روحانی دروغ گفت یا اتحادیه اروپا ایران را فریب داد؟ | تماشاچی
کد خبر:28041
پ
n82741921-72013462

روحانی دروغ گفت یا اتحادیه اروپا ایران را فریب داد؟

در حالی که شب گذشته رییس جمهور محترم حسن روحانی به طور زنده در مورد مشکلات اخیر کشور با مردم صحبت کرد اما تناقض های عیان و عملی در برخی سخنان روحانی دیده می شد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.   آیا ترامپ شروط ایران برای مذاکره مستقیم را پذیرفته است؟   […]

در حالی که شب گذشته رییس جمهور محترم حسن روحانی به طور زنده در مورد مشکلات اخیر کشور با مردم صحبت کرد اما تناقض های عیان و عملی در برخی سخنان روحانی دیده می شد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

آیا ترامپ شروط ایران برای مذاکره مستقیم را پذیرفته است؟

 

روحانی دروغ گفت یا اتحادیه اروپا ایران را فریب داد؟

 

روحانی دروغ گفت یا اتحادیه اروپا ایران را فریب داد؟

 

بیشتر بخوانید؛ دلایل صعود تاریخی شاخص کل بورس تهران در مرداد ۹۷

 

در حالی که دونالد ترامپ دستور اجرایی شدن دور اول تحریم های جدید علیه ایران را از امروز ۱۶ مرداد ۹۷ صادر کرده است؛ این اتفاق با ادعای عجیب حسن روحانی در برنامه زنده شب گذشته همراه شد که اروپایی ها با بیانیه ای به مقابله با تحریم های آمریکا و در حمایت از ایران پرداخته اند. این در حالی است که بیانیه صرفاً یک بیانیه است درست مثل برجام که چیزی بیشتر از یک بیانیه برای ایران نداشت!

 

از حرفهای روحانی خوشحال باشیم؟

 

خوشحالی رییس جمهور از بیانیه ضد آمریکایی اروپایی ها وقتی جالب است که بدانیم بسیاری از شرکتهای اروپایی از جمله رنو، پژو، توتال، مارسک و … پس از اعلام اولیه تحریم های آمریکا و ضربا لاجل ۶ ماهه ترامپ به آنها برای ترک ایران، بازار ایران را ترک کردند! حال اینکه چطور حسن روحانی از یک بیانیه که در عمل هرگز اجرایی نشده اینگونه ابراز خوشحالی می کند جای سوال دارد! اروپایی ها که اکنون بین انتخاب ایران و آمریکا گیر کرده اند هرگز دوست ندارند شریک مهم خود در بسیاری از منافع مشترکشان یعنی امریکا را از دست بدهند و از طرفی دوست ندارند اعتبار بین المللی خود را با خروج از برجام بر باد دهند از همین حیث آنها با  سیاست پلیس خوب و پلیس بد وارد این موضوع شده اند و آمریکا را بد جلوه می دهند و در ظاهر خود را در طرف ایران نشان می دهند اما در عمل طبق معامله ای که با آمریکایی ها کرده اند، همان کاری را می کنند که آمریکا به آنها دستور داده است : خروج شرکت های اروپایی از ایران!

 

اینکه رییس جمهور به وضعیت خوب اقتصادی کشور اشاره می کند جای خوشحالی دارد اما اقتصاد کشور فقط صنایع بالادستی پتروشیمی پالایشی و فولادی نیست و اکنون به واسطه تحریم های آمریکا بر صنایع ایران، بسیاری از صنایع میان دستی و پایین دستی در آستانه نابودی قرار گرفته اند و به طور واضحی تاثیر تحریم های جدید آمریکا بر همان صنایع بالادستی نیز در چند ماه آینده مشخص خواهد شد.

 

شاخص بورس و یک شوی تبلیغاتی اقتصادی

 

حسن روحانی در حالی با ذوق و شوق تمام از بورس و رشد شاخص صحبت کرد که ارتباط مستقیم کاهش شدید قیمت دلار و افزایش شدید شاخص کل بورس با حضور رییس جمهور در تلویزیون پوشیده نیست! بدون شک حسن روحانی با دلار ۱۲۰۰۰ تومانی که در بازار خرید و فروش می شد در تلویزیون حاضر نمی شد. رشد شاخص بورس نیز واضح و مبرهن است که به واسطه سیاست های جدید رییس کل جدید بانک مرکزی برای مبارزه با تاثیر منفی تحریم های جدید آمریکا به شکل کاملاً دستوری اعمال شده است تا با این ابزار به صورت تبلیغاتی هم که شده به طرف مقابل این سیگنال را برسانند که با تحریم های جدید، وضعیت بورس و اقتصاد ایران بهتر شده و این در حالی است که در عمل هرگز اینگونه نبوده و با عرضه بی رویه ارز شرکتهای صادراتی پتروپالایشی و کامودیتی در بازار تنها به طور مقطعی به سرکوب قیمت ارز پرداخته ایم و پس از پایان این عرضه و شوی تبلیغاتی تیم اقتصادی جدید بانک مرکزی، مجدداً شاهد افزایش ارزش ارزهای مختلف خواهیم بود.

 

مدیریت هزینه در بانک مرکزی

 

بدون تردید راهکاری که همتی در پیش گرفته آسان ترین راهی بود که مدیران قبلی نیز قادر به انجام آن بودند اما مطمئناً بهترین راه نبوده و نیست چرا که با اینکار که به شکل مصنوعی انجام می شود، پتانسیل ارزی کشور کاهش و در واقع روز به روز بر قدرت دلار افزوده خواهد شد منتها این فنر سرکوب قیمت دلار با عرضه های سنگین ارز توسط شرکت های صادراتی زمانی دوباره به یکباره رها خواهد شد که تاثیر تحریم های جدید آمریکا بر صنایع را حس کنیم چرا که در آن صورت، ارزی برای عرضه سنگین به بازار آزاد وجود ندارد و برای ارز حاصل از درآمد شرکتهای صادراتی با توجه به اولویت بندی کالاهای اساسی، سهمیه بندی خواهد شد و دیگر خبری از عرضه های سنگین ارزی نخواهد بود چرا که خود آن صنایع نیز برای برخی واردات، با مشکل کمبود ارز مواجه می شوند.

 

به طور کلی، ای کاش رییس جمهور به جای اشاره به اعدادی که اصولاً بنیان خاصی در پشت آن قرار نداشته و ندارد، به حقیقت وضع موجود کشور اشاره می کرد. اینکه قیمت دلار به یکباره از ۳۵۰۰ تومان تا ۱۲۰۰۰ تومان رشد کرد و حال با کاهشش به سطوح ۸-۹ هزار تومان شاهد مانور تبلیغاتی دولتی ها برای مهار رشد قیمت دلار هستیم، مصداق بارز مثل معروف به مرگ گرفتن تا به تب راضی شوند است!

 

اعلام وضعیت خزانه در سه ماه پیش رو

 

امیدواریم دوستان وضعیت خزانه را تا ده روز پیش به مردم اعلام کنند و وضعیت خزانه کشور در سه ماه آینده را نیز با مردم در میان بگذارند چرا که مدیریت هزینه از خزانه به هیچ عنوان برای مردم قابل پذیرش نیست و این آسان ترین راهی است که هر مدیری می تواند برای پیشبرد اهدافش انتخاب کند که در نهایت عواقب وخیمش برای مدیر بعدی و یا رییس جمهور بعدی خواهد بود و او در بدو شروع ریاست جمهوری اش احتمالاً از خزانه خالی مملکت خواهد نالید.

 

در نهایت اینکه با یک بسته ارزی به یکباره وضعیت کشور از قرمز به سبز تبدیل نمی شود و باید منتظر ماند و دید شوی تبلیغاتی دوستان جدید در بانک مرکزی در خوب جلوه دادن شرایط اقتصادی کشور چه زمانی تمام می شود و یا اصطلاحاً باید گفت چه زمانی کفگیر دوستان در حساب خزانه به ته دیگ می خورد!

حراج تابستانه(پرداخت در محل)

دیدگاه کاربران 3 دیدگاه
 • بی نظام ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۰:۱۸ قبل از ظهر

  حسن کلید ساز دروغگو . دم از این میزنن به فناوری هسته ای رسیدن ولی یه پیچ خودرو هنوز نمیتونن تو داخل تولید کنن . پیچ خودرو بخوره تو سرشون یه ورق کارت ملی نمیتونن تولید کنن و باید وارد کنند خاک بر سرا ۴۰ ساله فقط دروغ میگن به ملت اینم روش

 • خسته از گرانی ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ / ۲:۴۰ بعد از ظهر

  حسن انگار داره با خر حرف میزنه
  لامصب ما خودمون تو این خراب شده داریم زیست میکنیم این چرت و پرتا چیه میگی
  لعنت ب خودتو مسولای رژیم و اون احمقایی ک ۴۰ سال پیش دروغ گفتن

 • بهرام ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ / ۶:۰۲ بعد از ظهر

  روایت داریم شیخ حسن یه روز دروغ نگفت مرد
  بچه خر میکنه پفیوز
  تو برو توچال فقط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید