کد خبر:18460
پ
آموزش دفاع مقابل کریستیانو رونالدو

آموزش دفاع مقابل کریستیانو رونالدو در جام جهانی ۲۰۱۸ (کارشناسی ریو فردیناند)

با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۱۸ یکی از دغدغه های کادر فنی تیم ملی ایران و فوتبالدوستان ایرانی بدون شک مواجهه با ستارگان دو تیم اسپانیا و پرتغال است که در راس آنها، کریستیانو رونالدو فوق ستاره سرحال و آماده تیم رئال مادرید بیش از بقیه ذهن کارلوس کیروش را به خود مشغول کرده […]

با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۱۸ یکی از دغدغه های کادر فنی تیم ملی ایران و فوتبالدوستان ایرانی بدون شک مواجهه با ستارگان دو تیم اسپانیا و پرتغال است که در راس آنها، کریستیانو رونالدو فوق ستاره سرحال و آماده تیم رئال مادرید بیش از بقیه ذهن کارلوس کیروش را به خود مشغول کرده به طوری که او چندین بار ضمن انتقاد از کیفیت پایین لیگ ایران و نا آمادگی برخی ملی پوشان در مصاف با رونالدو، نگرانی خود از این مسئله را علنی کرده است. در ادامه این مطلب به نظرات ریو فردیناند، مدافع سابق تیم ملی انگلستان و منچستریونایتد که در مقطعی نیز با کریستیانو رونالدو هم تیمی بود در مورد نحوه مهار و آموزش دفاع مقابل کریستیانو رونالدو توجه فرمایید.

 

بیشتر بخوانید؛ آنالیز تیم ملی پرتغال در دیدارهای دوستانه ش

 

 

آموزش دفاع مقابل کریستیانو رونالدو در جام جهانی ۲۰۱۸

 

 

 

سیستم و ترکیب پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۸ 

 

اختصاصی دراپ بال – کریستیانو رونالدو بازیکن فوق العاده ای است و مهار او از عهده هر مدافعی بر نمی آید. او بازیکنی با تسلط بر روی هر دو پای خود است که در هر لحظه می تواند از هر فاصله ای به سمت دروازه شوت بزند.

 

ویژگی بارز رونالدو این است که او در سریعترین زمان ممکن دوست دارد به گل برسد و اگر مثلاً از فاصله ۳۵ متری فضا برای شوتزنی داشته باشد، او به سمت دروازه شلیک می کند و برای رسیدن بقیه بازیکنان صبر نمی کند چرا که به کیفیت شوتهای خود اطمینان دارد.

رونالدو یک ویژگی خاص دارد که در کمتر بازیکنی در جهان فوتبال می توان این موضوع را دید؛ او به سرعت در هر لحظه تصمیم گیری می کند و هماهنگی عصب و عضله بالایی را در هر بازی از خود به نمایش می گذارد. چابکی رونالدو در واقع بلای جان مدافعین مقابل او است به طوری که آنقدر حرکاتش سریع است که تا مدافع رو به رویش بخواهد تغییر جهت دهد، شاید توپ درون دروازه رفته باشد.

 

رونالدو از این جهت کاملترین مهاجم حال حاضر جهان است که در تمامی زمینه های گلزنی در بالاترین سطح ممکن قرار دارد؛ او هم خوب می پرد و هد می زند، هم آمار شوتهای از راه دورش در گلزنی عالی است، ضربه ایستگاهی او نیز زبانزد خاص و عام است و تقرباً می توان گفت او هیچ موقعیت تک به تکی را از دست نمی دهد.

 

مهار کریستیانو رونالدو سخت است اما نشدنی نیست و می توان با چند تمرین، او را مهار کرد.

 

در ابتدا، مدافع و بازیکن رو به روی رونالدو باید بداند نباید به او فضا دهد و باید چسبیده به او بازی کند. او باید طوری به رونالدو نزدیک باشد که رونالدو همواره پشت به دروازه باشد و اجازه چرخش به او ندهد.

 

رونالدو از سمت راست مدافع فرار می کند

 

در صورتی که از رونالدو فاصله بگیرید، او با سرعت بالایش از شما عبور خواهد کرد و کار برای دفع توپ او بسیار سخت خواهد شد.  هنگامی که در موقعیت تک به تک با رونالدو قرار دارید و او از جلو به شما نزدیک می شود می بایست تمرکز بر روی فضای سمت چپ خود (راست رونالدو) را در اولویت قرار دهید چرا که او معمولاً با یک ضربه توپ را به روی پای راستش می اورد و سپس با ضربه ای محکم، دروازه را هدف قرار می دهد که شوتهای وحشتناک او، بزرگترین معصل دروازه بان ها به حساب می آید در نتیجه با این تمرین می توانید، جلوی شوتهای سنگین او را بگیرید.

 

رونالدو توپ را به روی پای راست خود آورده و در موقعیت شوت است 

 

در صورتی که او نتواند توپ را به روی پای راستش بیاورد و شوت بزند، معمولاً سعی می کند با انداختن توپ به جلو از سمت چپ خودش و راست مدافع با سرعت عبور کند و سپس یا سانتر کند و یا با پای چپ به سمت دروازه حریف شوت بزند که البته دقت شوتهای او با پای چپ وقتی از جناح راست به سمت دروازه شلیک می کند، پایینتر است.

 

هرگز نباید رونالدو را رها کرد 

 

در نتیجه کلید مهار رونالدو بازی نزدیک و فیزیکی با او است. همان کاری که بن عطیه مدافع یونتوس در دیدار برگشت با او کرد و ۹۰ دقیقه او را از جریان بازی محو کرده بود و همین امر باعث عصبی شدن رونالدو درجریانبازی شده بود چرا که او با وجود یک مدافع قدتمند که چسبیده به او بازی می کرد، نمی توانست کارهایی که مد نظرش است را به خوبی انجام دهد.

 

وقتی بن عطیه توانست رونالدو را با خطاهای پیاپی و بازی فیزیکی عصبی کند

 

 

نکته ای که در مورد رونالدو وجود دارد این است که اگر ر میانه زمین با او نزدیک بازی می کیند، با خطاهای ریز او را متوقف کنید چرا که خطا(چه خطاهای خشن و چه خطاهای سبک تر) او را حسابی عصبی می کند و همین امر در کیفیت کار او در ادامه بازی تاثیر گذار است.

 

در نهایت اینکه، هر مدافع برای مهار یار رو در رویش در بازی های آینده می بایست نسبت به عادات و حرکات مهاجم رو به رویش شناخت و اطلاعات کافی پیدا کند تا بتواند در جریان بازی از این اطلاعات برای مهار او استفاده کند. به عنوان مثال وقتی می داند مهاجم رو به رویش علاقه زیادی به دریبل زنی یا تو سر توپ زدن دادر، می بایست از نظر ذهنی آماده مواجه شدن با این شرایط را داشته باشد تا در فشار بازی، دچار اشتباه نشود.

 

 

در تصویر بالا بن عطیه، حربه رونالدو برای به روی پای راست بردن توپ و شوت زدنش را بسته ولی رونالدو از سمت دیگر با سرعت در حال عبور از او است که بن عطیه با چسبیدن به او، مانع از سرعت گرفتن او می شود. تنه به تنه رونالدو حرکت کردن نیاز به قدرت بدنی بالایی دارد که تنهابازیکنانی خاصی توانایی اینکار را دارند وگرنه در همان ابتدای کورس، به زمین می خورند.

 

 

رونالدو را از دروازه دور نگه دارید و به او فضای زیادی ندهید تا از خطرش در امان باشید …

 

 

مدافعی با ویژگیهای مهار رونالدو در تیم ملی نداریم 

 

با توجه به صحبتهای ریو فردیناند به نظر می رسد در حال حاضر مدافع مد نظر در تیم ملی وجود ندارد چرا که پژمان منتظری و روزبه چشمی در زمره مدافعین فیزیکی محسوب نمی شوند و با تراکم اندام به مراتب کمتر از رونالدو با یک تنه او، به سمتی پرتاب خواهند شد از طرفی سید جلال حسینی که فیزیکی تر بازی می کند، با فاکتور منفی سن بالا و کندی باید به استقبال چابکی و سرعت رونالدو برود که به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای مواجهه با رونالدو محسوب نمی شود. حتما به خاطر دارید که بغداد بونجاح دو بار به سادگی با روی پای راست اوردن توپ به سادگی از کندی سید جلال استفاده مرد و دروازه پرسپولیس را باز کرد و در دربی ۸۶ نیز مامه تیام همین حرکت را تکرار کرد و با آوردن توپ به روی پای راست، از کندی سید جلال استفاده کرد و به سمت دروازه شوت کرد که ریباند این توپ به گل استقلال تبدیل شد.

 

کندی سید جلال حسینی ؛ وجه تشابه گل بغداد بونجاح و حرکت تیام

 

تنها گزینه ای که فاکتورهای مهار کریستیانو رونالدو را در خط دفاعی تیم ملی دارد، مرتضی پورعلیگنجی  است که با قدی کشیده و اندامی ورزیده، در صورتی که بتواند بر استرس خود غلبه کند، می تواند از عهده رونالدو بر آید که متاسفانه مرتضی به عنوان مدافع میانی سمت چپ معمولاً بازی می کند و اکنون صحبت بر سر مدافع میانی سمت راست در قلب خط دفاع است که گزینه مناسبی در دسترس نیست.

 

تا پیش از این بازیکنانی مثل امیرحسین صادقی، خالد شفیعی، ابراهیم شکوری و … بازیکنان فیزیکی محسوب می شدند که به درد تقابل با چنین بازیکنانی را داشتند و به عنوان مثال، امیر حسین صادقی آزمایش موفقی در مهار هیگواین در بازی مقابل آرژانتین داشت ولی در فاصله حدود دو ماه به جام جهانی ۲۰۱۸، کیروش هنوز مدافع مد نظرش برای بازی در این پست را پیدا نکرده است.

 

 

 

در بین مدافعین فعلی لیگ، شجاع خلیل زاده و مجید حسینی در زمره مدافعین درگیرشونده و فیزیکی محسوب می شوند که می توانند نقشی مثل بن عطیه در مقابل رونالدو ایفا کنند اما شجاع کمی بی احتیاط است و مجید حسینی کمی بی تجربه و شاید بد نباشد که کیروش از این دو مدافع قلدر برای این پست در اردوهای آتی تیم ملی تست بگیرد چرا که محمدرضا خانزاده هرگز ویژگی های بازی در پست مدافع میانی را ندارد و از لحاظ فیزیکی نیز بازیکن فیزیکی محسوب نمی شود. با توجه به سن و سال امیرحسین صادقی و تجربه بازی مقابل آرژانتین و بوسنی و نیجریه در جام جهانی قبلی شاید بد نباشد، کیروش نگاه جدی تری به او داشته باشد چرا که اکنون برای مهار بازیکنانی همچون موراتا، رونالدو نیاز به مهاجمی با خصوصیات او داریم.

 

 

 

کاش مهدی هاشمی نسب می توانست برای تیم ملی بازی کند؛ خاطره بازی متعصبانه و درگیرانه مهدی هاشمی نسب در دوران جوانی اش ، ما را به یاد سبک بازی بن عطیه می اندازد.

تماشاچی
دیدگاه کاربران 4 دیدگاه
 • FARSHAD ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ / ۳:۰۰ بعد از ظهر

  مطلب علی بود ولی بنظرم با توجه به نفرات فعلی و بی تجربگی حسینی ما مدافعی برای دفاع رونالدو نداریم

 • فرناز هدایت ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ / ۶:۰۹ قبل از ظهر

  نمیشه مهارش کرد

 • فرهاد ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ / ۱:۵۶ قبل از ظهر

  با تمام این حرفا رونالدو در مقابل بن عطیه تو چندین مورد موفق بود (چندین شوت به سمت دروازه زد که دوتاش توسط بوفون جمع شد، دوتا شوت هم موقت دفع شد که ریباند یکیش توسط ایسکو به گل تبدیل شد و با خوش شانسی یووه آفساید اعلام شد!! یکی دوبار هم پاس تودر انداخت که یکیش ایسکو رو در حالت تک به تک قرار داد!! یکی دوبار هم از بن عطیه رد شد و با خطا متوقفش کرد و معلوم نیست هر داوری اون برخوردها رو پنالتی اعلام نکنه!!) این تحلیل فقط نکته عصبی کردن رونالدو رو دقیقا درست گفت وگرنه اون بازی طبق آمارهای پایان بازی، رونالدو از کار نیفتاده بود، بلکه برخلاف بازی رفت، هافبک ها و فول بک های رئال در فاز هجومی اصلا عملکرد خوبی رو نداشتن!(هرچند در فاز دفاعی بدتر هم بودن!) بیل ابدا در حد و اندازه های خودش نبود و رونالدو خودش برای خودش موقعیت ایجاد میکرد(حتی برای ایسکو هم موقعیت ایجاد کرد!!) و دیدیم روی معدود توپهایی که توی باکس بهش رسید، زمینه ساز یک پنالتی شد!!! رونالدو مگه از لحاظ ذهنی آماده نباشه که بشه مهارش کرد (اتفاقی که توی بازیش با بایرن و لیور افتاد! شوت عجیب و غریبش در بازی با بایرن، ضربه های سری که از دوقدمی نتونست گل کنه و… همه نشان از عدم تمرکزش توی اون بازی ها بود!) وگرنه اگه قبراق باشه، هیچ راهی برای مهارش نیست (حتی اگه گل هم نزنه، با پاس یا حتی فضاسازی برای یارانش، بالاخره زهر خودش رو میریزه!!!)

  • باکایا ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ / ۶:۲۲ قبل از ظهر

   اینکه مشخصه به طور کامل قابل دفاع نیست . مسی هم ۹۰ دقیقه تو بازی ایران آرژانتین توی قوطی بود ولی تو یه صحنه کار خودشو کرد . این برا اینه که کیسه گل نشیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید