کد خبر:32905
پ
بی ثباتی در ترکیب | کلمه رمز سقوط شفر در استقلال

بی ثباتی در ترکیب | کلمه رمز سقوط شفر در استقلال

تیم فوتبال استقلال تهران عصر دیروز در یک بازی پر بحث در جام حذفی در نهایت در ضربات پنالتی بازی را به تیم ده نفره سایپا واگذار کرد تا دومین شکست پیاپی وینفرد شفر و استقلال در دو هفته اخیر، به قیمت از دست رفتن یک جام برای این تیم تمام شود؛ اما در این […]

تیم فوتبال استقلال تهران عصر دیروز در یک بازی پر بحث در جام حذفی در نهایت در ضربات پنالتی بازی را به تیم ده نفره سایپا واگذار کرد تا دومین شکست پیاپی وینفرد شفر و استقلال در دو هفته اخیر، به قیمت از دست رفتن یک جام برای این تیم تمام شود؛ اما در این اتفاق، ردپای مدیریت ضعیف استقلال و لجبازی های نوظهور وینفرد شفر به خوبی به چشم می خورد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

 

دلایل اصلی نوسانات نتیجه گیری استقلال

 

 

افشاگری محمد تقوی از ممانعت وزیر ورزش در حضور او در استقلال

 

 

بی ثباتی در ترکیب | کلمه رمز سقوط شفر در استقلال

 

بی ثباتی در ترکیب | کلمه رمز سقوط شفر در استقلال

 

در حال حاضر تیم پرسپولیس با ارائه بازیهای قدرتمندانه در لیگ قهرمانان آسیا و همچنین لیگ برتر این سوال را در در ذهن هواداران استقلال به وجود آورده که چرا تیم رقیب که از پنجره نقل و انتقالات محروم بوده، این چنین موفق است ولی تیم آنها که دو تیم کامل را در اختیار دارد از انجام ساده ترین اصول فوتبال در زمین مسابقه عاجز است؟

 

خرید بازیکنان مازادی که کمکی به این تیم نکردند

 

پاسخ این سوال مشخص است و ریشه در اتفاقات ابتدای فصل دارد؛ جایی که عامدانه و باز هم تاکید میکنیم عامدانه زمینه جدایی دو بازیکن تاثیر گذار استقلال در فصل گذشته یعنی تیام و جبارف فراهم شد و مدیریت ضعیف استقلال با همراهی کادر فنی این تیم دست به خودکشی بزرگی زدند و برای پر کردن جای خالی این دو بازیکن، با صرف هزینه ای بیشتر به سراغ خرید ۴ بازیکن رفتند که از لحاظ فنی استقلال به هیچ یک از آنها نیازی نداشت و این اشتباه استراتژیک مستقیماً به ضعف کادر فنی استقلال در ابتدای فصل و عدم شناخت از پتانسیل بازیکنان این تیم باز می گشت چرا که با وجود رفتن تیام و جبارف این تیم نیاز چندانی به تقویت در پستهای آنها احساس نمی کرد چرا که آذری و فرشید اسماعیلی و علی کریمی می توانستند جای خالی جبارف را پر کنند و استقلال کمبود بازیکن خلاق در میانه میدان نداشت که اصرار به خرید نیومایر مصدوم کردند؛ از طرفی وفور وینگر در استقلال به قدری بود که این تیم تا چند فصل دیگر نیز نیازی به جذب وینگر نداشت ولی در کمال تعجب طارق و تبریزی که هر دو وینگر هستند جذب این تیم شدند تا جا برای نفرات آماده ابتدای فصل مثل سجاد آقایی، روح اله باقری و … تنگ شود و در بدترین خرید فصل استقلال و لیگ برتر، الحاجی گرویی جذب این تیم شد که در لیست مازاد تیم اوسترشوندس قرار گرفته بود و استیل بدنی او هرگز شباهتی به یک مهاجم نوک حرفه ای مثل تیام ندارد چرا که او در تیمهای سابق خود نیز وینگر بوده و در بازیهایی که از او دیده ایم نیز میل او به عقب آمدن و حرکت به کناره ها بارها به چشم آمده و ضعف مفرط گرو در تمام کنندگی، وینفرد شفر و کادرش را حسابی تحت فشار این خرید ضعیف گذاشته است.

 

حذف استقلال به دست شفر | در مسیر لوپتگی در حسرت یک ترکیب ثابت!

 

شفر باید بپذیرد با حضور بازیکنی مثل الهیار صیادمنش که یک سانترفوروارد تخصصی بوده و هست و بازیکن مکملی مثل روح اله باقری نیاز چندانی به جذب یک مهاجم سانترفوروارد جدید نداشت و حتی در صورت مصدومیت یکی از این دو بازیکن نیز می توانست از استعداد نوظهور استقلالی ها یعنی معراج پورتقی که با ۲۰ سال سن در تیم امید استقلال غوغایی به پا کرده استفاده کند.

شفر و کادرش به این موضوع توجه نکردند که در نیم فصل مسابقات، مرتضی آقاخان، محسن کریمی و داریوش شجاعیان به شرایط بازی خواهند رسید و خریدهای بی مورد در پست وینگر نه تنها کمکی به این تیم نکرد بلکه هارمونی ابتدای فصل این تیم را نیز بر هم زد و به یکباره بازیکنانی مثل آذری، باقری، محمدی مهر و … که خوش درخشیده بودند به نیمکت ذخیره ها منتقل شدند.

 

اشتباهات تاکتیکی عجیب

 

مشکل بزرگ شفر در فصل جاری نبود یک کمک مربی دانا مثل جری ساناک است که به او در بخش های مختلف تمرینی و شناخت از پتانسیل بازیکنان و پست اصلی آنها کمک کند. او نتوانست به این درک برسد که بازیکن بی کیفیتی مثل میلاد ذکی پور حتی در تیم سوم استقلال نیز جایی ندارد ولی به حضور فیکس او در ترکیب اصلی اصرار کرده و می کند؛ شفر هنوز از تشخیص اینکه بازیکن تکنیکی و سرعتی مثل قائدی می بایست در جناح مخالف پای تخصصی اش به کار گرفته شود عاجز مانده به طوری که در همه جای دنیا مرسوم است که بازیکنان سرعتی و تکنیکی چپ پا را در جناج راست و بازیکنان سرعتی و تکنیکی راست پا را در جناج چپ به کار میگیرند تا از حداکثر توانایی آنها در گمراه کردن حریف استفاده کنند چرا که این بازیکنان می توانند با حرکت در عرض و تغییر جهت ناگهانی به سادگی مدافع مقابل خود را از پیش رو بردارند و یا اقدام به شوتزنی کنند.

 

پست اشتباه مهدی قائدی

 

نمونه های خارجی این مثال، حضور لیونل مسی چپ پا در جناح راست و کریستیانو رونالدو راست پا در جناح چپ هستند و در ورژن داخلی نیز فصل گذشته شاهد این بودیم داریوش شجاعیان چپ پا در جناح راست استقلال بازیهای فوق العاده ای از خود به نمایش گذاشت و چند گل زیبا از راه دور نیز به ثمر رساند.

اما در فصل جاری به اشتباه از همام طارق چپ پا در جناح چپ و مهدی قائدی راست پا در جناح راست استفاده شده که باعث افت کیفیت فنی هر دو بازیکن نیز شده است.

وینفرد شفر با وجود اشتباهات مهلک دانشگر که هرگز در قواره های پوشیدن لباس تیم بزرگ استقلال نیست، اما باز هم به او به طور فیکس بازی می دهد و چوب این اشتباه بزرگ را در هر بازی با دریبل خوردنهای پیاپی دانشگر و خطاهای بی مورد او می خورد اما دست از این عادت اشتباه بر نمی دارد و این در حالی است که آرمین سهرابیان که عملکرد خوبی در پست دفاع میانی از خود بر جای گذاشته نیز در ترکیب این تیم حضور داشت ولی از او در بازی روز گذشته مقابل سایپا در این پست استفاده نشد.

 

ذکی پور با چه استدلالی در استقلال حضور دارد و فیکس است؟

 

صحبت از بازی ضعیف میلاد ذکی پور یک امر تکراری و خسته کننده شده و مشخص نیست کادر فنی استقلال بر روی چه مواردی پس از بازی آنالیز می کنند که ضعف اشکار چنین بازیکنانی را نمی بینند؛ به جرات می توان گفت اگر دفاع چپ تیم امید استقلال اکنون در این پست قرار بگیرد، عملکردی به مراتب بهتر از ذکی پور خواهد داشت ولی فعلاً به دلایل نامعلوم ذکی پور بازی می کند و سمت چپ استقلال به اتوبان حریفان این تیم تبدیل شده است! پاس های اشتباه زیاد، دریبل های بی مورد و لو رفتنهای توپ به اضافه سانترهای بی کیفیت از ذکی پور یک بازیکن درجه ۳ ساخته که هرگز در حد و اندازه های پوشیدن لباس تیم بزرگ استقلال نبوده و نیست.

 

ضعف شفر در شناخت پتانسیل بازیکنانش

 

 

همه موارد فوق نشان از عدم شناخت شفر از پتانیل بازیکنانش است به طوری که او در حساسترین بازی تیمش به یکباره الهیار صیادمنشی که دربازیهای اخیر این تیم عالی بازی کرده بود نیمکت نشین می کند و به الحاجی گرویی که سرگیجه خاصی در زمین بازی از خود نشان می دهد، ۹۰ دقیقه به طور فیکس بازی می دهد؛ گرویی که آنقدر کند است که انگار وزنهای چند ده کیلویی به پای او برای حرکت به سمت با توپ به پای او بسته اند و قدرت تمام کنندگی او به قدری ضعیف است که در موقعیتهای آشکار گلزنی نیز از زدن یک ضربه استاندرد به توپ عاجز است.

 

آیا عملکرد بازیکنان بعد از هر بازی آنالیز می شود؟

 

اتفاقات اخیر در بازیهای استقلال به وضوح عدم تمرکز کادر فنی و بازیکنان را ثابت می کند و این عدم تمرکز نیز نشئت گرفته از تغییرات پیاپی بازیکنان در ترکیب اصلی تیم است که مشخص نیست با چه هدف و نیتی از سمت شفر در هر بازی اجرا می شود؟ وقتی بازیکنی که در بازی قبل خوب بازی کرده و نیمکت نشین می شود و بازیکن پر اشتباه بازی قبل دوباره فیکس می شود، شائبه اتفاقات غیرفنی در ترکیب چینی تیم استقلال را بیشتر می کند و انگیزه بازیکنان این تیم در تمرینات را کاهش می دهد؛ به طور مثال حضور مجدد بازیکنان ضعیفی مثلگرو، دانشگر و ذکی پور در ترکیب استقلال به معنای دهن کجی شفر به شعور پیشکوستان و هواداران این تیم است چرا که هیچ آنالیزوری نمی تواند اشتباهات پیاپی این سه بازیکن در جریان بازی مقابل سایپا را نادیده بگیرد و دوباره حکم به بازی مجدد آنها بدهد؛ همانطور که هیچ آنالیزوری نیز در بازی شب گذشته متوجه نشد چرا شفر بهترین بازیکن تیمش یعنی آذری را از زمین بازی بیرون کشید و از همان دقیقه به بعد، شاهد افت استقلال در میانه میدان بودیم.

 

تعویض های معکوس و تکرار فجایع

 

تعویض های اشتباه و تکراری شفر نیز نکته جدیدی نیست که بخواهیم به آن اشاره کنیم و در طول فصل جاری او با تعویض های فاجعه خود بارها کمر تیم را شکسته که این نکته حاکی از عدم بازیخوانی لب خط او نبود یک دستیار مجرب روی نیمکت برای کمک به او در این زمینه است؛ در فصل گذشته جری ساناک به بهترین شکل ممکن این کار را انجام می داد اما در فصل جاری چنین فردی روی نیمکت استقلال وجود ندارد و شفر نیز خود در بازیخوانی حین بازی به شدت ضعف دارد و همین عامل منجر به تعویض های اشتباه او در جریان بازی می وشد که نه تنها به تقویت این تیم کمک نمی کند بلکه باعث تضعیف ان می شود. شاید حضور فردی مثل میشاییل هنکه در استقلال بتواند این تیم را از این بن بست تاکتیکی که به آن گرفتار شده خارج کند.

 

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، در حال حاضر شفر به سندروم منصوریان دچار شده و به دلایل نامعلوم از سیستم چرخشی در ترکیب تیمش استفاده می کند که این موضوع تنها به ناهماهنگی و بی ثباتی در تیمش منتهی می شود و نتیجه مثبتی در پی نخواهد داشت. به طور واضحی مشکل فعلی استقلال عدم تحرک برخی بازیکنان این تیم است که از سرعت خوبی برخودرار نیستند و این درحالی است که شفر دستش روی نیمکت برای استفاده از بازیکنان سرعتی و با انگیزه باز است.

 

ترکیب ایده آل و استاندارد استقلال با توجه به بضاعت فعلی این تیم

 

 

۷ بازیکن ذخیره این تیم نیز می توانند : مهدی رحمتی، دانشگر، مهدی قائدی، سجاد آقایی، فرشاد محمدی مهر، معراج پور تقی، تبریزی باشند.

 

حراج تابستانه

دیدگاه کاربران 4 دیدگاه
 • خرزوخان ۱۱ آبان ۱۳۹۷ / ۳:۳۸ بعد از ظهر

  تعارف نکنین همه چی رو گردن وزیر وفیفای پرسپولیسی بندازین! مشکل از جعل پرونده طارمی و محروم نشدن شجاع وحسینیه!که تمام ساعات روزوشب تیتر روزنامه های زرد و سایت وبولتنهای جوگیر واستقلالیاس بخاطراثرات روحی حکم سوپرجام بعد تلاشهای طاقت فرسای تیم با شخصیت وزحمتکش تون توی ترکیه ست! بخاطرکمبود بازیکن! وتوطئه وزیر برای فراری دادن تیام وجباروفه!که تا پنج فصل دیگه باید براش گریه کنین وخودزنی کنید! هوادارهای بقول حسن روشن، شل مغزدکتر مهندس تون هم که فقط بافرهنگ اصیل فحاشی وبی منطقی ویژه آبیا میتونن عربده بیغیرت بیغیرت سربدن وبعد بازی از نرده های سکوها آویزون شن بسمت تیمتون بطری و فندک! پرت کنن و مربی خارجی رومبهوت ونگران کنن.البته هر مربی بیاد استقلال یا مثه فیروز کریمی برای خودنمایی ولاپوشانی ضعف شخصیتی وسواد خودش، تیم رو تحقیرو آخر بازی جلو هوادارهاکلاغ پر میبره!یا مثه مظلومی برای عقده خودبزرگ بینی والقاب آنچنانی پیش هوادارها بعد برد دربی میادیامثه منصوریان شومن،برای لوسبازی وجلب توجه تو تمرینات جلو دوربینها ومصاحبه ها وحرکات سیرک گونه وسوت زدن تاکتیکی بعد خوردن گل ششم!!وگذاشتن دست در دست مربی حریف! وحرکات جلف کنار زمین وگسترش رستورانهاش!خارجی اش هم میشه ایشون که اثرات همنشینی با فرهنگ مکتب تون روخوب یاد گرفته که فقط حرفهای توخالی بزنه وکنار زمین تمام نود دقیقه چهره اش از عصبیت قرمز شه وداد بیداد کنه ورفتارهای عصبی انجام بده که مثلن بگه باسواد ومتعصبه ولی بازیکنان تیمش مقصرن و باهوش وفکور نیستن!هیچوقت توی تاریخ تون نتونستین بفهمین شخصیت واصالت ونجابت شرط اصلی اتحاد وموفقیته نه ناله ونفرین وتهدید وانداختن گناه بیسوادی وبی ظرفیتی و خودشاخ پنداری گردن بقیه.باش تا صبح دولتت بدمد دوستان استقلالی.الخ

  • عادل ۱۱ آبان ۱۳۹۷ / ۵:۱۲ بعد از ظهر

   وقتی یه تیم رو متلاشی میکنن خب هدفشون یک بازی دو بازی نیست هدفشون نتایج کلی توی فصل هست و الان به عینه داریم میبینیم که دوستان به هدفشون دارن میرسن . اینکه استقلال یه بازی دو بازی سه بازی میبره خب طبیعتاً نافی کارایی که دوستان ابتدای فصل کردن نیست چون در نهایت نا هماهنگی ایجاد شده در تیم، به واسطه رفتار عامدانه و فراری دادن ستاره های این تیم توسط مدیریت دست نشانده وزارت ورزش بوده. کبریتی هست که اول فصل زدن و انداختن به جون استقلال و حالا حالاها خاموش نمیشه . با یه سطل آب و دوسطل اب چیزی درست نمیشه که فک کنی با یه برد و دو برد همه چی درست شده . هماهنگی و ثبات رو ازاین تیم گرفتن. شما فقط به این فکر کن چطور افتخاری به خاطر قانون بازنشستگی از این تیم کنار گذاشته شد ولی گرشاسبی هم که باید کنار میرفت با ۵۰ تا تبصره نگهش داشتن!!!!!!!!!!! چون اگه عوض میشد ثبات اون تیم از بین میرفت اماااااااااااا هیچ کس نفی کننده اشتباهات کادرفنی استقلال در بازیهای اخیر نیست و اینا ربطی به وزیر نداره . چیزی که به وزیر ربط داره اینه که مغر متفکر استقلال یعنی جری ساناک رو از این تیم گرفتن و تا الانم به طور شگفت انگیزی اراده ای برای آوردن یه دستیار خوب وجود نداشته وگرنه شفر که مشخصه از لحاظ مربیگری چیز زیادی در چنته نداره سر پیری و خروجیش بهتر از این نمیشه . شما وقتی ستون یه خونه رو ورداری خیلی سخته انتظار داشته باشی اون خونه سرپا وایسته. وقتی ساناک تیام جبارف رو از این تیم جدا کردن میدونستن ستون موفقیت استقلال دقیقا چیه و کجا رو باید هدف بزنن

  • میعاد زارا ۱۱ آبان ۱۳۹۷ / ۵:۱۸ بعد از ظهر

   الان ستون پرسپولیس میدونی کیا هستن؟ مارکو به عنوان بدنساز مجرب، سید جلال حسینی، بیرانوند، کامیابی نیا و علی علیپور ….. میخوام ببینم اگه این نفرات تو پرسپولیس نباشن هم حتی ۱ درصد فکر میکنی تیمتون نتیجه بگیره؟ پارسالم برانکو دقیقا عامل موفقیت استقلال ینی سرور جبارف رو شناسایی کرده بود و لب تر کرد باید محرومش کنن، محرومش کردن و استقلالی که روی غلتک برد افتاده با تا بازی رو نتونست ببره بدون جبارف و در پایان فصل لیستی که استاد برانکو که همه کاره فوتبال ایران شده داد به بچه های بالا به عنوان ستونهای موفقیت استقلال، یکی یکی از این تیم جدا شدن ینی جداشون کردن! یه سری چیزا خیلی روشنه و فقط یه هوادار افراطی پرسپولیس نمیتونه اونو قبول کنه . این حمایت عجیب حرف من و x و y نیست انقد دیگه شورش در اومد و بوی گندش بلند شده که صدای همه پیشکوستای استقلال هم در اومده

 • داود ۱۲ آبان ۱۳۹۷ / ۱۰:۲۳ قبل از ظهر

  تحلیل بسیار درستی انجام دادین. این ترکیب باید بازی کنه تا وقتی که به ثبات برسن. و تو نیم فصل نخاله هایی مثه زکی پور و نیومایر و گرو باید اخراج بشن. باید به قاعدی فهموند اینجا مدرسه موشها نیست که توش مسخره بازی در بیاری . باید از لحاظ بدنی بازیکنها بتونن ۹۰ دقیقه استارت بزنن . این همه پول میگیرن باید چمن هم بخورن نه اینکه تو زمین راه برن. اگر جنگنده باشن حتما نتیجه میگیرن . دیگه هیچ بازیکنی جرات نمیکنه بیاد استقلال . این تیم شده بازیکن خراب کن. تبریزی هم شد داستان قربانی و بیتسعید و بختیار و….مورد دیگه اینکه این کمیته فنی مسخره باید تعطیل بشه استرس از طرف اقایون به کادر فنی و بازیکنها ایجاد میشه. بهتره یکی از پیشکسوتان باغیرت و جسور که ادعای مربیگری نداشته باشه و بتونه حواشی تیم رو جمع کنه به عنوان سرپرست به تیم اضافه بشه و آقای حاجیلو هم جمع کنه بره خونه و به افتخارات خوبش با تیم زندگی کنه. دوران این اقایون تمام شده. تیم کسی مثه کریم باقری پرسپولیس میخاد. نقش کریم در موفقیت لونگ حتی از برانکو هم بیشتره . از درون تیم هیچ حاشیه ای بیرون نمیاد. بهتره اول تیم نقطه ضعفهای خودش رو هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ حواشی بررسی کنه آخرین گزینه هم میشه وزیر. ما الان ۵ ساله گیر کردیم رو وزیر. بله درسته همه عوامل به وزیر وصل میشن ولی بهتره نقطه ضعفای خودمون رو هم ببینیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید