کد خبر:18612
پ
آنالیز تاکتیکی بازی رم و بارسلونا

آنالیز تاکتیکی بازی رم و بارسلونا و راز شکست کاتالانها

دو تیم بارسونا و آ.اس رم در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۸ در دیدار برگشت یکی از جذاب ترین و مهیج ترین بازیهای این فصل را در ورزشگاه المپیک رم به نمایش گذاشتند و در کمال شگفتی این تیم رمی بود که توانست مجوز صعود به مرحله بعد را با […]

دو تیم بارسونا و آ.اس رم در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۸ در دیدار برگشت یکی از جذاب ترین و مهیج ترین بازیهای این فصل را در ورزشگاه المپیک رم به نمایش گذاشتند و در کمال شگفتی این تیم رمی بود که توانست مجوز صعود به مرحله بعد را با یک بازگشت تاریخی کسب کند و با نتیجه ۳-۰، باخت دور رفت(۴-۱) را جبران نماید؛ در ادامه این مطلب به آنالیز تاکتیکی بازی رم و بارسلونا توجه فرمایید؛ انالیزی که راز شکست کاتالان ها را در اینبازی عجیب بر ملا می سازد.

 

کلیپ شادی زائد الوصف رم ها در رختکن با حضور فرانچسکو توتی

 

آنالیز تاکتیکی بازی رم و بارسلونا و راز شکست کاتالانها

 

بارسلونا بر خلاف همیشه با سیستم ۲-۴-۴ در این دیدار حاضر شده بود و از طرفی، تیم رم با آرایش ۲-۳-۵ که در موقع حمله به ۲-۵-۳ تبدیل می شد، در میدان حاضر شد.

 

 

 

رم برای پیروزی در این بازی باید دو کار را به خوبی انجام می داد، اول اینکه به خوبی بازیکنان بارسلونا را پرس میکرد و دوم اینکه مقابل بازیکنان با کیفیت بارسلونا دوئل های نفر به نفر را می بردند.

 

 

 

 

الگوی پرس رم بر تیم بارسلونا

 

 

 

با این الگوی ویژه، دروازه بان گزینه ای در زمین خود برای پاس دادن ندارد و ترشتگن محبور است توپ را بلند به میانه میدان بفرستد.

 

در اسلاید بعدی شاهد پرس بازیکنان بارسا توسط رمی ها در زمین خودی هستیم که همین عامل باعث شد تا نرخ دقت پاسها در نیمه اول به ۸۰ درصد برسد که کمترین آمار در کل فصل بارسلونا محسوب می شود و آنها در نیمه اول مجبور شدند ۴۵ بار با توپهای بلند، بازی را به جریان بیاندازند که بیشترین آمار در کل فصل آنها محسوب می شود و در واقع این امار نشاندهنده این است که پرس رم از جلو، جواب داده است.

 

 

 

 

ارسال توپهای بلند باعث شد تا رمی های بلند قامت از پس بازیکنان بارسلونا که عناصر هجومی آنها عمدتاً بلندی قامتشان زیر ۱۸۰ سانتی متر است، به سادگی برآیند و در دوئل های هوایی موفقتر از انها باشند.

 

 

 

 

در تصویر زیر نیز به وضوح پرس رم در نیمه اول و اجبار دروازه بان به بازی با توپهای بلند را مشاهده می نمایید.

 

 

 

 

نقشه دوم رم برای شکست بارسلونا این بود که هر بازیکنی صاحب توپ می شود به جای بازی طولی با بازیکنان جلو، بلافاصله با عرض دادن به بازی با فول بک ها بازی کند تا از این طریق، پرس بارسلونا در میانه میدان را از بین ببرند. آنها با وجود ۴۳ درصد مالکیت توپ اما می دانستند باید چه کاری انجام دهند.

 

 

 

 

وقتی فول بک ها صاحب توپ می شدند آنها می بایست بلافاصله با پاسهای پشت مدافعین بارسلونا، مهاجمین خود را به کار می گرفتند؛ در این شرایط ۴ هافبک بارسلونا به سادگی از جریان بازی خارج می شدند.

 

 

 

به آرایش رم در حمله و هنگامی که صاحب توپ بود دقت کنید:

 

 

 

 

تصویر زیر در دقیقه ۶ اتفاق افتاد جایی که دقایقی بعد گل اول رم به ثمر رسید؛ این چیدمان و نحوه استقرار شباهت زیادی به تاکتیک های تیمهای کونته داشت؛ دی فرانچسکو با بردن ۵ بازیکن به فاز هجومیف تیم بارسلونا را در همان ابتدای بازی به عقب راند و این موضوع باعث شد تا دروسی فضای خوبی در میانه میدان برای ارسال پاس داشته باشد.

 

 

 

 

وقتی بازیکنان کناری رم با پرس بارسلونایی ها مواجه می شدند، با دستور دی فرانچسکو می بایست با یک ضرب توپ را به منطقه ای که مهاجمین هدفشان قرار داشتن دمی فرستادند.

 

 

 

 

ادامه این تحلیل جالب را در ویدئوی زیر تماشا کنید:

 

 

تماشاچی
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • فرشاد ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ / ۱۲:۰۹ بعد از ظهر

    عالی بود مطالب
    چ میکنه پرس از جلو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید