کد خبر:18548
پ
درس یوپ هاینکس به برانکو

درس یوپ هاینکس به برانکو ایوانکویچ؛ در اوج برو !

در هفته اخیر، خبر مهمی در حوالی باشگاه بایرن مونیخ وجود داشت و سرمربیگری نیکو کواچ بازیکن سابق این تیم در فصل آینده در تیم باواریایی تایید شد.       مقایسه ورود مربیان ایرانی و اروپایی به دنیای مربیگری     درس یوپ هاینکس به برانکو ایوانکویچ؛ در اوج برو !   این خبر […]

در هفته اخیر، خبر مهمی در حوالی باشگاه بایرن مونیخ وجود داشت و سرمربیگری نیکو کواچ بازیکن سابق این تیم در فصل آینده در تیم باواریایی تایید شد.

 

 

درس یوپ هاینکس به برانکو

 

مقایسه ورود مربیان ایرانی و اروپایی به دنیای مربیگری

 

 

درس یوپ هاینکس به برانکو ایوانکویچ؛ در اوج برو !

 

این خبر شاید برای فوبتالدوستان ایرانی با توجه به عملکرد موفق یوپ هاینکس عجیب باشد اما در فوتبال اروپا این موضوع رویه ای مرسوم تلقی می شود.

 

یوپ هاینکس ۷۲ ساله در ابتدای فصل، سکان هدایت بایرن مونیخ بحران زده آنچلوتی را به دست گرفت و توانست با تغییر سبک بازی این تیم، با اقتدار قهرمانی بوندس لیگا را به دست آورد و همراه با این تیم به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۸ راه یابد؛ اتفاقی که شاید خوش بین ترین هوادر بایرن مونیخ نیز در ابتدای فصل، تصورش را هم نمی کرد ولی به واسطه حضور مربی سابق خود، این اتفاق رقم خورد.

 

یوپ هاینکس تا پیش از این در سه مقطع هدایت بایرن مونیخ را بر عهده داشته که در مرتبه دوم، به افتخارات زیادی با این تیم دست یافته است. او حد فاصل سالهای ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱ هدایت بایرن مونیخ را بر عهده داشته و در ۱۹۸ بازی، سرمربی این تیم بوده و در طی این سالها به دو قهرمانی بوندس لیگا و یک قهرمانی جام حذفی رسیده بود. او برای مقطعی کوتاه حدود ۳ ماه در سال ۲۰۰۹، هدایت بایرن بحران زده را بر عهده داست و از ۵ بازی توانست ۴ برد به دست آورد. اما پس از آن بود که او جای خود را به مربی دیگری داد و به لورکوزن رفت.

 

اما این پایان کار هاینکس با بایرن مونیخ نبود و او با درخشش در تیم بایرن لورکوزن، در سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به این تیم بازگشت و بوندس لیگا، جام حذفی و سوپرجام آلمان را برد تا یکی از خاطره انگیز فصل های باواریایی ها رقم بخورد. پس از این افتخارات، او بار دیگر ترجیح به ترک بایرن گرفت و اینبار هدایت تیمی را بر عهده نگرفت تا به بازنشستگی فکر کند یا به قول ایرانی ها در اوج کنار برود.

 

درس یوپ هاینکس به برانکو

 

اما تیم محبوب او بار دیگر در فصل ۲۰۱۷ با بحران مواجه شد و باز هم انتخاب اول مدیران این تیم برای خروج تیم از بحران کسی نبود جز یوپ هاینکس و اتفاقا اینبار نیز مثل دفعات قبل موفق عمل کرد و بایرن مونیخ را دوباره به شکوه و بزرگی سابقش در فوتبال آلمان و اروپا بازگرداند. اما او باز هم پس از افتخار آفرینی قصد دارد این تیم را ترک کند و مدیران بایرن مونیخ جانشین او برای فصل آینده را نیز انتخاب کرده اند؛ جانشین یوپ هاینکس کسی نیست جز نیکو کواچ کروات که سابقه بازی در این تیم را در دهه اول قرن بیست و یکم در کارنامه دارد.

 

 

نکته ای که در این زمینه نه تنها در مورد هاینکس بلکه در مورد بسیاری از مربیان مطرح فوتبال اروپا از جمله گوردیولا، مورینیو، کلوپ، لوییز انریکه … وجود دارد این است که آنها پس از اینکه در تیمی به موفقیت بزرگی دست یافتند معمولاً تیمهایشان را ترک می کنند چرا که پس از نزدیک به ۲-۳ سال حضور در تیمی، تقریباً افکار آنها برای سایر مربیان آن لیگ مشخص شده و نتیجه گیری بسیار سخت خواهد شد.

یوپ هاینکس نیز در زمره همین مربیان است و با توجه به شناختی که از او در فوتبال آلمان وجود دارد، معمولاً سعی می کند با موفقیت در هر تیم، به تیم دیگری برود و با ابزاری جدید نا شناخته (کیفیت بازیکنان) دوباره به چالش جدیدی فکر کند چرا که تفکرات او با بازیکنان سابقش، بر همگان عیان شده است و شانس موفقیت او با این شرایط بسیار پایین می آید.

 

درس یوپ هاینکس به برانکو

 

خلاقیت مربیان و به روز نگه داشتن اطلاعات فوتبالی خود و پرداختن به روشهای جدید در فوتبال در طول مدت ماندگاری یک مربی در یک تیم بسیار مهم است اما وقتی مربیان احساس می کنند برای فصل اینده آن تیم چیز جدیدی برای ارائه ندارند و حرفه و اعتبار خود را مهمتر از پول و درآمد در ارججیت قرار می دهند، معمولاً تیمها را با موفقیت تحویل مربی بعدی می دهند تا تفکر جدیدی بر تیم مذکور حکمفرما شود.

 

یکی از دلایلی که هواداران آرسنال از حضور ادامه دار آرسن ونگر در تیمشان ناخرسند هستند نیز این مسئله است که دست او برای تمام تیمهای لیگ برتری رو شده و به همین خاطر هم هست که مدتهاست او نتوانسته با آرسنال به موفقیت در لیگ برتر انگلستان دست یابد.

در پایان این فصل، به طور حتم زین الدین زیدان از جمع رئال مادریدی ها جدا خواهد شد چرا که او هر چه در توان داشته در رئال مادرید ارئه کرده و اکنون نیاز به محیط جدید برای چالش جدید دارد که احتمالاً تیم جدید او پاری سن ژرمن خواهد بود.

 

مربیان ایرانی که به سختی کنار می روند

 

درس یوپ هاینکس به برانکو

 

 

از این دست مثالها بسیار زیاد هستند اما در فوتبال ما، این اتفاق به سختی رخ می دهد و به سبب بریز و بپاشهای بی حساب کتاب به پای بازیکنان و مربیان، اغلب مربیان ما ترجیح می دهند ولو به قیمت از دست رفتن اعتبار، محبوبیت و حسن شهرت خود، حتی با کسب نتایج ضعیف نیز در یکی تیم بمانند و عمدتاً با واژه استعفا یا خداحافظی در اوج بیگانه اند که بارزترین نمونه از این قبیل مربیان، علیرضا منصوریان سرمربی سابق استقلال است که به رغم خواست هواداران این تیم مبنی بر کنار رفتن از هدایت استقلال، اما اصرار به ماندن داشت و در نهایت با یک استعفای اجباری و صوری که بیشتر شبیه اخراج محترمانه بود، از استقلال کنار رفت.

 

اکنون نیز به نظر می رسد دست برانکو ایوانکویچ برای مربیان لیگ برتری رو شده و او پس از سه سال حضور در پرسپولیس و افتخار افرینی با این تیم شاید بهتر باشد تصمیم دیگری بگیرد چرا که هم به نفع او خواهد بود و هم به نفع پرسپولیس.

 

 

درس یوپ هاینکس به برانکو

 

پرسپولیس در فصل جاری لیگ برتر به عنوان قهرمانی دست یافت اما اکثر هواداران این تیم بر این نکته تاکید دارند که امتیازات جمع آوری دشه در نیم فصل اول رقابتها نقش بزرگی در این قهرمانی ایفا کردند چرا که پرسپولیس در نیم فصل دوم به هیچ وجه کیفیت بازیهای گذشته را ارائه نکرد و تیمهایی همچون نفت تهران، گسترش فولاد، سیاه جامگان و حتی همین پدیده به سادگی می توانند این تیم را تحت فشار قرار دهند که این موضوع نشان از این دارد که برانکو پلن جدیدی برای ارائه به پرسپولیس ندارد و این تیم با یک سبک کلیشه ای و قابل حدس برای رقبا در هر دیدار حاضر می شود که مهار تاکتیک برانکو را برای مربیان وطنی هم آسان کرده است.

 

عجله مدیران پرسپولیس در تمدید قرارداد برانکو 

 

شاید بهتر بود مدیران پرسپولیس در تمدید قرارداد برانکو اینقدر شتابزده عمل نمی کردند و تمدید قرارداد او را به انتهای فصل موکول می کردند؛ آنها به واسطه پیشنهاداتی که برای برانکو از ازبسکتان و تیم ملی کرواسی و یک تیم عربستانی آمده، کمی شتابزده شدند که مبادا او با تیم دیگری توافق کند و از این تیم برود اما اگر کمی تامل می کردند و کیفیت بازی تیم را در کمیته فنی باشگاه مورد بررسی قرار می دادند، شاید اکنون در تصمیم خود تجدید نظر کرده بودند چرا که به پرسپولیس و برانکو با این شیوه بازی تکراری نه در اسیا امیدی هست و نه در فصل آینده لیگ برتر با رقبایی که تقویت شده اند.

 

پی نوشت: اگر مرحوم حجازی و پورحیدری یا پرویز مظلومی و امیر قلعه نویی و علی پروین و علی دایی با خاطرات خوشی که برای هواداران به یادگار گذاشته بودند، از هدایت این تیمها کنار می رفتند به نظر شما نیازی به شعارهای حیا کن و رها کن در انتهای فصل برای بدرقه آنها بود؟

تماشاچی
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • fereshte ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ / ۹:۵۴ قبل از ظهر

  وااااااای یوب هاینکس میره
  کواچ دیگه کیه
  برانگو حالا حاا ها هست مگه فرگوسن nسال توی من یو نبود
  ولی اگه برانکو سرمربی تیم ملی بشه عالیه

 • FARSHAD ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ / ۱:۱۰ قبل از ظهر

  فقط تیم ملی ارمنستان عالیه اصن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید