دسامبر ۲۰۰۹ برانکو به عنوان سرمربی شاندونگ معرفی شد؛ و علی رغم اینکه برانکو این تیم را با ۶۳ امتیاز به قهرمانی سوپرلیگ چین رساند اما به واسطه کسب نتایج ضعیف در لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۱۰ و کسب فقط ۷ امتیاز و حذف در مرحله گروهی، از سمت خود اخراج شد(حال و روز آن تیم شاندونگ نیز مثل این روزهای پرسپولیس بود که هواداران شاندونگ به بازی تدافعی و محافظه کارانه او اعتراض داشتند و حتی با قهرمانی در لیگ چین از عملکرد برانکو راضی نبودند)

 

اخراج از الاتفاق

در ۲۲ جولای ۲۰۱۱، برانکو به خاوریمانه آمد و هدایت تیم الاتفاق عربستان را بر عهده گرفت. اما در آنجا نیز به دلیل کسب نتایج ضعیف و کسب رتبه چهارم خیلی زود اخراج شد و در تاریخ ۱ ماه می ۲۰۱۲ او از سمتش در الاتفاق عربستان بر گنار شد.

 

اخراج از الوحده امارات

او بلافاصله پس از الاتفقا عربستان، هدایت الوحده امارات را در می ۲۰۱۲ بر عهده گرفت ولی این تجربه برانکو نیز ناموفق بود و در آوریل ۲۰۱۳ به خاطر کسب نتایج ضعیف و باخت ۴-۳ به عجمان از سمتش اخراج شد. الوحده در زمان اخراج برانکو در رده هفتم جدول قرار داشت.

 

اخراج از دینامو زاگرب

او در ۲ سپتامبر ۲۰۱۳ به دینامو زاگرب بازگشت و تنها پس از ۵ بازی در تاریخ ۵ اکتیر ۲۰۱۳ از این تیم نیز اخراج شد.

برانکو حدود دو سالی بیکار بود تا اینکه از ۵ آوریل ۲۰۱۵ در تیم پرسپولیس مشغول به کار شد که این همکاری ۳ سال به طول انجایمد.

 

 

برانکو پس از این سالهای پر افت و خیز بار دیگر به فوتبال ایران بازگشت و توانست سه سال پیاپی پرسپولیس را به عنوان قهرمانی لیگ برتر برساند که برخی معتقدند این موضوع به واسطه شناخت او از فوتبال ایران رخ داده اما برخی دیگر نیز عوامل بیرونی همچون حسین هدایتی، سعید فتاحی، اسماعیل حسن زاده و تورگ و برخی عوامل در فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش را در این قهرمانی ها دخیل می دانستند که پس از خداحافظی برانکو با پرسپولیس این موضوع در تیم متمول الاهلی عربستان عیان شد چرا که عیار او پس از ۵ هفته مشخص شد و به سبب کسب نتایج ضعیف، از کار برکنار شد و اکنون الاهلی عربستان در صدر جدول لیگ این کشور قرار دارد.

 

 

نکته ای که حضور مجدد برانکو در فوتبال ایران را شبیه به مثل معروف از چاله به چاه افتادن کرده این است که دوران مربیگری او مربوط به ده سال قبل است و اگر بنا بر معیار قرار دادن این اتفاق باشد، مربیانی همچون غلامحسین پیروانی، علی پروین، محمود یاوری و … اکنون تیم داشتند و در یک تیم مربیگری می کردند؛ از مارچلو لیپی، فابیو کاپلو، لوییز فن خال و … می توان به عنوان نمونه های دیگری اشاره کرد که دوران مربیگری آنها مربوط به گذشته است و جایی در فوتبال مدرن امروز ندارد و به همین دلیل هم هست که پیشنهاد مربیگری تیم های مطرح به آنها نمی شود.

 

 

آیا مسئولین فدراسیون فوتبال ایران و وزارت ورزش نشینان در این تصور به سر می برند که می توانند با لابی های پشت پرده در رده ملی، به برانکو کمک کنند؟ اگر آنها قدرت لابی در سطح آسیا را داشتند، بدون شک اکنون بیرانوند توپ طلای فوتبال آسیا را از آن خود کرده بود اما حقیقت این است که برانکو بدون حمایت های نامرئی که از او در فوتبال ایران شد، قادر به تکرار موفقیت های گذشته نیست و باید دید آیا مسئولین فدراسیون فوتبال که یکبار در انتخاب خود اشتباه کردند و ویلموتس را به عنوان جانشین کیروش بر سر کار آوردند، حاضرند این ریسک را به جان بخرند یا خیر؟

 

پی نوشت: نکته منفی دیگری که انتخاب برانکو برای وجهه فوتبال ایران در سطح بین المللی دارد این است که صحبتهای کیروش در خصوص تلاش پشت پرده برانکو برای تصاحب جایگاهش در زمان تصدی سکان هدایت تیم ملی به واقعیت تبدیل می شود.

حراج تابستانه(پرداخت در محل)

دیدگاه کاربران 11 دیدگاه
 • ناصر ملک مطیعی ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۸ قبل از ظهر

  فساد مافیایی لنگی فوتبال عزیز جان وزیر لنگی ورزش سرانجام به وعده ای که به برانکو جانش داده بود عمل کرد لنگیها توسط وزیر ننگین ورزش جناب سرطانی فر جان دوباره ای گرفته اند و بیشتر از دوران گودرزی لنگی در فدراسیون فوتبال نفوذ کره و افسار جناب تاج را در دست گرفته و به هر سو میخواهند او را میگردانند نمونه آن تحمیل جناب برانکو است که وزیر وعده آن را در فینال مسابقات قهرمانی باشگاههای آسیا به جناب برانکو جانش داده بود

  • بهار ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۵:۰۲ بعد از ظهر

   شما که قصد نوشتن این حجم از چرندیات و سخنان بی ارزش دارید حیف است که نام مرحوم ملک مطیعی را بالای آن قرار دهید .

 • سعید ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۷ بعد از ظهر

  معلومه که این مقاله رو یکی از اون هوادارهای متعصب و متوهم استقلالی نوشته که از برانکو کینه ای به وسعت هفت جام رو داره وگرنه بهترین گزینه همین برانکو است پس چرا اون گزینه های که گفتی از برانکو بهتر هستند رو نام نبردی احتمالا یکیشون رو میخواستی بگی استراماچونی ولی روت نشد

 • 10دقیقه10نفره ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۲:۴۱ بعد از ظهر

  تف به شرفت ببین برانکو تا فیها خالد نت سوزونده

 • پری پرستویی ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۴:۲۵ بعد از ظهر

  فساد وزیر ورزش و گرایش او به رنگ خاص ثمره اش سقوط فوتبال ایران است. برانکو بدون بروز آوری دانش فوتبال خود از سیستم نخ نما شده ای استفاده می کند که این سیستم هیچ گونه کارامدی در برابر سیستم های مدرن فوتبال نداشته است برای پیشرفت ورزش باید سطح علمی و دانش مربیان باشگاههای داخلی را بالا برد و آنهم برگزاری دوره های فراگیر و اثر بخش برای بروز آوری سطح دانش فنی آنان و ایجاد دانشکده بین المللی پرورش مربیگری فوتبال در ایران است تا با سرمایه گزاری ارزشمند دانش فرا منطقه ای را به ایران انتقال داد بجای واریز دلار به جیب کیروش برانکو و ویلموتس می توان با هزینه کرد و دعوت از اساتید بنام و نخبگان فوتبال جهت تدریس در این دانشکده از همین استعدادهای مربیان جوان و با دانش، فردای فوتبال این مملکت را بیمه کرد

 • فساد لنگیان فوتبال ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۴:۲۹ بعد از ظهر

  ورود برانکو به تیم ملی یعنی پسرفت فوتبال به سالهای ۲۰۰۲ وای بر این سیستم مخرب مافیایی

 • سالارپرسپولیسی ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۴:۳۵ بعد از ظهر

  بدبخت دلاک خدازده ایناکه گفتی لجن زاده وکورک وفتاحی لجن واون باباوزیردیوستون خودشونو دروندن تاجلوی تجاوزای پیاپی برانکووارتش سرخ و بگیرن که تاموقع که برانکوبودنتونستین هیچ غلطی کنن وبکنین حالاکه رفته وموفق شدیدجلوی مرسپولیسو بگیرید وتلاشای چهارسالتون برابالاکشیدن کیسه ال لجن جواب داده به کمک استراماهوچی داری مثل سگ پارس مکنی غافل ازینکه پرفسورمیادومیشه خاره چش کریهت

 • صادق ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۹:۲۸ بعد از ظهر

  واقعا فاز نویسنده چیه؟؟؟؟ اتفاقا باند علی آبادی در سال ۲۰۰۶ باعث کنار گذاشتن دادکان و برانکو شدن ، همون جام جهانی ب۲۰۰۶باعث شد ما پنج بازیکن به فوتبال اروپا ترانسفر کنیم، برانکو فوتبال ایران رو خوب میشناسه و صدرصد می‌تونه تیم رو ب جام جهانی و قهرمانی آسیا برسونه،

 • امیلیانو زاپاتا ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۱:۳۶ قبل از ظهر

  فعلا که هر چقدرم انتقاد کنین فایده نداره .برانکو انتخاب شده باید حمایت بشه واینو بدونین قطعنا ناجی فوتبال ملی در این زمان حساس خواهد شد.

 • امیلیانو زاپاتا ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۱:۳۸ قبل از ظهر

  یبارم شده پیام منو منعکس کنین منم انسانم منم حقی دارم همش همه چی برام شده عقده .کاش زودتر بمیرم

 • آنتی لنگی پاره ۱۶ آذر ۱۳۹۸ / ۵:۱۶ بعد از ظهر

  برانکو یا وحید هاشمیان و … نماد هایی از مافیای فوتبال ایران که همان لنگی ها هستند تیم ملی ایران را اشغال کرده تا نخبگان سایر باشگاهها در این تیم ملی حضور نداشته باشند این دورران کثیف و سیاه روزی به پایان خواهد رسید به امید نجات از دوره مافیایی و کمونیستی سرخ لنگی فوتبال ایران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید