راهکار جالب برای حل مشکل فردوسی پور و فروغی | تماشاچی
کد خبر:38937
پ
۵۴۴۶۲۹۵۴_۳۴۵۷۱۹۲۲۲۹۵۳۵۶۰_۶۱۳۰۳۴۵۱۲۸۱۱۷۶۶۵۷۹۲_n

راهکار جالب برای حل مشکل فردوسی پور و فروغی

در حالی که پروسه حذف عادل فردوسی پور از برنامه نود روز گذشته رسماً علنی شد؛ بازتاب های زیادی نسبت به این اتفاق در فضای مجازی و در بین سلبریتی ها در مورد این موضوع شاهد بودیم که به نظر می رسد، خط و مشی های سیاسی به مشکل شخصی فروغی و فردوسی پور وارد […]

در حالی که پروسه حذف عادل فردوسی پور از برنامه نود روز گذشته رسماً علنی شد؛ بازتاب های زیادی نسبت به این اتفاق در فضای مجازی و در بین سلبریتی ها در مورد این موضوع شاهد بودیم که به نظر می رسد، خط و مشی های سیاسی به مشکل شخصی فروغی و فردوسی پور وارد شده و لزوماً حمایت از فردوسی پور به معنای حمایت از شخصیت حقیقی او تلقی نمیشود چرا که تضاد با دیدگاه های علی فروغی باعث شده تا مخالفین فروغی و دیدگاه سیاسی اش، در جبهه حمایت از فردوسی پور قرار بگیرند.

 

راهکار جالب برای حل مشکل فردوسی پور و فروغی

 

راهکار جالب برای حل مشکل فردوسی پور و فروغی

 

در حال حاضر با توجه به اینکه این تصور در بین عموم وجود دارد که علی فروغی یک اصول گرای تندرو است که به تازگی در تلویزیون سمت گرفته و برخی نیز سن و سال کم او را مستمسکی قرار داده اند که او با توصیه به این جایگاه رسیده، او از منظر عمومی فردی محبوب محسوب نمی شود و همان افرادی که در انتخابات ریاست جمهوری بدون دلیل خاصی به حسن روحانی رای دادند و اکنون از کرده پشیمان هستند، اکنون در جبهه حمایت از فردوسی پور قرار گرفته اند.

 

تئوری افرادی که به حسن روحانی رای دادند این بود که آنها تمایلی به روی کار آمدن یک اصول گرای تندرو مثل آقای رئیسی یا قالیباف نداشتند و در بین کاندیدها نیز تنها حسن روحانی بود که مواضع ملایم و نزدیک به اصلاح طلب ها داشت و از همین رو، عموم مردم سوار بر موج احساسات برای انتخاب نشدن اصول گرایان، به کاندید نزدیک به اصلاح طلب رای دادند و اینگونه شد که آقای روحانی با رای مناسبی از جانب مردم به عنوان رئیس جمهور ایران منصوب شد اما خیلی زود بسیاری از سلبریتی های معروف از جمله علی کریمی، ژوله و … با ابراز ندامت از حمایت حسن روحانی در انتخابات، از اینکار احساسی خود ابراز پشیمانی کردند چرا که کاندید به ظاهر محبوب مردم، به قدری ضعیف عمل کرد که جای هیچگونه دفاعی از عملکرد او در ۴ سال دوم ریاست جمهوری اش باقی نمانده است.

 

 

اکنون نیز شاهد موجی احساسی در خصوص حمایت از عادل فردوسی پور در مقابل علی فروغی هستیم؛ مردم احساسی ایران که هنوز نمیدانند فرد جایگزین عادل فردوسی پور کیست و چیزی از سوابق و رزومه او نمی دانند، تنها به دلیل مخالفت با تصمیم فروغی اصول گرا، رای به حمایت از طرف مقابل یعنی فردوسی پور داده اند. اینکه عادل فردوسی پور در ۲۰ سال حضورش در تلویزیون زحمت کشیده بر هیچکس پوشیده نیست اما رویکرد حاشیه محور او و ترویج بی اخلاقی با به وجود آوردن شرایط برای جنگ لفظی بین بزرگان فوتبال ایران و تولید برنامه ها  با سلیقه رنگی تیم نود و کلیشه ای شدن برنامه ها و البته اعتراض بسیاری از مربیان تیمها به گم شدن عدالت در این برنامه، از جمله دلایلی بود که تصمیم گیرندگان ارشد رسانه ملی، رای به تغییرات در این برنامه و دمیده شدن خون تازه در آن دادند.

 

در مطالب پیشین به این موضوع اشاره کردیم که عادل فردوسی پور برند برنامه نود را به صدا و سیما واگذار کرده بود و در ازای این اتفاق، امتیازاتی دریافت کرد و اکنون نیز سهامدار اصلی برنامه نود یعنی صدا و سیما رای به حذف مجری برنامه و تغییرات در آن داده است؛ اتفاقی که در مورد سایر برنامه های تولیدی سیما نیفتاده و مثلاً مسئولین شبکه ۳ قادر به حذف یا تعویض مجری مسابقه برنده باش نیستند و آنها با تهیه کننده این برنامه قرارداد همکاری امضا کرده و در قرارداد مذکور، تعهد حفظ چارچوب و سیاستهای اصلی رسانه ملی قید شده اما هرگز این اختیار به مسئولین شبکه ۳ داده نشده که بتوانند عوامل این برنامه تلویزیونی را تغییر دهند اما این قصه در مورد برنامه نود متفاوت است چرا که برنامه نود، در مالکیت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و مختار است هر تغییری در آن اعمال کند.

 

اطلاعات دامنه سایت برنامه نود که نشان می دهد این برنامه در مالکیت صدا و سیماست

 

 

اطلاعات برنامه برنده باش که نشان می دهد این برنامه در مالکیت شخص حقیقی قرار دارد و نه صدا و سیما !

 

 

 

 

 

راهکار حل مشکل به وجود آمده بین فردوسی پور ور فروغی

 

مالکیت صدا و سیما در برنامه نود باعث شد تا در تمام این سالها، انحصاری خاص برای این برنامه به وجود بیاید و به هیچ برنامه رقیب و موازی اجازه قدرتنمایی در مقابل برنامه نود داده نشود که چه بسا اگر چنین اتفاقی رخ می داد، اکنون برنامه نود به دادگاه فوتبال ایران تبدیل نمی شد و فردوسی پور داروغه فوتبال نبود بلکه یکی از چندین برنامه ورزشی بود که به طور تخصصی به فوتبال ایران می پردازد. شاید بخش زیادی از علاقه عموم مردم به برنامه نود و فردوسی پور در این نکته نهفته باشد که تاکنون برنامه جایگزین دیگری برای پوشش تخصصی اتفاقات لیگ برتر وجود نداشته یا اگر هم بوده در تبعیدگاه شبکه ورزش پخش شده که عادل فردوسی پور به دلایل ریزش مخاطبین، هرگز زیر بار انتقال برنامه نود به شبکه ورزش نرفته و نمی رود. در حال حاضر، بسیاری از علاقه مندان به فوتبال برای پیگیری اتفاقات تیم محبوب خود، چاره ای جز دیدن برنامه نود ندارند چرا که برنامه دیگری برای پیگیری این موضوع از شبکه های سراسری سیما پخش نمی شود و  به نظر می رسد کلید حل مشکل پیش آمده بین فردوسی پور و فروغی در همین نکته نهفته است.

 

شاید اگر مدیران شبکه ۳ یا به طور کلی رسانه ملی به این نتیجه برسند که برنامه موازی دیگری با اجرای مجری مدنظرشان به پوشش اتفاقات لیگ برتر بپردازد، و برنامه نود نیز با اجرای عادل فردوسی پور به کار خود ادامه دهد، بهترین راهکار برای حل مشکل به وجود آمده باشد چرا که در آن صورت مردم حق انتخاب دارند که از بین دو گزینه مشابه، یکی را برای تماشا انتخاب کنند و رقابت شکل گرفته بین این دو برنامه مسلماً به افزایش کیفیت هر دو برنامه کمک خواهد کرد چرا که فضای انحصاری فعلی که برای برنامه نود ایجاد شده، باعث افت کیفی این برنامه شده و شاید تولید یک برنامه دیگر، باعث بازگشت بخشی از مخاطبین باشد که مدتهاست به دلایل رویکرد رنگی این برنامه، با عادل قهر هستند و این موضوع به وضوح در ریزش تعداد پیامک های ارسالی به این برنامه ملموس است.

 

 

پی نوشت : عادل فردوسی پور در ظاهر تلاش کرده تا همواره خود را در جبهه مردم نشان دهد اما منتقدین وی معتقدند او بیشتر از مردم همواره به فکر جیب گردانندگان برنامه نود و خوش خدمتی به صدا و سیما بوده است و همانطور که حسین هدایتی نیز در ظاهر با ساخت مسجد و برخی اعمال به ظاهر خیریه سعی در ساخت پوششی مردمی برای خود داشت،  منتقدین نیز معتقدند فردوسی پور نیز  در ظاهر برخی صحبتها و کارهای مردم گرایانه انجام می دهد اما نیت او در واقع مردم نیست همانطور که بعداً مشخص شد نیت واقعی حسین هدایتی از برخی اقدامات به ظاهر مردمی اش، فرار مالیاتی و پول شویی بوده است. یکی از انتقادات جدی منتقدین نود این است که فردوسی پور با سو استفاده از احساسات مردم، در ایام فوت مرحوم حجازی، پورحیدری و هادی نوروزی از بینندگان خود خواسته تا با ارسال عددی به شماره پیامکی برنامه نود، همدردی خود با خانواده مرحومین را اعلام کنند که اینکار نه تنها همدردی با خانواده مرحومین محسوب نمی شد بلکه نوعی توهین به شعور مخاطب تلقی شد چرا که ارسال پیامک تنها به پر شدن جیب گرداننده اصلی برنامه نود و اپراتورها منتهی می شد که در این سالها، عادل سعی کرده به هر نحوه ممکن این موتور مولد پولسازی را حفظ کند. اکنون نیز منتقدین معتقدند عادل قصد دارد با استفاده از کلیت افکار عمومی که میانه خوشی با اصول گراها ندارند، در مقابل آنها قرار گرفته و از موج حمایتی مردم از خودش در مقابل تندروها به نفع خود استفاده کند. منتقدین فردوسی پور معتقدند او همواره با ظاهرسازی از پشتیبانی مردم سو استفاده کرده است به طور مثال وقتی در مجادله او و علی کریمی، مجری برنامه نود قضاوت را به مردم سپرد و مردم به جای حمایت از فردوسی پور به حمایت از علی کریمی پرداختند، او فوراً تغییر موضع داد و در حالی که تا پیش از این پرتاب کردن میکروفون نود توسط علی کریمی را تقبیح می کرد، با تهدید کریمی به افشاگری از پشت پرده فعالیتهای او، به یکباره با او طرح دوستی مجدد ریخت و تریبون را در اختیار او قرار داد و ظاهراً در مناظره کریمی و ساکت در طرف کریمی قرار داشت تا با افت محبوبیت مواجه نشود.

 

اما موافقین عادل فردوسی پور معتقدند، هر چند ایراداتی به کار او در چند سال اخیر وجود دارد اما استمرار حضور او را به جایگزینی افراد ضعیفی که اکنون به عنوان کاندید جایگزینی عادل مطرح هستند ترجیح می دهند و اصولاً نوع برخورد قهری و اجباری برای برکناری فردوسی پور نیز اتفاقی بود که موجب مخالفت عموم مردم با تصمیم گیران حذف فردوسی پور شد.

حراج تابستانه(پرداخت در محل)

دیدگاه کاربران 4 دیدگاه
 • سروش حاتمی ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ / ۱:۱۲ بعد از ظهر

  مردم ایران همیشه احساسی برخورد کردن با اتفاقات. همیشه از آدم مطلوم مقابل ظالم دفاع میکنن . الانم فردوسی پور با سکوتش سعی میکنه مظلوم نمایی کنه و فروغی رو ظالم نشون بده که تا حد زیادی داره فرمولشو درست انجام میده ? یه نفر اومده عملکرد نود رو بررسی کنه ؟ بگه اقای استاد همه میدونن توی فوتبال ایران شرطبندی هست قمار هست جعل هست جادو جمبل هست کارت به کارت هست تبانی هست و هزارتا چیز دیگه هست . ۲۰ سال تریبون دستت بوده، جز مطرح کردن این موارد چه گوه دیگه ای خوردی . همه اینا رو میدونن . خروجی برنامه تو که تریبون دستت بود چی بوده ؟ کدومو تا ته پیگیری کردی؟ الان فروغی که به نوعی اقازاده سفارشی محسوب میشه شده غول و روشنفکر نماها شدن حامی فردی که خروجی برنامه ش هیچی جز بی اخلاقی ترویج فرهنگ قمار و حاشیه پردازی … نبوده

 • مرتضی ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ / ۱:۲۹ بعد از ظهر

  کل داستان حمایت از عادل توی این سه تا کلید واژه خلاصه شده : حداد عادل، داماد حداد عادل (فروغی رییس شبکه ۳) جریان تندروی اصول گرا . شما از حداد عادل بدت میاد از دامادش بدت میاد، طرف مقابل میشه محبوب؟ حتماً دشمن دشمن شما دوست شماس .خخخخ منم موافقم که عادل داره مظلوم نمایی میکنه وگرنه اگه عملکردشو به طور فنی بررسی کنیم، جز حاشیه پردازی هیچی برای فوتبال ایران نداشته

 • بهرام ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۱:۵۶ قبل از ظهر

  صد در صد موافقم
  حمایت های عجیب مردم از ناعادل ب زودی بادش میخابه

 • Ali ۷ فروردین ۱۳۹۸ / ۶:۱۵ بعد از ظهر

  واقعا متاسفم که انقد بی دلیل عادل فردوسی پور و تخریب کردین از خدا نمیترسین اینهمه تهمت میزنین؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید